RosaMed Clinic

Mezoterapia igłowa - wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - rosamed-clinic

Działanie kwasu hialuronowego – na czym polega sekret odmładzania?

Kwas hialuronowy – ta nazwa jest nam dobrze znana przynajmniej ze słyszenia. Spotykamy się z nią choćby we wszechobecnych reklamach kosmetyków. Czy znamy jednak jego działanie i wiemy na czym ono polega?Kwas hialuronowy jest związkiem wykorzystywanym zarówno w kosmetyce, jak tez w medycynie kosmetycznej, ale również w medycynie tradycyjnej. Zwany jest eliksirem młodości, choć jego zastosowanie jest naprawdę niezwykle szerokie.

Czym jest kwas hialuronowy?

Jest to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka – sól sodowa albo inaczej hialuronian sodu. Najwięcej mamy go w skórze, mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Stanowi również jeden ze składników płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Jest budulcem naczyń krwionośnych.

Już po tym opisie widać, jak ważny jest dla człowieka kwas hialuronowy. Jego podstawowym zadaniem jest z kolei wiązanie wody w ludzkim organizmie. Choć kwas hialuronowy wytwarza się naturalnie, to jego stężenie maleje wraz z naszym wiekiem.

Jak uzupełniać kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy można uzupełniać poprzez jego zewnętrzną aplikację. Występuje w formie tabletek, zastrzyków, maści czy kremów. Niegdyś źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce. Jednak wytwarzanie go w ten sposób powoduje niekiedy reakcje alergiczne. Dlatego też, dziś głównym źródłem kwasu hialuronowego są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi.

Jakie są funkcje kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy, w parze z kolagenem, stanowią główny składnik skóry. Ten pierwszy występuje w skórze w postaci biopolimeru. Odpowiada za jej prawidłowe nawilżenie. Gdy poziom kwasu hialuronowego maleje, skóra staje się wysuszona, wiotka i w efekcie tego zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Poza pozytywnym wpływem na skórę, kwas hialuronowy wspomaga także prace stawów. Jest bowiem głównym składnikiem płynu stawowego, a woda, którą hialuronian wchłania i wiąże, odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej. Spadek stężenia kwasu hialuronowego w stawach prowadzi do ich zwyrodnienia.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w różnych dziedzinach

Ze względu na swoje właściwości, kwas hialuronowy odnajduje swoje miejsce w wielu dziedzinach, w tym w medycynie, medycynie estetycznej i kosmetologii.

Medycyna estetyczna

Eliksir młodości jest rzecz jasna bardzo mile widziany w gabinetach kosmetologicznych i chętnie stosowany przez specjalistów medycyny estetycznej. Wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania zabiegów odmładzających, tza. anti-aging.

Zastosowanie kwasu polega na wstrzyknięcie pod skórę preparatu z jego zawartością. Efektem jest wypełnienie bruzd czy zmarszczek i wygładzenie wybranej partii skóry. Efekt po zaaplikowaniu kwasu hialuronowego utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Bardzo ważne jest jednak, aby zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego wykonał wyłącznie certyfikowany lekarz, który ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do wykonania takiego zabiegu.

Medycyna

W medycynie z kolei kwas hialuronowy wykorzystywany jest szeroko. Wspiera on gojenie się ran i oparzeń czy wrzodów skóry, wspomaga leczenie zespołu suchego oka oraz stanowi bazę płynów do soczewek kontaktowych. Jest też stosowany w czasie niektórych zabiegów okulistycznych takich, jak leczenie zaćmy czy przeszczep rogówki. Oprócz okulistyki, kwas hialuronowy obecny jest także w ortopedii i ginekologii. W ortopedii wspomaga leczenie zwyrodnienia stawów, zaś w ginekologii wspomaga leczenie ran szyjki macicy, pochwy i sromu.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy występuje w naszym organizmie naturalnie, co oznacza, że jest on biochemicznie zgodny z komórkami naszego ciała. Tym samym, nie wywołuje on reakcji alergicznych ani nietolerancji. Przy zabiegu wstrzykiwania kwasu mogą wystąpić obrzęki nakłuwanych miejsc, jednak nie ma to związku z substancją, a samym zabiegiem i naruszeniem struktury skóry. Obrzęki powinny ustąpić po maksymalnie 2-3 dobach od zabiegu.