Jakie kwasy na trądzik? RosaMed Clinic Warszawa

Trądzik to choroba skóry, z którą boryka się wiele osób, zarówno w wieku młodzieńczym jak i dorosłym. Poza najbardziej popularną odmianą trądziku jaką jest trądzik pospolity, inaczej zwany młodzieńczym, wyróżnia się również odmianę trądziku różowatego. Jak wspomagać leczenie trądziku w gabinecie kosmetologa? Jakie zabiegi są polecane na trądzik? Jakie kwasy na trądzik wybrać?

Co to jest trądzik?

Trądzik jest to przewlekła choroba skóry. Najczęściej kojarzony jest z występowaniem zmian zapalnych i ropnych, zaskórników zamkniętych i otwartych, grudek, krost i torbieli, którym towarzyszy nadmierny łojotok skóry. Zmiany te pojawiają się na twarzy, szyi, plecach i ramionach i najczęściej występują w wieku młodzieńczym. Natomiast rozróżnia się również drugą odmianę trądziku jaką jest trądzik różowaty. Jest to choroba zapalna skóry, w której występują charakterystyczne dla trądziku zmiany takie jak grudki, krostki i zmiany zapalne jednak dodatkową towarzyszy im przewlekły rumień, teleangiektazje – rozszerzone naczynka i pajączki. Zmiany występują głównie w centralnej części twarzy: nos, policzki, broda i czoło.

Jakie zabiegi na trądzik wybrać?

W przypadku trądziku czy to pospolitego czy różowatego niezwykle ważna jest odpowiednia diagnoza i leczenie dermatologiczne. Dodatkowo warto wprowadzić zabiegi kosmetologiczne mające na celu wspomagać efekty leczenia, zapobiegać lub niwelować zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia.

Do zabiegów szczególnie polecanych dla osób z trądzikiem należą: oczyszczanie twarzy np. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny (tylko w przypadku NIE posiadania aktywnych zmian zapalnych), zabiegi laserowe czy zabiegi z kwasami na twarz trądzikową. Zabiegi warto skonsultować z lekarzem dermatologiem, gdyż nie każde leczenie można łączyć z zabiegami.

Jaki kwas na trądzik pospolity?

Kwasy to jedne z najbardziej polecanych zabiegów na skórę trądzikową. Stosuje się je zarówno w przypadku aktywnych zmian zapalnych, jak również w celu redukcji zmian potrądzikowych takich jak przebarwienia pozapalne czy blizny. Dzięki swoim szerokim zastosowaniom kwasy stosowane na twarz trądzikową wykazują bardzo skutecznie działanie.

Jaki wybrać kwas do cery trądzikowej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku zabiegów z użyciem kwasów doskonale działają jako pojedyncze substancje oraz jako mieszanki. Najczęściej stosowane kwasy na skórę trądzikową to:

  • kwas salicylowy – odblokowuje pory, działa seboregulująco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozjaśnia przebarwienia,
  • kwas glikolowy – regeneruje skórę, pobudza produkcję kolagenu,
  • kwas migdałowy – działa antybakteryjnie i wygładzająco,
  • kwas mlekowy – działa nawilżająco, antybakteryjnie i wygładzająco,
  • kwas trójchlorooctowy – działa antybakteryjnie, poprawia koloryt skóry, niweluje przebarwienia i blizny.

Jaki kwas na trądzik różowaty?

Kwasy stosowane w przypadku trądziku różowatego stosuje się w celu znormalizowania pracy gruczołów łojowych, zredukowania stanu zapalnego, wyciszenia skóry i zmian trądzikowych, oczyszczenia skóry i wzmocnienia naczyń krwionośnych.

Jaki kwas na trądzik różowaty wybrać? Tu również można zastosować pojedyncze kwasy jak i gotowe mieszanki. Najlepsze właściwości wykazują kwasy:

  • kwas salicylowy – odblokowuje pory, działa seboregulująco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozjaśnia przebarwienia,
  • kwas laktobionowy – przyspiesza regenerację skóry, działa nawilżająco i wygładzająco, wyrównuje koloryt,
  • retinol – zapobiega nadprodukcji łoju i tworzeniu warstwy rogowej, działa przeciwzmarszkowo, wygładzająco, wyrównuje koloryt skóry.

Do najbardziej polecanych zabiegów z kwasami na trądzik należą: zabiegi phFormuła A.C i C.R, Retix C, zabieg z użyciem kwasu TCA 35%, zabieg BioReePeel3 oraz PQ A.G.E

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty