Przebarwienia to nieestetyczne, ciemne plamy występujące na skórze najczęściej na twarzy: czole i policzkach, na dekolcie oraz na dłoniach. Powstają one w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych i też jest to jeden z głównych powodów ich powstawania. Często pojawiają się po okresie letnim usiewając skórę w nieestetyczne ciemne plamy. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Laserowe usuwanie przebarwień czy jest to skuteczna metoda?

Przebarwienia – charakterystyka i przyczyna powstania

Przebarwienia skóry to zmiany kolorytu skóry, ciemniejsze od naturalnej karnacji pojawiające się na skórze w postaci plam o różnym rozmiarze i nieregularnym kształcie. Przebarwienia występują najczęściej na czole, policzkach, dekolcie i grzbietach dłoni.

Przebarwienia mogą mieć różną przyczynę powstania. Najczęściej pojawiają się u osób po 40 roku życia co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Melaninę – barwnik skóry aktywuje światło słoneczne – UV, hormony produkowane przez jajniki, tarczycę, nadnercza oraz przysadkę mózgową. Gdy dochodzi do zaburzeń pracy organów, może dojść do powstania przebarwień skóry.

Najczęstsze przyczyny powstania przebarwień: ekspozycja na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej, przyjmowanie leków i ziół fotouczulających, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie antykoncepcji, ciąża i okres menopauzalny.

Czytaj też: Zabiegi na usuwanie rozstępów

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Do najskuteczniejszych metod należy zapobieganie (w jak największym stopniu to możliwe) powstawaniu przebarwień. Bezwzględne, codzienne stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, unikanie przebywania na słońcu w godzinach 10-15, unikanie przyjmowania leków i ziół fotouczulających przed planowaną ekspozycją na słońce, wyrównanie poziomu hormonów.

Jednak jeśli przebarwienia występują na skórze warto wprowadzić zabiegi redukujące przebarwienia. Do najskuteczniejszych zabiegów na przebarwienia należą:

  • Laserowe usuwanie przebarwień – to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji przebarwień znajdujących się na twarzy: czoło, policzki, na dekolcie czy dłoniach. Zabieg z użyciem lasera polega na przykładaniu głowicy emitującej światło o długości, która zostaje zaabsorbowana przez melaninę w naskórku i skórze właściwej. Następnie dochodzi do jej rozbicia na mniejsze cząsteczki naturalnie wchłaniane przez organizm. Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda dająca szybkie efekty widoczne już nawet po 1 zabiegu. W cięższych wypadkach wymagana jest seria 3 zabiegów wykonywanych co 4 tygodnie.
  • Peelingi chemiczne – zabiegi podczas których wykorzystywane zostają kwasy mające na celu złuszczyć wierzchnią warstwę naskórka lub wniknąć w głębsze warstwy skóry. Peelingi redukujące przebarwienia zawierają w swoim składzie głównie takie kwasy jak: kwas glikolowy, azelainowy, salicylowy, retinol, trójchlorooctowy. W zależności od stopnia zaawansowania przebarwień, zabiegi dobiera się indywidualnie uwzględniając wskazania, przeciwwskazania i oczekiwania klienta.
  • Mikrodermabrazja korundowa – zabieg złuszczania mechanicznego, mający na celu złuszczenie powierzchownej warstwy skóry i stopniowe zredukowanie przebarwień skóry. Zabieg wygładza skórę, przywraca jednolity i wyrównany koloryt skóry.

Warto mieć na uwadze, że zabiegi na przebarwienia ze względu na swoje właściwości (wykorzystanie światła lasera, złuszczanie naskórka) należy wykonywać w okresie jesienno – zimowym, kiedy to występuje niewielki stopień nasłonecznienia.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty