Zabieg na zaskórniki (wągry) Warszawa RosaMed Clinic

Gładka skóra bez niedoskonałości to marzenie każdej osoby. Jednak często na powierzchni skóry pojawiają się wypryski czy zaskórniki, które zaburzają wygląd skóry. Wągry to zmora wielu osób, w każdym wieku. Występują pod dwojaką postacią i są problematyczne do zredukowania. Dlatego często prowadzą do kompleksów i obniżają samoocenę. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie co na zaskórniki? Jak zlikwidować zaskórniki zarówno otwarte jak i zamknięte?

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, to zapchane mieszki włosowe zgromadzone w rozszerzonych porach skórnych.

Dzielimy je na zaskórniki otwarte – brązowe, czarne kropki oraz zaskórniki zamknięte – białe kropki prześwitujące spod skóry. Zaskórniki najczęściej występują w miejscach zwiększonej produkcji sebum, a więc na nosie, brodzie, czole i policzkach w okolicach nosa. Zaskórniki najczęściej pojawiają się w wieku dojrzewania jednak mogą towarzyszyć aż do dorosłości. Są one efektem nadmiernej produkcji sebum i nieodpowiedniego złuszczania skóry w związku z czym dochodzi do zapychania się mieszków włosowych i powstawania zaskórników. Zaskórniki to nieestetyczna niedoskonałość skóry, którą można zwalczyć za pomocą zabiegów kosmetycznych i odpowiedniej pielęgnacji.

Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte to zmiany powstające w wyniku zapchania gruczołów łojowych. Towarzyszy im proces zapalny, występują jako uwypuklenie skóry wypełnione białą treścią. Mogą pojawiać się na całej twarzy, dekolcie, plecach czy pachwinach, wszędzie tam gdzie występują gruczoły łojowe.

Aby usunąć zaskórniki zamknięte warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych, dzięki którym łatwo pozbyć się nieestetycznego problemu. W przypadku zaskórników zamkniętych wyciskanie ich jest nieprzydatne. Wyciskanie może spowodować rozsianie bakterii po całej skórze i rozszerzyć problem na inne partie. Najlepiej sprawdzi się regularne oczyszczanie i złuszczanie skóry, które zapobiegnie gromadzeniu się sebum w mieszku włosowym.

Pielęgnacja i zabiegi na zaskórniki zamknięte

Odpowiednia pielęgnacja skóry może zniwelować zaskórniki zamknięte lub zredukować ich ilość. W przypadku występowania zaskórników niezwykle ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, zarówno wieczorem jak i rano. Zaleca się lekkie kosmetyki w formie żelu lub pianki. Dodatkowo po umyciu skóry należy ją tonizować, dzięki czemu przywraca się jej odpowiednie pH. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi bakterii i drobnoustrojów.

W przypadku cery z zaskórnikami zamkniętymi warto sięgać po kosmetyki zawierające: kwasy glikolowy, salicylowy, azelainowy, cynk, witaminę A czy ekstrakt z drożdży. To składniki o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, złuszczającym i regulującym wydzielanie sebum. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji domowej na zaskórniki zamknięte rekomendowane są regularne zabiegi kosmetyczne w zakresie medycyny estetycznej.

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte występują zdecydowanie częściej niż zaskórniki zamknięte. Powstają w wyniku nagromadzenia się sebum w mieszkach włosowych w wyniku czego dochodzi do ich zapchania. Mają postać czarnych, brązowych kropek świadczących o działalności bakterii. Najczęściej występują w strefie T: czoło, nos, policzki i broda, ale również często można je spotkać na plecach.

Pielęgnacja i zabiegi na zaskórniki otwarte

W przypadku zaskórników otwartych również bardzo ważna jest pielęgnacja skóry, regularne oczyszczanie – staranny demakijaż, systematyczne złuszczanie, mające na celu usunięcie nadmiaru sebum ze skóry oraz odpowiednie nawilżenie. Nieprawidłowo odżywiona skóra powoduje nadprodukcję sebum. Kosmetyki powinny zawierać kwasy owocowe AHA o właściwościach złuszczających i regulujących pracę gruczołów łojowych, retinol, który odblokowuje pory, witaminę B3 o działaniu redukującym zaskórniki. Jednak oprócz pielęgnacji zaskórniki otwarte redukują regularne zabiegi. Jakie wybrać zabiegi usuwające zaskórniki?

Czytaj też: Jak dbać o cerę trądzikową?

Zabiegi kosmetyczne na zaskórniki zamknięte i otwarte

  • Peeling kawitacyjny to zabieg, który polega na oczyszczaniu fizycznym skóry za pomocą ultradźwięków. W wyniku połączenia toniku z szpatułką emitującą ultradźwięki dochodzi do powstawania zjawiska kawitacji – tworzenia mikropęcherzyków gazu, które pękając odrywają martwy naskórek i zanieczyszczenia ze skóry. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w płaską szpatułkę, dzięki której można usunąć nawet najgłębiej zlokalizowane zaskórniki.
  • Mikrodermabrazja korundowa to forma mechanicznego złuszczania naskórka. Zabieg polega na opracowywaniu skóry specjalną głowicą wyrzucającą tlenek glinu mający na celu złuszczenie skóry, oczyszczenie z martwego naskórka, zanieczyszczeń, redukcji zaskórników, przebarwień oraz spłycenia zmarszczek. Zabieg jest nazywany odkurzaczem na wągry.
  • Retix C zabieg, który łączy w sobie działanie retinolu i witaminy C. W wyniku zabiegu dochodzi do intensywnego złuszczania naskórka i jego odbudowy w wyniku czego dochodzi do wygładzenia skóry, usunięcia zrogowaciałego naskórka, zredukowania zaskórników, rozjaśnienia przebarwień i rozświetlenia skóry.
  • pHformuła A.C. to zabieg na cerę trądzikową, tłustą, mieszaną i z zaskórnikami. To zabieg na bazie kosmetyków zawierających mieszankę kwasów: migdałowego, pirogronowego, azealinowego, salicylowego, migdałowego o działaniu antybakteryjnym, odblokowującym mieszki włosowe, normalizującym wydzielanie sebum, przeciwzapalnym i rozjaśniającym przebarwienia. Zabieg oczyszcza, wygładza skórę, zmniejsza świecenie, reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje zaskórniki.

Jako wspomaganie terapii przed zabiegami można zastosować laser z podczerwienią wykorzystujący technologię LED, terapię świetlną oraz podczerwień. Zabieg ten wspomaga gojenie się, wycisza skórę, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienie skóry.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty