RosaMed Clinic

Leczenie trądziku

Trądzik młodzieńczy dotyka wiele osób poniżej 25 roku życia. Pojawia się w okresie dojrzewania i jest powodowany zmianami hormonalnymi, lecz często utrzymuje także po zakończeniu pokwitania. Objawia się nadmiernym łojotokiem i rogowaceniem naskórka prowadzącym do powstawania zaskórników, krost i grudek, a niekiedy także cyst ropnych. Nieleczony pozostawia po sobie nieestetyczne czerwone przebarwienia oraz blizny.

Przyczyny trądziku młodzieńczego

Zmiany hormonalne to główny powód trądziku u młodych osób, lecz należy zwrócić uwagę także na inne czynniki zaostrzające chorobę. Należą do nich przede wszystkim stres i niewłaściwa dieta obfitująca w słodycze, pikantne potrawy, alkohol i kawę.

Leczenie trądziku młodzieńczego w RosaMed Clinic

W leczeniu trądziku u osób młodych zwykle najlepsze efekty przynosi połączenie terapii farmakologicznej z odpowiednio dobraną dietą i zabiegami. Szczególnie efektywne okazują się tu zabiegi laserem frakcyjnym CO2, peelingi chemiczne oraz radiofrekwencja mikroigłowa i mikrodermabrazja z laserem biostymulacyjnym.

Nie wszystkie z tych zabiegów można stosować w przypadku aktywnego trądziku ropnego - mikrodermabrazja i radiofrekwencja mikroigłowa doskonale sprawdzą się jednak w usuwaniu nieestetycznych blizn i śladów potrądzikowych. Pacjentów cierpiących na trądzik młodzieńczy zapraszamy na konsultację z dermatologiem, który dobierze optymalną metodę leczenia.

Choć trądzik to schorzenie kojarzone głównie z nastolatkami, to coraz częściej dotyka on także osoby dorosłe. Najczęściej pojawia się u osób, które cierpiały na trądzik młodzieńczy, jednak w niektórych przypadkach dotyka Pacjentów, którzy w wieku nastoletnim nie mieli tego typu problemów skórnych.

Przebieg choroby jest podobny jak w przypadku trądziku młodzieńczego - na skórze pojawiają się zaskórniki, krostki i grudki. Różnicą jest jednak rozmieszczenie i ilość zmian. W przypadku trądziku wieku dojrzałego, obserwujemy głównie zmiany zapalne i guzki, które pojawiają się zwykle jedynie na dolnej części twarzy, a nie w strefie T, tak jak u nastolatków.

Przyczyny trądziku u dorosłych

Przyczynami trądziku w dojrzałym wieku są zwykle stres, niewykryte nietolerancje pokarmowe oraz zaburzenia hormonalne powodujące nadmierny łojotok. Dużą rolę odgrywa też niezdrowa dieta, bogata w słodycze, alkohol, kawę oraz pikantne przyprawy.

Leczenie trądziku wieku dojrzałego w RosaMed Clinic

Choć leczenie trądziku u dorosłych jest nieco trudniejsze niż u nastolatków, to spełnienie marzeń o pięknej, pozbawionej niedoskonałości cerze jest łatwiejsze niż się wydaje. Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia oferują wiele rozwiązań, które pozwalają raz na zawsze pozbyć się tego problemu.

W RosaMed Clinic oferujemy między innymi terapię laserem frakcyjnym CO2, peelingi chemiczne, a także metody skutecznie usuwające nieestetyczne blizny i ślady potrądzikowe - radiofrekwencję mikroigłową oraz mikrodermabrazję z laserem biostymulacyjnym.

Poza zabiegami gabinetowymi warto zwrócić uwagę także na leczenie farmakologiczne i odpowiednią dietę uwzględniającą ewentualne nietolerancje pokarmowe. Połączenie różnych metod to najlepsza strategia leczenia trądziku u dorosłych. Zapraszamy na konsultację z lekarzem dermatologiem, który po wnikliwej diagnozie dobierze najlepsze metody terapii.

Trądzik różowaty to schorzenie najczęściej pojawiające się po 25 roku życia, także w wieku dojrzałym. Ten typ trądziku wyróżnia pojawianie się intensywnego zaczerwienienia się twarzy, na które ma wpływ szereg czynników, takich jak np. stres, niektóre przyprawy, alkohol i zmiany temperatur. Oprócz rumienia, Pacjenci cierpiący na trądzik różowaty zmagają się także z typowymi dla każdej odmiany tej choroby skóry grudkami i krostami.

Przyczyny trądziku różowatego

Istnieje wiele czynników powodujących występowanie trądziku różowatego. Najczęściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne, schorzenia układu pokarmowego, alergię i nadciśnienie tętnicze. Często powodem bywają także zaburzenia hormonalne, zła dieta, zakażenia bakteryjne, zbyt długie stosowanie preparatów zawierających sterydy oraz nietolerancje pokarmowe.

Leczenie trądziku różowatego w RosaMed Clinic

Choć leczenie tej dolegliwości nie jest proste, to wykwalifikowany lekarz jest w stanie zidentyfikować prawdopodobne przyczyny choroby i zastosować optymalną strategię leczenia trądziku różowatego. Zwykle najskuteczniejsze okazuje się połączenie kilku metod terapii. Unikanie czynników podrażniających skórę, modyfikacja diety, leczenie farmakologiczne oraz odpowiednie zabiegi przynoszą doskonałe rezultaty.

Na szczególną uwagę zasługują niektóre zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, które doskonale odpowiadają na potrzeby Pacjentów dotkniętych trądzikiem różowatym. Terapia laserem frakcyjnym CO2, radiofrekwencja mikroigłowa i peelingi kwasami to tylko niektóre z zabiegów dostępnych w naszej klinice, które doskonale radzą sobie z tym uciążliwym schorzeniem oraz z bliznami i śladami potrądzikowymi. Pacjentów borykających się z trądzikiem różowatym zapraszamy na konsultację dermatologiczną podczas której lekarz dobierze odpowiednią strategię działania.