Każdy marzy o gładkiej, jednolitej skórze bez niedoskonałości. Jednak w wielu przypadkach zarówno kobiety jak i mężczyźni borykają się z uporczywymi niedoskonałościami skóry jakimi są zaskórniki. Występują one niezależnie do wieku oraz rodzaju skóry i bywają przyczyną frustracji i zmniejszonej samooceny. Jak poradzić sobie z zaskórnikami? Czy kwasy na zaskórniki działają?

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki to zmiany skórne występujące najczęściej w okolicy strefy T – czole, nosie, policzkach i brodzie. Mogą pojawiać się również na dekolcie, plecach i klatce piersiowej. dzieli się je na zaskórniki zamknięte i otwarte.

Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne lub ciemnobrązowe kropki występujące najczęściej na nosie i brodzie. Pojawiają się w wyniku zastoju sebum i jego nadkażenia i utlenienia. Ten typ zaskórników może doprowadzić do rozwinięcia się stanów zapalnych skory i pojawienia wyprysków, krostek i grudek.

Zaskórniki zamknięte mają najczęściej biały lub jasny kolor, przypominają kaszkę i są spowodowane zamknięciem ujścia gruczołu łojowego.

Jak powstają zaskórniki?

Główną przyczyną powstawania zaskórników jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, produkujących nadmierne ilości sebum. W wyniku połączenia się martwych komórek naskórka z sebum dochodzi do zatkania kanalików i nagromadzenia się masy łojowo-rogowej pod skórą lub ujściem na zewnątrz. Problem występowania zaskórników występuje najczęściej w okresie dojrzewania kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych jednak występuje również u osób dorosłych niekoniecznie posiadających skórę tłustą i mieszaną ale również suchą i wrażliwą.

Czytaj też: Które kwasy złuszczające do twarzy wybrać

Jaki kwas na zaskórniki?

W celu usunięcia zaskórników niezbędne jest wyregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz regularne złuszczanie martwego naskórka. Zabiegi z kwasami mają wszechstronne działanie dzięki czemu doskonale radzą sobie z redukcją zaskórników otwartych i zamkniętych. Do najpopularniejszych kwasów redukujących zaskórniki należą:

  • kwas salicylowy – ma zdolność do przenikania do gruczołów łojowych w wyniku czego skutecznie oczyszcza skórę i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Dodatkowo kwas salicylowy działa przeciwzapalnie i zmniejsza ryzyko pojawienia się krost i grudek
  • kwas glikolowy – ma zdolność do penetrowania w głąb mieszków włosowych, dzięki czemu oczyszcza pory i redukuje zaskórniki, dodatkowo działa złuszczająco dzięki czemu wygładza i rozjaśnia koloryt skóry
  • kwas migdałowy – ma działanie keratolityczne – zmniejsza grubość warstwy rogowej, działa antybakteryjnie oraz wspomaga proces regeneracji skóry
  • kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza stany zapalne skóry
  • kwas mlekowy – odblokowuje pory skóry, redukuje zaskórniki, oczyszcza, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty