Pielęgnacja cery mieszanej i polecane zabiegi kosmetyczne

Skóra mieszana charakteryzuje się przetłuszczającą strefą T i suchą skórą na bocznych częściach twarzy. Jest stosunkowo trudna do pielęgnacji, gdyż wymaga połączenia pielęgnacji dedykowanej dla skóry tłustej i suchej. Jednak wystarczy sięgnąć po pomoc kosmetologa, który przygotuje zalecenia domowe i gabinetowe i dzięki temu pielęgnacja staje się banalnie prosta.

Charakterystyka cery mieszanej

Skóra mieszana jest dosyć łatwa do rozpoznania. Charakteryzuje się błyszczącą skórą w strefie T, a więc na obszarze nosa, brody i czoła, oraz suchością skóry na policzkach i w okolicach linii włosów. Dodatkowo w przypadku cery mieszanej często pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki na nosie oraz brodzie i problemy trądzikowe w obrębie linii żuchwy.

Pielęgnacja cery mieszanej

W przypadku pielęgnacji cery mieszanej niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków do jej potrzeb. Ten typ skóry wymaga zarówno złuszczenia i oczyszczenia skóry jak również intensywnego nawilżenia. Na rynku kosmetycznym jest ogromna ilość kosmetyków dedykowanych dla cery mieszanej, które normalizują przetłuszczanie się skóry oraz regenerują i zapewniają odpowiednie nawodnienie skórze narażonej na przesuszenie. Kosmetyki do skóry mieszanej powinny posiadać lekką, bezalkoholową i szybko wchłaniającą się formułę, a składniki powinny wykazywać działanie seboregulujące, antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające. Warto sięgać po kremy o dużej zawartości kwasu hialuronowego, retinolu oraz witamin C i E. Często kosmetyki do skóry mieszanej zawierają wyciągi z ziół, aminokwasy oraz glinki.

Czytaj też: Jak pielęgnować cerę tłustą i jakie wybrać zabiegi?

Zabiegi dla cery mieszanej

  • Mikrodermabrazja korundowa – jest to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów dedykowanych dla cery mieszanej i tłustej. Zabieg polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka przy użyciu kryształów tlenku glinu – korundu. W efekcie skóra jest oczyszczona, wygładzona, zredukowane są zaskórniki i obkurcza pory skórne, dzięki czemu znormalizowane jest wydzielanie sebum. Zabieg warto powtarzać przynajmniej raz w miesiącu w celu utrzymania odpowiedniej kondycji skóry. W przypadku cery mieszanej zabieg jest zalecany do stosowania szczególnie w strefie T, która jest tą powodującą więcej problemów skórnych.
  • Peeling kawitacyjny – zabieg polega na złuszczaniu naskórka za pomocą ultradźwięków. Jest to delikatniejsza forma złuszczania niż w przypadku zabiegu mikrodermabrazja, jednak bardziej polecana osobom z wrażliwą i naczyniową skórą. W wyniku zabiegu dochodzi do oczyszczenia skóry z zaskórników, łoju i zanieczyszczeń skóry. W efekcie skóra jest wygładzona, oczyszczona i przygotowana do kolejnych etapów pielęgnacji.
  • Peeling chemiczny – jest to zabieg z wykorzystaniem kwasów. W zależności od użytego kwasu można osiągnąć efekt oczyszczenia skóry, działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego (kwas salicylowy), zredukowania zaskórników, usunięcia zmian grudkowo-krostkowych, stymulowania skóry i poprawy kondycji (retinol) czy odblokowania ujść gruczołów łojowych i zmniejszenia grubości powierzchownej warstwy naskórka (kwas pirogronowy).
  • Infuzja tlenowa – jest to zabieg, w którym wykorzystuje się tlen hiperbaryczny w celu wprowadzania składników aktywnych z serum. Dodatkowo zabieg wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i dotleniające skórę. W związku z czym jest to zabieg szczególnie dedykowany dla osób z cerą mieszaną, tłustą i suchą oraz problematyczną.

Polecane zabiegi

Przebieg zabiegu Blefaroplastyka

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty