Codzienna pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna, jeśli chcemy zachować jej zdrowy i promienny wygląd. Nie wystarczy jednak stosować odpowiednich kremów czy balsamów do ciała, aby zapewnić skórze właściwe dla niej dotlenienie i umożliwić wchłanianie dobroczynnych związków.
Jak przygotować skórę do zabiegów pielęgnacyjnych, aby przynosiły najbardziej optymalny efekt?
Redukcja obumarłego naskórka – wstęp do właściwej pielęgnacji
Na naszym ciele, każdego dnia powstaje cienka warstwa obumarłego naskórka. To wynik naturalnego procesu odnowy, zachodzącego w skórze. Starsze warstwy skóry „wypychane” są przez nowe, świeżo powstałe, a następnie obumierają. Dla ułatwienia skórze procesów odnowy, martwy naskórek należy złuszczać i usuwać. Dla skóry to niezwykle ważne. Złuszczanie martwego naskórka pozwala skórze lepiej przyswajać składniki odżywcze ze stosowanych kosmetyków. Ułatwia także oddychanie, stopniowo wyrównuje koloryt, niweluje zanieczyszczenia. Przywraca też skórze gładkość i promienność. Odpowiednio dobrane peelingi pomagają także w niwelowaniu poważnych niedoskonałości skóry takich, jak blizny, zrogowacenia czy przebarwienia.
Najlepszym sposobem na usuwanie obumarłego naskórka jest zastosowanie peelingu.
Dlaczego warto dbać o regularne złuszczanie naskórka?
Zaniedbanie procesu usuwania martwego naskórka może powodować nieestetyczne i niekiedy kłopotliwe konsekwencje. Zalegająca warstwa martwej skóry powoduje, że na głębszych warstwach gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie. To skutkuje nie tylko zatykaniem się porów skóry i powstawaniem zaskórników, ale może prowadzić także do rozwoju ropnych zmian trądzikowych lub powstawania nagniotków czy modzeli.
Nie każda partia skóry wymaga jednak bardzo intensywnego złuszczania. Rzadziej i mniej intensywnie będziemy pozbywać się obumarłego naskórka z pięt, kolan czy łokci. Tam bowiem, obumarły naskórek rogowacieje tworząc warstwę ochronną przed nadmiernymi otarciami czy uciskiem. Choć oczywiście i tam warto zadbać o częściowe złuszczanie, to będzie ono nieco mniej intensywne, niż w przypadku twarzy i reszty ciała.
Jaki peeling wybrać?
Rodzajów peelingu jest wiele. Od tych kosmetycznych, dostępnych w każdym sklepie z artykułami do pielęgnacji ciała i twarzy, poprzez chemiczne, po mechaniczne, wykonywane wyłącznie w wyspecjalizowanych klinikach medycyny estetycznej. Rodzaj peelingu, który warto zastosować zależy od rożnych czynników.
Zanim podejmiesz decyzję o rodzaju zabiegu, który zastosujesz, dowiedz się więcej o niektórych z nich i zastanów się czy chcesz wykonać peeling całego ciała, czy jedynie peeling twarzy.
Peelingi kosmetyczne – to najbardziej powszechne rodzaje peelingu, który możesz wykonać w zaciszu domowej łazienki. Stosując się do zaleceń producenta, zwykle możesz osiągnąć pożądany efekt pod warunkiem, że Twoja skóra nie wymaga bardziej zdecydowanych działań. Są to raczej łagodne kosmetyki o powierzchniowym działaniu.
Peelingi chemiczne i enzymatyczne – wykonywane w salonach kosmetycznych i klinikach dermatologii estetycznej. Do ich wykonania wykorzystywane są specjalnie skomponowane, specjalistyczne substancje chemiczne. Taki peeling nazywany jest także chemabrazją.
Peelingi mechaniczne – specjalistyczne zabiegi polegające na ścieraniu naskórka w sposób mechaniczny, przy pomocy:
- odpowiednich tarcz (tak np. przebiega mikrodermabrazja)
- lasera
- ciekłego azotu
- podtlenku azotu
- dwutlenku węgla
- ultradźwięków (peeling kawitacyjny)
Peelingi mieszane – to mieszanka zabiegów, które dobierane są do indywidualnych potrzeb skóry. Mogą to być metody ukierunkowane na wyeliminowanie konkretnego problemu lub po prostu poprawiające ogólną kondycję skóry. Stosowane regularnie i rozważnie mogą dawać naprawdę fantastyczne efekty, które nie tylko utrzymają skórę w doskonałej formie, ale także znacząco opóźnią procesy starzenia.
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru zabiegu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji dobierając peeling najlepiej odpowiadający potrzebom Twojej skóry.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.