Jak pielęgnować cerę tłustą i jakie wybrać zabiegi?

Skóra tłusta jest kojarzona głównie z okresem dojrzewania i burzą hormonalną. Jednak nie jest to stan przejściowy i ten wymagający rodzaj cery może pozostać na dłużej. Jest to często uwarunkowane genetycznie lub spowodowane nieprawidłową pielęgnacją. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację cery tłustej zarówno w domu jak i w gabinecie.

Charakterystyka cery tłustej

Cera tłusta charakteryzuje się dużą aktywnością gruczołów łojowych co objawia się intensywnym świeceniem głównie w strefie T twarzy tzn. czoło, nos i broda, rozszerzonymi porami, dużą ilością zaskórników zarówno otwartych jak i zamkniętych, szarawo-żółtym odcieniem skóry oraz skłonnością do powstawania zmian trądzikowych, wtedy mamy do czynienia z cerą tłustą trądzikową. Cera tłusta jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem sebum. Dzieje się tak w wyniku: skłonności genetycznych, nieprawidłowej pielęgnacji, chorób, nieprawidłowym trybem życia – permanentnym stresem i stosowaniem używek oraz zmianami hormonalnymi, które predysponują do nadprodukcji łoju.

Jak dbać o cerę tłustą? Prawidłowa pielęgnacja cery tłustej

Podstawą w pielęgnacji cery tłustej jest prawidłowe zdiagnozowanie problemów jakie jej towarzyszą. Jest to cera problematyczna i wymaga rozważnej pielęgnacji. Należy przede wszystkim skupić się na oczyszczaniu z nadmiaru produkowanego sebum i regulującego pracę gruczołów łojowych. Warto złuszczać naskórek i oczyszczać go z nadmiaru łoju, zaskórników i martwego naskórka. Jednak należy pamiętać, aby robić to w umiarkowanej ilości, gdyż za częste złuszczanie może tylko pogorszyć stan cery. Warto również pamiętać o tym, że mimo iż mamy do czynienia z cerą tłustą to nie możemy zapominać o jej nawilżaniu. Nadmiar sebum nie powoduje nawilżenia skóry, natłuszcza i hamuje utratę wody ale nie zapobiega odwodnieniu.

W codziennej pielęgnacji warto skupić się na dokładnym oczyszczaniu skóry zarówno rano jak i wieczorem. Warto stosować kosmetyki antybakteryjne i seboregulujące, jednak nie wolno przesadzać z kosmetykami na bazie alkoholu, który wysusza cerę. Ten typ skóry lubi kosmetyki beztłuszczowe, o lekkim i matującym wykończeniu. Warto stosować kosmetyki zawierające retinol, witaminę E czy witaminy z grupy B.

Czytaj też: Zabiegi i pielęgnacja cery normalnej

Zabiegi dla cery tłustej

W pielęgnacji gabinetowej dobrze postawić na zabiegi o działaniu oczyszczającym, seboregulującym, antybakteryjnym i nawilżającym.

Do top 3 zabiegów dla cery tłustej należą:

  • Mikrodermabrazja korundowa – jest to zabieg oczyszczania mechanicznego skóry za pomocą tlenku glinu. Zabieg działa jak odkurzacz na wszystkie zanieczyszczenia skóry, martwy naskórek czy zaskórniki. Ścieranie naskórka za pomocą korundu powoduje jej gruntowne oczyszczenie, wygładzenie, usunięcie zaskórników, kurzu i zanieczyszczeń, odblokowanie porów skórnych, rozjaśnienie i przygotowanie skóry do lepszego wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków.
  • Retix C – jest to zabieg łączący w sobie działanie witaminy C i retinolu. Zabieg polega na wmasowaniu serum z 8% witaminą C o działaniu antyoksydacyjnym i rozświetlającym, a także nałożeniu maski retinolowej. Głównym działaniem zabiegu jest oczyszczenie skóry z martwego naskórka, trądziku grudkowo-krostkowego i zaskórników oraz odblokowania porów. Dodatkowo zabieg rozjaśnia, wygładza skórę i działa przeciwstarzeniowo.
  • Peelingi chemiczne – to zabiegi na bazie kwasów. Najczęściej w przypadku skóry tłustej stosuje się kwas pirogronowy (działanie sebostatyczne i oczyszczające), kwas migdałowy (przeciwbakteryjne i złuszczające), kwas salicylowy (regulujące wydzielanie łoju i antybakteryjne).

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty