Toksyna botulinowa - skuteczny sposób na zmarszczki

Wygląd stanowi dla wielu z nas niezwykle istotny fragment życia. Dlatego też pragniemy zachować gładką i jędrną skórę jak najdłużej. Natura jednak nie jest zbyt łaskawa w kwestii długoletniej młodości tkanek i w zależności od predyspozycji genetycznych, nasza skóra może zwiotczeć szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Na szczęście, wraz z postępem cywilizacyjnym, ogromne postępy czyni również medycyna estetyczna i kosmetologia. Dzięki temu mamy niezwykle szeroką gamę możliwości, pozwalających nie tylko na utrzymanie młodego wyglądu, ale także na jego przywrócenie. Na listę jednych z najbardziej znanych i jednocześnie skutecznych metod, wpisuje się bez wątpienia likwidacja zmarszczek toksyną botulinową.

Jad kiełbasiany – pomocna trucizna?

Toksyna botulinowa, to inaczej mówiąc jad kiełbasiany. Wielu z nas znany jest on jako silnie trująca bakteria, bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Nie da się temu zaprzeczyć, jednak jest ona trująca wyłącznie wtedy, gdy nie mamy nad nią kontroli. Medycyna estetyczna podczas pracy nad skutecznością metod odmładzających dokonała odkrycia, które ujawniło właściwości jadu kiełbasianego pozwalające na wypełnianie zmarszczek. Dzięki wyizolowaniu i oczyszczeniu odpowiednich szczepów bakterii, uzyskiwana substancja jest możliwa do zastosowania.

Jej stężenie jest na tyle niskie, że nie zagraża zdrowiu pacjenta, a jednocześnie wystarczające, aby ostrzykiwane komórki zareagowały w pożądany sposób.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – nie tylko upiększa, ale też leczy

Ostrzykiwanie botuliną jest zabiegiem o niskim nasileniu bólu. Polega na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej w określone połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów oraz unerwianymi przez nie mięśniami, przy pomocy jednorazowej strzykawki i cieniutkiej igły. Działanie botuliny sprawia, że synapsy nerwowo-mięśniowe są zablokowane, co blokuje także skurcze porażonych mięśni. Ból podczas wykonywania wstrzyknięcia może być porównywalny z bólem podczas ugryzienia przez owada. Nie wymaga znieczulenia ani też specjalistycznych badań diagnostycznych. U pacjentów z wyjątkowo niskim progiem bólu, dla poprawienia ich komfortu, możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego, aplikowanego zewnętrznie na ok. godzinę przed zabiegiem.

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową jest już powszechnie znaną metodą. Botulina jest bowiem stosowana bezpiecznie, ale i skutecznie już od wielu lat. Jednak toksyna botulinowa stosowana w medycynie estetycznej to nie tylko przywracanie witalności skórze twarzy. Jej działanie pomaga także w leczeniu niektórych schorzeń takich, jak np. zez, nadmierna potliwość czy neurologiczne problemy z napięciem mięśni.

Kto może wykonać ostrzykiwanie toksyną botulinową?

Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – zabieg przy wykorzystaniu botuliny może wykonywać wyłącznie wykwalifikowany lekarz. Choć sama substancja nie jest szkodliwa dla zdrowia, to należy pamiętać, że nadal stanowi ingerencję w naturalne środowisko organizmu i w niekontrolowanych dawkach oraz przy nieumiejętnym sposobie aplikacji, pacjentowi może stać się poważna krzywda.

Jak długo utrzymuje się efekt po zastosowaniu botuliny?

Działanie toksyny botulinowej trwa od 3 do 6 miesięcy, a efekty widoczne są po ok. 7 dniach od zabiegu. Czasami efekt może utrzymywać się dłużej. Bezpieczne odległości czasowe pomiędzy kolejnymi zabiegami to 6-8 miesięcy. Nie należy powtarzać zabiegu w terminie krótszym, niż 3 miesiące od poprzedniego.

Przeciwwskazania do zabiegu toksyną botulinową

Nie zapominajmy jednak, że tak, jak każdy zabieg medyczny czy kosmetyczny, również wygładzanie zmarszczek ma swoje ograniczenia i mogą wystąpić przeciwwskazania do zabiegu. Nie bagatelizuj swojego zdrowia i podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą powiedz mu o wszystkim, co dotyczy Twojego zdrowia. Dzięki temu unikniesz ryzyka poważnych powikłań, a Twój lekarz poradzi Ci, co należy zrobić, aby jednak osiągnąć pożądany efekt.

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do ostrzykiwania toksyną botulinową, są:

  • Zaburzone przewodnictwo nerwowo-mięśniowe
  • Nadwrażliwość na składniki botuliny, w tym na albuminy ludzkie
  • Przyjmowanie określonych leków, jak np.:

    • Aminoglikozydy
    • D-penicylamina
    • Cyklosporyna
    • Tubokuraryna, pankuronium, galamina
    • Sukcynylocholina
    • Linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
    • Miejscowe infekcje skóry
    • Ciąża i karmienie piersią

Komu dedykowany jest zabieg toksyną botulinową?

Zabieg toksyną botulinową jest równie skuteczny dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Obie te grupy także chętnie z niego korzystają. Choć wśród Panów toksyna botulinowa jest wciąż tematem mniej chętnie poruszanym, to na szczęście coraz więcej z nich przełamuje swoją krępację i zasięga konsultacji z zakresu medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty