Skóra wrażliwa jest niezwykle trudna i problematyczna w pielęgnacji. Łatwo dochodzi do jej podrażnienia czego efektem jest zaczerwienienie, swędzenie czy ściągnięcie skóry. Dlatego często mylnie uważa się, że osoby z cerą wrażliwą są wykluczone z zabiegów kosmetologicznych. Jednak wbrew pozorom odpowiednia pielęgnacja cery wrażliwej i zabiegi pomagają przywrócić odpowiednią barierę skórze, działają wzmacniająco na naczynia krwionośne i odżywiają skórę.

Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa charakteryzuje się zmniejszoną tolerancją na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wiatr czy słońce oraz na stosowanie miejscowo kosmetyki. Główną przyczyną nadwrażliwej reakcji skóry jest uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry. Cera wrażliwa często charakteryzuje się szybkim czerwienieniem, łatwym podrażnieniem skóry, występowaniem rumienia, świądu i pieczenia. Dodatkowo osoby ze skórą wrażliwą często cierpią na choroby alergiczne, które potęgują uczucie nadwrażliwości.

Pielęgnacja cery wrażliwej

W pielęgnacji cery wrażliwej najważniejsze jest łagodzenie objawów takich jak podrażnienie, ściągnięcie, pieczenie i świąd. W wyborze kosmetyków warto sięgać po te z najkrótszym składem, najlepiej bez substancji zapachowych, które dodatkowo mają działanie alergizujące. Najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i alergicznej, dzięki temu nie będą one zawierać substancji podrażniających a wręcz przeciwnie substancje łagodzące objawy. Najodpowiedniejszymi składnikami dla skóry wrażliwej będą: alantoina o działaniu nawilżającym i regenerującym, pantenol o działaniu nawilżającym i przyspieszającym gojenie, ceramidy odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia w skórze, mocznik o działaniu nawilżającym i łagodzącym świąd, aloes, który koi, nawilża i odżywia skórę czy witaminy A i E o działaniu intensywnie nawilżającym oraz antyoksydacyjnym.

Czytaj też: Jak rozpoznać typ cery?

Zabiegi dla cery wrażliwej

Peeling kawitacyjny to jedna z bezinwazyjnych metod oczyszczania skóry dedykowana dla skóry wrażliwej. Podczas zabiegu wykorzystuje się zjawisko kawitacji wytworzone przez ultradźwięki w kontakcie z tonikiem, dzięki czemu dochodzi do oczyszczenia skóry z martwego naskórka, zredukowania zaskórników, wygładzenia skóry bez uszkodzenia naczyń krwionośnych i podrażniania skóry.

Infuzja tlenowa to zabieg polegający na wtłaczaniu substancji aktywnych z kosmetyków za pomocą tlenu hiperbarycznego. Zabieg jest niezwykle bezpieczny i bezbolesny. Oprócz funkcji wtłaczających, zabieg doskonale dotlenia i nawilża skórę oraz działa antybakteryjnie.

pHformuła C.R. COMPLEX to zabieg przeznaczony dla skóry wrażliwej, atopowej, z trądzikiem różowatym. W zabiegu wykorzystuje się mieszanki kwasów: mlekowego, salicylowego, migdałowego oraz retinolu o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym zaczerwienienie oraz trądzik różowaty, zmniejszających widoczność naczynek krwionośnych oraz zapobiegających uszkodzeniu.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty