O naturoterapii słyszymy coraz więcej. Jednak podobnie, jak o medycynie naturalnej, najczęściej niewiele tak naprawdę o niej wiemy. Jedni twierdzą, że naturoterapia zbliżona jest do starodawnych rytuałów uprawianych przez znachorów, inni twierdzą, że to tylko efekt PLACEBO. Czym tak naprawdę charakteryzuje się naturoterapia, w czym pomaga i czym zajmuje się naturoterapeuta?

Naturoterapia – czyli co?

Naturoterapia skupia się przede wszystkim na stopniowym przywróceniu ogólnego zdrowia w sposób zupełnie naturalny i przy użyciu zupełnie naturalnych środków. Nie oznacza to, że podczas diagnozowania chorób naturopata nie korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych metod i nie wykorzystuje np. specjalistycznej aparatury. Jednym z przykładów wykorzystania możliwości techniki jest choćby biorezonans elektromagnetyczny, wykorzystywany zarówno do diagnozowania, jak też eliminowania niektórych schorzeń.

Naturoterapia to odpowiednie komponowanie naturalnych składników roślinnych ze sobą tak, aby oddziaływały w określony sposób. Wykorzystywane są zarówno zioła, jak i olejki eteryczne. Szczególne właściwości niektórych roślin pozwalają na komponowanie mieszanek o właściwościach bakteriobójczych, wyciszających, przeciwbólowych czy wzmacniających.

Kolejnym aspektem, na który kładziony jest nacisk w naturoterapii jest psychologia. Jest ona podwaliną wielu schorzeń i przyczyną wielu fizycznych dolegliwości. Praca natropaty jest wiec również pracą terapeutyczną.

W zakres naturoterapii wchodzą również terapie manualne takie, jak masaże, akupunktura czy refleksoterapia.

Co wyróżnia naturoterapię?

Charakterystycznym dla naturoterapii jest holistyczne podejście do pacjenta. Zupełnie, jak w przypadku medycyny naturalnej ogółem, naturoterapia to człowiek jako całość – nie wykluczając aspektów emocjonalnych i psychologicznych. Aby możliwe było wyeliminowanie konkretnych schorzeń, niezbędne jest dojście do ich źródła poprzez przeanalizowanie wszystkich możliwych czynników, także tych pośrednich, pozornie niezwiązanych.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty