Fizjoterapia i masaż
Masaż klasyczny
Masaż klasyczny to zabieg zarówno terapeutyczny jak i relaksacyjny. Zwany inaczej masażem szwedzkim, daje wiele korzyści zarówno ciału, jak i sferze psychicznej. Połączony z aromaterapią i odprężającą muzyką przynosi ukojenie i pomaga zredukować stres.
Masaż klasyczny, dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik, takich jak uciskanie, ugniatanie, oklepywanie, głaskanie i rozcieranie, potrafi zapewnić ulgę w napięciach mięśniowych i bólach związanych m.in. z siedzącym trybem życia.
Masz Pytania? Zadzwoń, napisz chętnie na nie odpowiemy!
Masaż klasyczny jest swoistym fundamentem wielu innych rodzajów masażu. Ma on jednak ściśle określony schemat, którego zastosowanie pozwala na osiąganie określonego celu masażu.
Etap I – Głaskanie
Początek i koniec zabiegu to głaskanie. Wykonywane jest pełną dłonią, ściśle przylegającą do skóry, pięścią, kłębikiem małego palca i kciuka, grzbietową stroną ręki lub opuszkami palców. Dotyk jest precyzyjny o równomiernym i stałym natężeniu. Nie zawsze musi być to głaskanie subtelne. Jego natężenie może być różne w zależności od efektu, jaki ma przynieść zabieg. Również głębokość głaskania może być różna. Stosuje się bowiem zarówno głaskanie głębokie (wyciskanie) jak też głaskanie powierzchowne.
Etap II – Rozcieranie
Następnym etapem jest rozcieranie, polegające na wykonywaniu przez masażystę kolistych ruchów. Szczególnie przydatne w przypadku stłuczeń, skręceń czy zrostów.
Etap III – Wyciskanie
Wykonywany jest ruch o stałym nasileniu, polegający na masowaniu wzdłuż całego odcinka. Technika ta jest obecna także w masażu sportowym i drenażu limfatycznym.
Etap IV – Ugniatanie
To najdłuższa część całego masażu klasycznego. Masażysta masuje mięśnie poprzez chwytanie ich i dążeniu do odciągnięcia od części kostnej. Metoda ta poprawia elastyczność i sprężystość mięśni, powięzi i ścięgien.
Etap V – Oklepywanie
To energiczny, bardziej od ugniatania, element masażu klasycznego. Polega na szybkim oklepywaniu tkanki. Może mieć różne nasilenie w zależności od tego, czy celem jest zrelaksowanie czy pobudzenie pacjenta. Ta część masażu ma jednak swoje ograniczenia i nie powinna być wykonywana u dzieci ani u osób starszych.
Etap VI – Wibracja
To element aktywizujący mięśnie gładkie i poprzecznie prążkowane. Pobudza także włókna mięśniowe. Zwalnia tętno podnosząc jednocześnie ciśnienie krwi. Sprzyja spalaniu materii.
Etap VII – Roztrząsanie
Jest to moment, w którym masowane mięśnie wprawiane są w delikatne drżenie. Masażysta wykonuje roztrząsanie szeroko rozstawionymi na ciele pacjenta palcami, nie odrywając ich od skóry, poprzez energiczne ruchy na boki.
Etap VIII – Wałkowanie
Łączy w sobie ugniatanie, rozcieranie i głaskanie. Jest elementem kończącym masaż klasyczny. Jego intensywność zależy od celu masażu i może działać na tkanki pobudzająco albo rozluźniająco.
Efekty masażu klasycznego wyczuwalne są już po pierwszym zabiegu, lecz dla wykorzystania pełni terapeutycznego potencjału tego zabiegu, zalecamy przeprowadzenie serii masaży.
- Zniwelowanie lub też usunięcie dolegliwości bólowych
- Poprawa ruchomości stawów
- Lepsze ukrwienie tkanek
- Poprawa stanu skóry i jej ukrwienia
- Przyspieszenie regeneracji mięśni
- Modelowanie układu mięśniowo – powięziowego
- Zwiększenie elastyczności więzadeł i ścięgien
- Relaks i odprężenie
- Poprawa krążenia limfy – redukcja lub usunięcie obrzęków
- Poprawa dotlenienia skóry
- Poprawa funkcjonowania układu krwionośnego
- Szybsze usuwanie toksyn z organizmu
- Ułatwienie odkrztuszania wydzieliny z płuc
- Poprawa funkcjonowania nerek
- Poprawa ukrwienia układu pokarmowego – lepsze trawienie
- Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa
- Bóle stawów
- Ograniczony zakres ruchu w stawach
- Stany pourazowe i pooperacyjne
- Osłabienie mięśni
- Napięcia i przykurcze mięśni
- Kontuzje
- Przewlekłe stany zapalne mięśni, ścięgien i wiązadeł
- Niewydolność krążenia
- Otyłość
- Wady wrodzone układu kostnego
- Choroby układu oddechowego
- Podwyższona temperatura ciała
- Stany zapalne mięśni, ścięgien, stawów
- Nowotwór
- Zaawansowane stadium osteoporozy
- Ostre ropne stany zapalne
- Choroba wrzodowa
- Wczesne stany pourazowe
- Stany zapalne jelit
- Zapalenie szpiku kostnego
- Ciąża
- Kamica żółciowa lub nerkowa
- Żylaki
- Choroba nadciśnieniowa
- Hemofilia
- Tętniaki i naczyniaki
- Epilepsja
- Stwardnienie rozsiane
- Atrofia mięśni
Fizjoterapia i masaż
Masaż klasyczny
Poza zdolnością do niwelowania wielu schorzeń, masaż klasyczny świetnie sprawdza się jako element profilaktyki i integralna część zdrowego trybu życia.
Ponadto przyspiesza on usuwanie toksyn i poprawia krążenie krwi oraz limfy, co czyni go nieocenionym wsparciem w każdej terapii odchudzającej oraz w zwalczaniu uciążliwych obrzęków.