Biorezonans magnetyczny, to jedno z podstawowych urządzeń diagnostycznych w naturoterapii. Niewiele osób ma świadomość, że medycyna naturalna nie opiera się wyłącznie na umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu naturopatów, ale wspomaga się także możliwościami, jakie daje nowoczesna technologia.
Co warto wiedzieć o badaniu biorezonansem magnetycznym i co dzięki niemu możemy zdiagnozować?
Na te i wiele innych pytań, w naszym pierwszym z cyklu „Specjalista odpowiada” wywiadzie, odpowiedzi udziela Zuzanna Rzepecka – Naturoterapeutka i Specjalistka ds. zdrowia w RosaMed Clinic.
RosaMed Clinic: Zuza, jesteś Ekspertem ds. Zdrowia i zawodowym naturopatą. Czy możesz w kilku słowach powiedzieć, czym charakteryzują się te specjalizacje i do kogo są skierowane?
Zuzanna Rzepecka: Jeżeli chodzi o zakres osób, do których są kierowane moje specjalizacje, to nie ma specjalnych ograniczeń. Zgłaszają się do mnie zarówno osoby chcące przebadać swoje dzieci, nawet te najmłodsze, jak i osoby starsze, nawet po 80-tym roku życia. Zatem spektrum i rozbieżność wiekowa moich pacjentów są naprawdę szerokie. Jest to bardziej kwestia otworzenia się na możliwości medycyny naturalnej, aniżeli wieku.
Jeśli zaś chodzi o specjalizacje – medycyna naturalna sama w sobie nie jest specjalizacją. Jest to niezwykle szeroka gałąź medycyny, w której możemy wyróżnić zróżnicowane specjalizacje. Ja jestem naturopatą, czyli praktykuję medycynę naturalną i znam się na wielu elementach organizmu, a moją specjalizacją jest regulowanie układu pokarmowego.
RosaMed Clinic: Czy w ramach naturalnych metod leczenia wspomagasz diagnostykę swoich pacjentów nowoczesnymi narzędziami, technologiami lub aparaturą? Takimi, których używa się również w medycynie, nazwijmy ją – konwencjonalnej?
Zuzanna Rzepecka: Jeżeli chodzi o porównanie używanych przeze mnie urządzeń diagnostycznych do urządzeń medycyny konwencjonalnej pod kątem technicznym ich działania, można je porównać. Natomiast, jeżeli chodzi o spojrzenie na nie z boku, to rynek mocno je rozdziela. Ja diagnozuję biorezonansami magnetycznymi i posiadam dwa takie urządzenia. Jedno pokazuje bardziej ogólne wyniki. Składają się z 30 raportów, z których dowiadujemy się jaka jest wchłanialność w jelicie cienkim, jaka jest wchłanialność w żołądku, jak pracuje serce i cały układ krążenia. Są to więc ogólne, aczkolwiek zdecydowanie szersze wyniki od tych, do których standardowo jesteśmy przyzwyczajeni.
RosaMed Clinic: Czyli są jednak oparte o nowoczesne technologie?
Zuzanna Rzepecka: Zdecydowanie tak. Medycyna bioinformacyjna, bo tak to się fachowo nazywa, idzie teraz bardzo mocno do przodu. Szczególnie w Rosji naukowcy intensywnie pracują nad tym, aby właśnie tę gałąź medycyny jeszcze bardziej rozszerzyć. Ja natomiast, oprócz urządzeń, diagnozuję również z twarzy i z języka.
RosaMed Clinic: Na czym dokładnie polega badanie przy użyciu biorezonansu? Nie chodzi mi o sam przebieg badania, ale o sposób, w jaki działa biorezonans.
Zuzanna Rzepecka: Sam biorezonans, jako urządzenie, działa podobnie do aparatury USG. USG wysyła falę radiową, a odpowiedź organizmu odczytuje w formie obrazu, pokazując to, co dzieje się w środku. Jest to dla nas, w większości przypadków poza specjalistami, niezrozumiałe. Nie do końca wiemy, jak to się dzieje, ale wiemy, że się dzieje i widzimy, że się dzieje. W przypadku biorezonansu jest bardzo podobnie. Biorezonans wysyła wiązkę fal elektromagnetycznych do organizmu, i odczytuje wiązkę fal bioelektromagnetycznych, wysyłanych z organizmu. Dlatego nazywa się to medycyną bioinformacyjną. Już dawno temu zostało naukowo udowodnione, o czym naukowcy głośno mówią, że nasz organizm jest wiązką fal, które biorezonans dokładnie odczytuje. Biorezonans odczytuje te wiązki w postaci wyniku liczbowego. Czyli takiego, jaki my znamy z tradycyjnych badań wykonywanych np. w laboratorium.
RosaMed Clinic: Czyli każdy organizm człowieka posiada własne, indywidualne wiązki fal elektromagnetycznych, które wysyła niejako w odpowiedzi na pytanie zadane przez biorezonans, dając tym samym informację o swoim stanie, czy funkcjonowaniu poszczególnych procesów lub organów?
Zuzanna Rzepecka: Dokładnie tak. Ponieważ na urządzeniu są wczytane i zapisane takie „wzorcowe” wyniki fal bioelektromagnetycznych zdrowych narządów, biorezonans w pewnym sensie pyta organizm o częstotliwość poszczególnych organów. Następnie zestawia odpowiedź organizmu z zapisanymi wzorcami i zwraca wynik liczbowy. Ja następnie ten wynik analizuję i widzę, czy zachodzą niepokojące odstępstwa od normy, czy nie. Co ciekawe, z badania biorezonansem szczegółowym, jestem w stanie odczytać nawet dynamikę. Czyli to, na ile dany organ lub dysfunkcja w organizmie jest w procesie i postępuje lub na ile jest stabilny. Jest to bardzo istotna informacja.
RosaMed Clinic: Czyli biorezonans elektromagnetyczny zwraca wyniki porównywalne do wyników badań krwi, które otrzymujemy z laboratorium? Tam również mamy w tabelach wskazane zakresy normy zestawione z naszymi wynikami, a gdy jakaś norma jest przekroczona lub zaniżona, mamy to na tych wynikach zaznaczone i możemy ewentualnie rozszerzyć diagnostykę.
Zuzanna Rzepecka: Dokładnie tak. To jest dokładnie to samo. Z tym, że jeżeli chodzi o biorezonanse, możemy przeprowadzić badanie również pod kątem morfologicznym unikając kłucia. Więc jest to w 100% nieinwazyjne badanie. Dlatego też widzę, że coraz więcej rodziców decyduje się na to, żeby badać swoje dzieci biorezonansowo.
RosaMed Clinic: W jaki sposób przebiega badanie biorezonansem i jak długo trwa? Czy dzieci są w stanie wytrzymać ten czas?
Zuzanna Rzepecka: Wizyta zaczyna się w moim przypadku od wywiadu, bo uważam, ze jest on nawet ważniejszy od samego badania. Już na podstawie wywiadu jestem w stanie bardzo dużo stwierdzić. Początkowo prowadzimy luźną rozmowę. Naturalnie musze się dowiedzieć jaki jest cel wizyty u mnie. I w czasie tej rozmowy rozpoczyna się już pierwszy etap diagnostyki. Muszę dowiedzieć się o stylu życia, stosowanej diecie, uprawianych sportach czy objawach i dolegliwościach mojego pacjenta. Muszę poznać historię przebytych chorób czy zażywanych leków. Jeżeli ktoś przyniósł ze sobą wyniki badań laboratoryjnych lub wykonanych w innym miejscu, także muszę je przeanalizować.
Później przechodzimy do momentu niemalże narodzin i staramy się przeanalizować właściwie całe życie. Taka rozmowa trwa tak długo, jak długo powinna trwać. W tej rozmowie ja nie mówię, a słucham i poznaję organizm, który do mnie przyszedł. Później przechodzimy do samego badania. Badanie biorezonansem ogólnym polega na złapaniu pełną dłonią sensora i wytrzymaniu z nim ok. 3 minut. Od tego biorezonansu zaczynamy. Sensor jest niewielkim walcem, lekkim i nie wysyłającym żadnych wibracji ani wyczuwalnych przez skórę impulsów. Właśnie badanie ogólne pokazuje nam wstępnie te obszary, w których powinniśmy uszczegółowić diagnostykę i dokładniej zbadać przy badaniu szczegółowym.
Z kolei badanie biorezonansem szczegółowym trwa nieco dłużej – tutaj czas zależy od liczby obszarów, które badamy. Możemy zbadać aż do 1000 pozycji w organizmie. Standardowo badamy ok. 100 podczas pierwszej wizyty. To badanie pokazuje nam komórki i tkanki. Widzimy w nim wirusy, grzyby i to, co w nas żyje, a czego nie chcielibyśmy w naszym organizmie. Plus oczywiście to, o czym wspominałam – wchłanialności. Polega na założeniu podłączonych do urządzenia słuchawek. Słuchawki mają wbudowane sensory, ale nie wydobywa się z nich żaden dźwięk. Podobnie, jak przy biorezonansie ogólnym, nie wysyłają one żadnych wyczuwalnych impulsów ani wibracji. Podczas badania dziecko może się zrelaksować, rysować, czytać czy opowiadać. Może też obserwować wyświetlane na monitorze jednostkowe wyniki, co jest ciekawe dla niejednego pacjenta. Jedyne, czego nie można robić, to poruszanie się po pomieszczeniu, łącznie ze schodzeniem z krzesła, bo konieczne jest siedzenie w jednym miejscu.
RosaMed Clinic: Pełen relaks A co jest w stanie zdiagnozować biorezonans magnetyczny? O jakich schorzeniach czy wadach możemy się dzięki niemu dowiedzieć?
Zuzanna Rzepecka: W przypadku badania biorezonansem magnetycznym szczegółowym nie ma granic. Możemy zdiagnozować prawie wszystko. Jest kilka wyjątków, bo np. rezonans nie wykryje duplikatów jakiegoś narządu lub braku innego (gdy ktoś np. nie ma wszystkich zębów lub ma wycięty wyrostek, a mi o tym wcześniej nie powie, z dużym prawdopodobieństwem biorezonans pokaże nieprawidłowości w tych obszarach, ale nie powie, że tych organów brakuje).
Myślę, że dobrym przykładem, obrazującym to, jak głęboko możemy wejść dzięki badaniu biorezonansem jest to, że w układzie nerwowym mogę sprawdzić, czy synapsy dobrze przewodzą impulsy elektryczne.
RosaMed Clinic: Z jaką dokładnością można potraktować wyniki, które daje biorezonans magnetyczny? Jaki jest margines błędu?
Zuzanna Rzepecka: Ja przyjmuję margines błędu do 10%. Zawsze pamiętam, że jest to tylko maszyna. Wyniki badań to tylko jeden z elementów, który każdy, kto działa w obszarze szeroko rozumianej medycyny, powinien wziąć pod uwagę. Ważne jest też to, z jakim organizmem ma się do czynienia. Dopiero po wywiadzie połączonym z wynikami badań, jesteśmy w stanie odpowiednio przeanalizować te wyniki. Jeżeli kogoś nie znamy, możemy wyłącznie „gdybać”. Bardzo często jest tak, że urządzenie może coś pokazywać, ale pokazuje dlatego, że rzeczywiście w danej chwili coś się dzieje, a nie jest to zmiana chorobowa.
RosMed Clini: Rozumiem. Czyli zgodnie z zasadami medycyny holistycznej – najpierw poznajemy pacjenta, później go diagnozujemy i mamy całościowy wynik?
Zuzanna Rzepecka: dokładnie tak. Powiem to, co zawsze podkreślam i co jest bardzo ważne – biorezonanse to są dobre urządzenia. Rzadko się zdarza, żeby nie były dobre, ponieważ ciężko jest takie urządzenie zepsuć. Ale ważniejsze jest to, kto odczytuje te wyniki. Jeżeli ktoś zna się na tym i zna medycynę szeroko rozumianą, również tą akademicką, wtedy jest w stanie odpowiednio odczytać te wyniki badań.
RosaMed Clinic: Po jakim czasie otrzymujemy kompleksowe wyniki po badaniu biorezonansem magnetycznym?
Zuzanna Rzepecka: Wyniki ogólne możemy omówić od razu podczas wizyty. Jednak szczegółowe analizuję później, ponieważ dokładna ich analiza trwa kilka godzin. Jest to od 3 do 5 godzin samego analizowania wyników. Dodatkowo wracam też do wyników ogólnych i na podstawie tego zestawienia konstruuję całościowy program zdrowotny, podzielony na etapy. W pierwszym etapie zaczynam od tego, co jest najistotniejsze dla danego organizmu. Później, w kolejnych etapach przechodzimy do tych elementów, które również trzeba wyregulować, ale nie wymagają one natychmiastowej interwencji.
RosaMed Clinic: Czy istnieją przeciwskazania do badania biorezonansem magnetycznym?
Zuzanna Rzepecka: Tak. Zażywanie środków psychotropowych, leczenie psychiatryczne, choroby psychiatryczne i związane z nimi leczenie farmakologiczne. W takich przypadkach fale elektromagnetyczne wysyłane przez organizm są mocno zaburzone. Bardzo często okazuje się wówczas, że wyniki badań nie odzwierciedlają stanu faktyczne. Stąd też, tego typu przypadki zostały wykluczone z możliwości przeprowadzenia diagnostyki przy pomocy biorezonansu.
RosaMed Clinic: Czy badanie mogą wykonać również kobiety w ciąży?
Zuzanna Rzepecka: Jest to kwestią sporną. Książkowo – ciąża jest wykluczeniem do przeprowadzenia badania biorezonansem. Ja jednak uważam, że można je przeprowadzić. Biorezonans działa na tych samych zasadach co aparat ultrasonograficzny (USG). Jak wiemy, w ciąży wykonujemy USG regularnie, niekiedy częściej, niż raz w miesiącu. Ja nie jestem ekspertem w zakresie działania tego typu urządzeń, ale wielu doświadczonych ekspertów, w tym również lekarzy, wypowiada się, że fala radiowa wysyłana przez USG jest silniejsza dla organizmu i bardziej destrukcyjna, niż fala elektromagnetyczna. Jednak trzymając się zasad książkowych – ciąża jest przeciwskazaniem do wykonania biorezonansu.
RosaMed Clinic: Jakie jeszcze przeciwskazania możemy ująć?
Zuzanna Rzepecka: Badaniu nie powinny być poddawane osoby, które mają rozrusznik w sercu czy metalowe elementy w ciele takie, których nie można usunąć. Blokują one bowiem prawidłowy przepływ fal elektromagnetycznych i bioelektromagnetycznych. Mamy więc nie tylko zaburzony przepływ zapytań, ale przede wszystkim odczyt odpowiedzi.
RosaMed Clinic: W idealnych okolicznościach nie przyjdzie do nas pacjent z wymienionymi przeciwskazaniami do badania lub powie nam o nich podczas wywiadu. A co w sytuacji, gdy informacja o występujących przeciwskazaniach zostanie przed Tobą zatajona? Czy jesteś w stanie się zorientować, że wywiad nie był do końca szczery?
Zuzanna Rzepecka: To jest bardzo dobre pytanie. Występują tutaj dwie kwestie. Pewne elementy, symptomy np. chorób o podłożu psychicznym jestem w stanie wychwycić sama podczas rozmowy, patrząc na czyjąś twarz. Nie zawsze jednak się to udaje. Wówczas podpieram się dodatkowymi wskazówkami, które pozwalają mi jednoznacznie stwierdzić, że wywiad nie był kompletny. Biorezonans wskaże mi np. to, że u pacjenta zachodzą jakieś procesy pod kątem emocjonalnym. Zażywane środki farmakologiczne również zostaną przez biorezonans wykryte. Wskaże choćby zawyżoną zawartość aluminium czy innych metali lub środków chemicznych, których obecność w organizmie jest charakterystyczna dla farmakologii psychiatrycznej. Pojawiają się również dysproporcje w różnych obszarach organizmu, które wzajemnie się wykluczają. Organizm jest rozchwiany, a my nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy w sposób przyczynowo skutkowy. To dla mnie jednoznaczny sygnał, że pacjent zataił przede mną ważne dla wyników badań informacje i wiem, że muszę go o to dopytać.
RosaMed Clinic: Jakie zagrożenie niesie badanie biorezonansem magnetycznym dla osób, które nie powiedziały o wszczepionych metalowych protezach czy rozrusznikach?
Zuzanna Rzepecka: biorezonans bezpośrednio nie zagraża takim osobom. Natomiast, gdyby taka osoba zdecydowała się na serię różnych badań, szczególnie w przypadku posiadania rozrusznika serca, może dojść do delikatnego zaburzenia jego działania. Więc uważam, że to naprawdę ważne, aby nie pomijać w wywiadzie żadnych informacji nawet, jeśli sami uznajemy je za nieistotne.
W klinice pracuje kompetentny zespół, który podczas zapisywania na wizytę biorezonansem stara się zadawać pytania, które pomogą w ustaleniu występowania możliwych przeciwskazań do wykonania badania. Gdy zapisuję pacjenta bezpośrednio, również takie pytania zadaję.
Jeśli chodzi o inne elementy wszczepione w ciało typu blaszki czy śruby, nic złego pacjentowi się nie stanie. Jedyną konsekwencją będzie to, że badając obszar, w którym taki metalowy element się znajduje, wyniki najpewniej będą zaburzone.
RosaMed Clinic: Czy wobec tego, podczas badania można pominąć obszary, w których pacjent ma wszczepione elementy metalowe?
Zuzanna Rzepecka: W badaniu szczegółowym wybieram skanowane przez biorezonans obszary. Tym samym, jeśli wiem, że są elementy mogące zakłócić wynik, omijam ich okolice. Jest to dla mnie jednoznaczne z tym, że taką diagnozę muszę przeanalizować jeszcze bardziej szczegółowo, niż musiałabym to zrobić w przypadku wyników osoby bez wszczepionych elementów metalowych.
RosaMed Clinic: Drążę ten temat po to, aby upewnić się, że osoby posiadające protezy metalowe lub inne elementy stałe w ciele, są całkowicie wykluczone z grupy osób badanych, czy może jednak jest dla nich szansa na diagnostykę biorezonansową?
Zuzanna Rzepecka: Nie ma dla tych osób zagrożenia życia czy zdrowia. Trzeba jednak, mimo wszystko wziąć poprawkę na to, że wynik może nie być do końca miarodajny. Oczywiście duża w tym moja rola, aby w takiej sytuacji jak najbardziej zwiększyć poprawność wyniku.
RosaMed Clinic: Czyli możemy z całą pewnością i odpowiedzialnością postawić twierdzenie, że badanie biorezonansem magnetycznym jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, dostępnym zarówno dla dzieci, jak i osób starszych z uwzględnieniem wymienionych wykluczeń?
Zuzanna Rzepecka: Tak, dokładnie tak.
RosaMed Clinic: Mamy wyniki biorezonansu. Mamy diagnozę. I co dalej?
Zuzanna Rzepecka: Dalej jest wspomniany wcześniej program zdrowotny. W 99% przypadków pacjenci decydują się na wdrożenie go. Bywa, że jest on jednorazowo kosztowny. Jednak opracowując go nigdy nie działam sztampowo. Nie polecam uniwersalnych środków na wszystko czy na konkretną chorobę, nie znając podłoża dolegliwości. Wszystko zależy od organizmu, z jakim mam do czynienia. Zakres takiego programu jest bardzo szeroki. Może obejmować zarówno odpowiednio skomponowaną dietę, techniki relaksacyjne lub oddechowe, jak i naturalne środki lecznicze.
RosaMed Clinic: Czy w czasie trwania programu zdrowotnego powtarzane jest badanie biorezonansem w celu weryfikacji postępów leczenia?
Zuzanna Rzepecka: Zdecydowanie tak. Jest to niezbędne. Oczywiście w trakcie programu zdrowotnego, co jest bardzo niestandardowe, ale ja tak właśnie pracuję, mam stały kontakt z moimi pacjentami. Robię to po to, aby stale poznawać dany organizm i monitorować to, w jaki sposób reaguje na wdrażane zalecenia. Jeżeli widzę, że dzieje się coś niepokojącego, mogę wtedy od razu zareagować. To pozwala mi określić jak szybko organizm przyswaja i ewentualnie modyfikować program. Z reguły badanie powtarzane jest po 3 miesiącach od wdrożenia programu i już wtedy widzimy, czy jego wpływ przekłada się na wyniki badania. Wszystko to, o czym powiedziałam, pozwala mi na jeszcze bardziej efektywną analizę powtórnych wyników badań i ewentualnego dopracowania dalszych kroków w programie zdrowotnym.
Zwykle drugie badanie wystarcza, choć zwykle zachęcam do powtórzenia badania po 6 miesiącach od rozpoczęcia terapii. To pozwala porównać pierwsze wyniki z trzecimi i zobaczyć efekty kuracji. Co do profilaktyki, zachęcam, aby badanie wykonywać kontrolnie raz do roku zupełnie tak, jak wykonujemy no. kontrolną morfologię.
Warto też pamiętać, że każdy mój pacjent, którego mam pod opieką i u którego wdrażam program zdrowotny, może liczyć na moje wsparcie nie tylko w czasie trwania programu. W przypadku wystąpienia doraźnych kłopotów ze zdrowiem czy przeziębienia, każdy z moich pacjentów może zgłosić się do mnie po bezpłatną poradę telefonicznie lub mailowo.
RosaMed Clinic: Chcąc uśrednić czas trwania programu zdrowotnego – ile on wynosi?
Zuzanna Rzepecka: Uśredniając, wynosi on ok. 4 miesięcy.
RosaMed Clinic: Jaki jest koszt badania biorezonansem magnetycznym?
Zuzanna Rzepecka: Koszty badania uzależnione są od tego, czy wykonujemy badanie biorezonansem ogólnym czy szczegółowym oraz od tego, czy są to badania z konsultacją czy bez konsultacji. W RosaMed Clinic badanie biorezonansem magnetycznym ogólnym bez konsultacji można wykonać już za 49 zł. Szczegółowy wykaz cen można natomiast znaleźć w cenniku na stronie kliniki w zakładce Medycyna Naturalna lub kontaktując się z recepcją
RosaMed Clinic: Zuza, bardzo serdecznie dziękuję Ci za rozmowę i za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytanie. Myślę, że o biorezonansie dowiedzieliśmy się od Ciebie na tyle dużo, żeby rozwiać większość pojawiających się wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.q
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.