O zdrowotnych i leczniczych właściwościach ziół słyszał prawie każdy. Nasi przodkowie często wykorzystywali je tworząc lecznicze napary i kompozycje mające za zadanie przyniesienie określonego efektu. Dziś ziołolecznictwo nieco utraciło swą popularność, zastąpione nowoczesnymi metodami leczenia i coraz to nowymi formułami leków i suplementów.
Czym jest fitoterapia i czy każdy może czerpać z jej dobrodziejstw?
Słowem wstępu – historia ziołolecznictwa
Ziołolecznictwo jest jedną z gałęzi medycyny naturalnej. Jak wskazuje nazwa, podstawą są tu zioła – wszelkie formy preparatów wykorzystujących właśnie te rośliny – napary, płukanki, maści czy okłady.
Ziołolecznictwo znane jest już od czasów prehistorii. Realia, w jakich żyli ówcześni ludzie wymagały od nich doskonałej znajomości wszystkiego, co ich otaczało. W tym także właściwości roślin.
Z czasem wiedza o działaniu ziół stawała się coraz lepiej zgłębiona. W czasach starożytnych odgrywały one ogromnie ważną rolę w kulturze chińskiej. To właśnie z Chin pochodzą najstarsze przepisy z wykorzystaniem leczniczych właściwości ziół. Były one obecne również w starożytnym Egipcie i Grecji. Później wiedza o ziołach dotarła także do Hellady. Hipokrates opisał działanie ponad 300 leków na bazie naturalnych składników, Galen 473, a Dioskurides aż 600.
W średniowieczu ziołolecznictwo zgłębiali zakonnicy i mnisi. Prowadzili rozrośnięte ogrody z ziołami i opracowywali receptury. Do Polski ziołolecznictwo trafiło w 1045 roku dzięki Benedyktynom.
Cała Europa poznała tajniki ziół w przełomowych okresach, jakimi były wielkie odkrycia geograficzne i podróże, w tym dotarcie przez Vasco Da Gamę Indii.
Czy ziołolecznictwo to fitoterapia?
Choć można i często stosuje się te terminy zamiennie, to jednak istnieją różnice pomiędzy klasycznym ziołolecznictwem a fitoterapią. Fitoterapia jest dziedziną relatywnie młodą. Charakteryzuje ją przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii i możliwości, do badania właściwości ziół i określania ich działania – również działań niepożądanych. Zielarze często testują mieszanki i tworzą autorskie receptury niekoniecznie wiedząc, jakie mogą mieć skutki, ponieważ nie mają możliwości przeprowadzenia naukowych i specjalistycznych badań. Fitoterapia pozwala przewidzieć reakcje organizmu na przyjęcie poszczególnych mieszanek ziół, dzięki czemu możliwe jest minimalizowanie skutków ubocznych. Ponadto, opiera się ona na naukowo udowodnionym działaniu leczniczym.
Medycyna naturalna staje się coraz bardziej popularna i rozpowszechniona. Dzięki temu mamy większe możliwości zgłębiania wiedzy o naturalnych metodach leczenia i wykorzystywania syntetycznych środków i procedur, stymulujących nasz organizm do utrzymywania dobrej kondycji psychicznej i zdrowotnej.
Dziś mamy dostęp do coraz większej liczby fachowych i profesjonalnych kursów specjalistycznych z zakresu medycyny naturalnej, także z zakresu fitoterapii.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.