RosaMed Clinic

Sucha skóra twarzy - pielęgnacja i zabiegi dla cery suchej | RosaMedClinic Warszawa

Sucha skóra twarzy – pielęgnacja i zabiegi

Sucha skóra twarzy to jedna z najbardziej problematycznych typów cery. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji, stosowania odpowiednich kosmetyków, które nie będą działać drażniąco. Jak pielęgnować cerę suchą, aby jej nie podrażnić? Które zabiegi są polecane dla osób z cerą suchą?

Sucha skóra twarzy – czym się charakteryzuje?

Cera sucha jest bardzo częstym typem skóry i jednym z najbardziej problematycznych. Występuje w momencie, gdy skóra ma niedobory wody, gdy dochodzi do uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry, zabezpieczającej przed czynnikami zewnętrznymi. W wyniku narażenia na promieniowanie UV, wiatr, wahanie temperatur czy zanieczyszczenia powietrza dochodzi do szybszego starzenia się skóry.

Sucha skóra twarzy charakteryzuje się szorstkością w dotyku, uczuciem ściągnięcia i zaczernieniem. Dużo szybciej ulega podrażnieniom, często swędzi, piecze, tworzą się na niej suche skórki. Przesuszona skóra twarzy jest również mało odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz szybciej się starzeje.

Czytaj też: Jak odżywić skórę twarzy?

Jakie są przyczyny suchej i bardzo suchej skóry twarzy?

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na suchość skóry są czynniki zewnętrzne tj. nadmierne opalanie czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, oraz czynniki wewnętrzne tj. zmniejszona ilość wytwarzanego przez skórę sebum. Dodatkowo często do przesuszenia skóry dochodzi w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, predyspozycji genetycznych, ubogiej diety i towarzyszących chorób wpływających na zaburzone funkcjonowanie skóry.

Jak pielęgnować skórę suchą?

W pielęgnacji cery suchej warto postawić na kosmetyki, które przywrócą skórze odpowiedni poziom nawilżenia i które mają zdolność zatrzymywania wody w organizmie. Do składników aktywnych, które mają takie właściwości należą między innymi: kwas hialuronowy, witaminy A, E, ceramidy, pantenol, peptydy. Dodatkowo obowiązkowo w pielęgnacji skóry suchej jak i każdego rodzaju cery nie powinno zabraknąć filtrów UV, które chronią skórę przed starzeniem, powstaniem przebarwień, zmarszczek i oparzeń słonecznych. Odpowiednią pielęgnację domową warto wzbogacić o odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało w klinice medycyny estetycznej.

Jakie zabiegi są dedykowane dla cery suchej?

Do jednych z najskuteczniejszych zabiegów dla cery suchej należy mezoterapia igłowa. Jest to zabieg polegający na wprowadzaniu substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą serii nakłuć. Koktajle do mezoterapii dobiera się indywidualnie, przez co oprócz działania intensywnie nawilżającego i odżywczego, poprawia się kondycja skóry, a zmarszczki i przebarwienia się redukują. Aby uzyskać najlepsze efekty zaleca się wykonanie serii zabiegów od 4-6 co 4 tygodnie.

Innym zabiegiem wpływającym na nawilżenie i odżywienie skóry jest infuzja tlenowa. Jest to zabieg, dzięki któremu substancje odżywcze zawarte w kosmetykach wnikają w głębsze warstwy naskórka, bez przerwania jego ciągłości. W zabiegu wykorzystywany jest tlen hiperbaryczny, w związku z tym jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny, a dodatkowo intensywnie dotleniający skórę. Już po jednym zabiegu widoczne jest rozświetlenie, odżywienie i dotlenienie skóry, która staje się miękka w dotyku i pełna blasku.