Zabiegi złuszczające na twarz pozwalają usunąć martwy naskórek, oczyścić skórę z zanieczyszczeń i niedoskonałości skóry takich jak: zaskórniki otwarte i zamknięte, rozszerzone pory skóry, przebarwienia i zmarszczki. Jakie zabiegi złuszczające wybrać? Jaki zabieg będzie najskuteczniejszy?
Złuszczanie naskórka – dlaczego jest ważne
Nasz naskórek naturalnie przechodzi proces odnowy. Starsze warstwy skóry są wypychane na powierzchnię, gdzie gromadzą się w postaci warstwy rogowej naskórka. Aby się jednak pozbyć zrogowaciałej warstwy, niezbędne jest regularnie złuszczanie skóry za pomocą peelingów domowych i metod gabinetowych. Nie tylko pozwoli to zachować skórze gładką strukturę i promienny blask, ale również zapobiegnie namnażaniu się bakterii, zanieczyszczeń prowadzących do powstawania zmian trądzikowych i zaskórników. Dodatkowo zabiegi złuszczające na twarz pozwolą na dłużej zachować młodzieńczy wygląd, gdyż zabiegi przyspieszają proces odnowy skóry oraz spłycają zmarszczki i przebarwienia powstałe z wiekiem.
Czytaj też: Właściwości i zabiegi z witaminą C na twarz
Domowe zabiegi złuszczania naskórka
Do zabiegów domowego złuszczania zaliczamy:
• Peelingi drobnoziarniste/gruboziarniste – produkty na bazie kremów wzbogacone o składniki ścierające np. piasek, łupiny orzecha, kokos, pestek, nasion, które pod wpływem rozmasowania na skórze powodują, złuszczenie naskórka i usunięcie zanieczyszczeń
• Peelingi enzymatyczne – produkty na bazie kremów wzbogaconych o enzymy roślinne, powodujące rozpuszczanie się warstwy rogowej naskórka i oczyszczenie i wygładzenie naskórka
• Kosmetyki zawierające w składzie składniki złuszczające, na bazie kwasów – powodującym delikatne i kontrolowane złuszczanie skóry, nie powodujące nieprzyjemnych skutków ubocznych
TOP 3 zabiegi złuszczające na twarz
- Mikrodermabrazja korundowa – jest to zabieg złuszczający z wykorzystaniem tlenku glinu. Zabieg polega na opracowywaniu skóry miejsce przy miejscu głowicą wyrzucającą korund i oczyszczającą skórę z martwego naskórka, zanieczyszczeń czy zaskórników. Dodatkowo w wyniku zabiegu dochodzi do spłycenia zmarszczek i rozjaśnienia przebarwień. Mikrodermabrazja korundowa dedykowana jest osobom posiadających cerę tłustą i mieszaną.
Innym peelingiem o łagodniejszym działaniu i dedykowanym również cerom wrażliwym i suchym jest peeling kawitacyjny – złuszczanie skóry za pomocą ultradźwięków.
- Retix C – zabieg złuszczający z retinolem i witaminą C. Jest to zabieg składający się z dwóch etapów. Pierwszą częścią zabiegu jest wmasowanie w skórę ampułki z witaminą C o działaniu antyoksydacyjnym i rozświetlającym. Drugim etapem zabiegu jest wmasowanie w skórę maski retinolowej i pozostawienie jej na skórze od 4-8h w zależności od rodzaju skóry. Efektem zabiegu złuszczającego z retinolem i witaminą C jest rozświetlenie skóry, dodanie blasku, wzmocnienie naczyń krwionośnych, rozjaśnienie skóry i przebarwień, redukcja zaskórników i zmian trądzikowych oraz odmłodzenie wyglądu skóry – spłycenie zmarszczek i poprawa napięcia skóry.
- Peeling chemiczny – zabieg złuszczający kwasami. To jedne z najpopularniejszych zabiegów złuszczającym naskórek twarzy. W zależności od użytego kwasu dochodzi do oczyszczenia skóry, redukcji zaskórników i stanów zapalnych, nawilżenia skóry, rozjaśnienia przebarwień, spłycenia zmarszczek i przebudowy skóry. Do najczęściej stosowanych kwasów w zabiegach złuszczających wykorzystuje się kwas glikolowy, migdałowy, salicylowy, azelainowy, retinol, laktobionowy czy pirogronowy.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.