RosaMed Clinic

Naturalne metody leczenia – dlaczego warto brać je pod uwagę?

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, medycyna naturalna ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jest także wielu sceptyków, którzy choć nie są przeciwni naturalnym metodom leczenia, nie są też do nich w pełni przekonani.

Korzystanie z naturalnych metod leczenia nie musi oznaczać rezygnacji z medycyny konwencjonalnej. Dlaczego warto brać pod uwagę także medycynę naturalną?

Dowody na skuteczność naturalnych metod leczenia

O skuteczności medycyny naturalnej niejednokrotnie przekonali się jej praktycy i ich pacjenci. Jednak sceptycy naturalnych metod leczenia potrzebują udokumentowanych dowodów na skuteczność poszczególnych metod. Nic w tym dziwnego. Ze względu na ogromnie szerokie spektrum działań w ramach medycyny naturalnej, w którym umieszczone zostały także praktyki bardzo kontrowersyjne, a niekiedy nawet niebezpieczne, dystans do skorzystania z medycyny naturalnej jest uzasadniony. Jednak wiele z jej dziedzin zostało uznanych za tradycyjne wspomaganie leczenia konwencjonalnego lub tradycyjne metody leczenia przez Światową Organizację Zdrowia, a niektóre z zabiegów są nawet refundowane.

Popularne zabiegi medycyny naturalnej

Wśród powszechnych i najczęściej spotykanych zabiegów medycyny naturalnej możemy wymienić kilka, o których słyszał niemal każdy.

Należą do nich:

Pamiętajmy, że medycyna naturalna nie jest konkurencją medycyny konwencjonalnej. Medycyna naturalna, zwana też medycyną holistyczną, w niektórych przypadkach stanowi alternatywę dla medycyny konwencjonalnej, lecz bez pomijania nowoczesnych technik diagnostycznych lub uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Aby jednak zabiegi z zakresu medycyny holistycznej mogły przynieść pożądany efekt, muszą być wykonywane wyłącznie w sprawdzonych miejscach przez doświadczonych specjalistów.