Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, medycyna naturalna ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jest także wielu sceptyków, którzy choć nie są przeciwni naturalnym metodom leczenia, nie są też do nich w pełni przekonani.

Korzystanie z naturalnych metod leczenia nie musi oznaczać rezygnacji z medycyny konwencjonalnej. Dlaczego warto brać pod uwagę także medycynę naturalną?

Dowody na skuteczność naturalnych metod leczenia

O skuteczności medycyny naturalnej niejednokrotnie przekonali się jej praktycy i ich pacjenci. Jednak sceptycy naturalnych metod leczenia potrzebują udokumentowanych dowodów na skuteczność poszczególnych metod. Nic w tym dziwnego. Ze względu na ogromnie szerokie spektrum działań w ramach medycyny naturalnej, w którym umieszczone zostały także praktyki bardzo kontrowersyjne, a niekiedy nawet niebezpieczne, dystans do skorzystania z medycyny naturalnej jest uzasadniony. Jednak wiele z jej dziedzin zostało uznanych za tradycyjne wspomaganie leczenia konwencjonalnego lub tradycyjne metody leczenia przez Światową Organizację Zdrowia, a niektóre z zabiegów są nawet refundowane.

Popularne zabiegi medycyny naturalnej

Wśród powszechnych i najczęściej spotykanych zabiegów medycyny naturalnej możemy wymienić kilka, o których słyszał niemal każdy.

Należą do nich:

Pamiętajmy, że medycyna naturalna nie jest konkurencją medycyny konwencjonalnej. Medycyna naturalna, zwana też medycyną holistyczną, w niektórych przypadkach stanowi alternatywę dla medycyny konwencjonalnej, lecz bez pomijania nowoczesnych technik diagnostycznych lub uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Aby jednak zabiegi z zakresu medycyny holistycznej mogły przynieść pożądany efekt, muszą być wykonywane wyłącznie w sprawdzonych miejscach przez doświadczonych specjalistów.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty