RosaMed Clinic

Leczenie-nadpotliwosci-toksyna-botulinowa-rosamed-clinic

Nadpotliwość – jej przyczyny i sposoby leczenia

Nadmierna potliwość jest dolegliwością, która w znaczący sposób może wpływać na komfort Twojego życia istotnie go obniżając. To zrozumiałe, że osoba borykająca się z problemem nadpotliwości może mieć większą trudność w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji z otoczeniem.

Czy znasz przyczyny nadmiernego wydzielania potu i sposoby na powstrzymanie objawów?

Czym jest nadpotliwość i jakie są jej przyczyny?

Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu zwykle dotycząca newralgicznych miejsc takich, jak dłonie, stopy, pachy. Może jednak dotyczyć także innych obszarów ciała.

Przyczyny nadpotliwości najczęściej mają swoje podłoże w problemach endokrynologicznych, układzie nerwowym, nerwach obwodowych, a także chorobach hematologicznych. Nie są to jednak jedyne przyczyny nadmiernego wydzielania potu. Może być ono powodowane także przez stres, lęk i inne silne emocje.

Co ciekawe, rodzajów nadpotliwości także jest wiele. Poza wymienionymi obszarami nadmiernego pocenia, nadpotliwość może dawać o sobie znać również w okolicach nosa i czoła, a jej powodami mogą być nawet silnie przyprawione potrawy.

Nadpotliwość jest schorzeniem polegającym na nadmiernej pracy gruczołów potowych zwłaszcza w tych partiach ciała, które są w nie szczególnie bogate.

Jeśli nie masz pewności jaka jest przyczyna nadmiernego wydzielania potu, zacznij od konsultacji z dermatologiem. Dzięki przeprowadzeniu diagnozy, będzie on w stanie tę przyczynę zidentyfikować i zalecić Ci dalsze postępowanie.

Jak leczyć nadpotliwość?

Jeżeli po wykonaniu kompleksowych badań nie zostaną stwierdzone bezpośrednie przyczyny nadmiernego wydzielania potu takie, jak np. zaburzony poziom hormonów czy cukrzyca, warto rozważyć eliminację nadpotliwości poprzez wykonanie zabiegu ostrzykiwania toksyną botulinową.

Leczenie nadpotliwości botuliną należy do jednych z najskuteczniejszych metod eliminacji tego problemu. Ostrzyknięte gruczoły zmniejszają swoją aktywność, dzięki czemu wydzielanie potu zostaje ograniczone w znacznym stopniu. Dodatkowo, wykorzystanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest też metodą bezpieczną, z niskim ryzykiem wystąpienia nadwrażliwości czy alergii na wstrzykiwaną substancję.

Choć sam zabieg nie jest zbyt komfortowy, jego efekty są tego zdecydowanie warte. Skutki zabiegu widoczne są już po tygodniu, a efekt może utrzymać się nawet przez 12 miesięcy.