O medycynie holistycznej piszemy wiele. Widzimy w niej bowiem niezwykle duży potencjał wynikający z posiadanej wiedzy oraz osiągnięciach praktyków tej dziedziny. Wciąż jednak, medycyna naturalna budzi wątpliwości. Jakie są fakty i mity dotyczące naturalnych metod leczenia? Sprawdźmy to.

Nauka i medycyna naturalna nie idą ze sobą w parze – MIT 1

Zanim przejdziemy do zdementowania tego stwierdzenia, zaczniemy od krótkiego opisania na czym w ogóle polega medycyna naturalna. Jeszcze więcej na ten temat znajdziesz w naszych poniższych wpisach.

Medycyna holistyczna nie jest oparta wyłącznie na wierzeniach, przekonaniach, domniemaniach czy efekcie placebo. Jej metody zostały opracowane w oparciu o szereg doświadczeń, często popartych badaniami naukowymi, także klinicznymi. Medycyna naturalna w swojej praktyce wykorzystuje wpływ roślin i naturalnych zjawisk do stymulowania organizmu, pobudzając jego naturalne zdolności regeneracyjne. Oddziałuje w ogromnej mierze na układ odpornościowy, niejako zmuszając go do eliminowania szkodliwych czynników i procesów zaburzających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Różnica pomiędzy medycyną naturalną i kliniczną polega na tym, że ta pierwsza bazuje na chemii biologicznej, a druga na inżynieryjnej.

Medycyna naturalna jest nieskuteczna i prymitywna – MIT 2

Owszem, medycyna naturalna ma swoje początki w czasach prehistorycznych. Już ludzie pierwotni wykorzystywali lecznicze właściwości roślin do przywracania zdrowia i równowagi organizmu. Wówczas zmuszały ich do tego warunki, w jakich żyli. Aby przetrwać, musieli nie tylko doskonale znać otaczające ich środowisko i wiedzieć, na co powinni uważać, ale także znać sposoby na uleczanie. Czy fakt, że lecznicze działanie roślin czyni medycynę naturalną prymitywną? Nic bardziej mylnego. Jeśli właściwości poszczególnych roślin są potwierdzane od tysięcy lat, można raczej skłonić się ku stwierdzeniu, że są skuteczne. W końcu w składzie ziół nic się nie zmieniło. Ich działanie nadal jest takie, jak tysiąc lat temu. Czemu więc mielibyśmy nie wykorzystać sprawdzonych już wielokrotnie doświadczeń, eliminując z nich jedynie ewentualne ryzyka i udoskonalając możliwości?

Doskonałym przykładem, potwierdzającym leczniczy wpływ ekstraktów roślinnych, jest główny składnik lubianej i powszechnej Aspiryny. Aspiryna jest pochodną kwasu salicylowego, a ten z kolei występuje w wierzbach.

Więcej o potwierdzonym naukowo leczniczym działaniu ziół znajdzie w poniższych wpisach.

Medycyna naturalna odbiega od współczesnych metod leczenia – MIT 3

Medycyna naturalna, nazywana też medycyną alternatywną, jest podwaliną medycyny klinicznej i współczesnej farmaceutyki. Wielokrotnie stanowi podstawowe wsparcie w leczeniu klinicznym. Być może nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich, poważnych chorób w oparciu wyłącznie o naturalne metody leczenia, ale medycyna kliniczna również tego nie potrafi. Niemniej, współczesna medycyna chętnie i często wykorzystuje naturalne związki w leczeniu pacjentów. Atropina, kwas salicylowy, toksyna botulinowa, kwas hialuronowy – na podstawie tych i wielu innych, naturalnych związków, powstają współczesne kuracje lecznicze w medycynie akademickiej. Ponadto, medycyna naturalna chętnie wspiera się współczesnymi możliwościami technologicznymi zwłaszcza w przypadku diagnostyki czy kontroli postępów terapii.

W medycynie naturalnej nie ma kontroli nad powstającymi preparatami – MIT 4

Nie będziemy udawać, że wokół nas nie ma znachorów i samozwańczych specjalistów naturalnych metod leczenia. Wiemy, że takich osób wcale nie jest mało. Przygotowują autorskie ekstrakty, eliksiry i preparaty, o których działaniu wiadomo niewiele albo nic. Ale w medycynie klinicznej także mamy wielu niekompetentnych specjalistów. Nie sprawia to jednak, że całą medycynę kliniczną powinniśmy traktować przez ich pryzmat tak samo, jak przez pryzmat nieprofesjonalnych praktyków medycyny naturalnej nie powinniśmy traktować tej dziedziny. Profesjonalny praktyk medycyny naturalnej opiera swoje metody wyłącznie o preparaty, których działanie zostało sprawdzone i potwierdzone. Kontrolę nad działaniem stosowanych w medycynie holistycznej związków, sprawują niezależne instytucje, działające na terenie całego świata, także Europy. Wśród nich wymienić możemy m.in.: Instytut BCS Oko-Garantie GmbH, DEMETER, ECOCERT, BDIH czy Bundes-verband Naturkost.

Medycyną naturalną można zastąpić leczenie kliniczne – MIT 5

Chcielibyśmy, aby medycyna alternatywna rzeczywiście stanowiła całkowitą alternatywę medycyny klinicznej. Jednak nie możemy jednoznacznie przyznać, że naturalne metody leczenia mogą w pełni zastąpić metody farmakologiczne. Medycyna naturalna z całą pewnością i w sposób nieoceniony, uzupełnia akademickie metody leczenia. W jej obrębie znajdziemy też większość zamienników chemicznych środków farmakologicznych i w sposób naturalny poradzimy sobie z większością powszechnych schorzeń. Niekiedy też, medycyna wschodu sprawdza się, gdy inne metody zawiodły. Nie przyjmujmy jednak zasady, że medycyną naturalną jesteśmy w stanie wyleczyć każde schorzenie, które potrafi pokonać medycyna kliniczna, ponieważ możemy odczuć bolesne konsekwencje takiego podejścia.

Do naturopaty należy udać się z wcześniej otrzymaną diagnozą – MIT 6

Medycyna holistyczna – jej podstawową zasadą jest zapobiegać a nie leczyć. To jeden z głównych elementów odróżniających medycynę naturalną od medycyny klinicznej. Medycyna holistyczna ma za zadanie wdrażać u pacjenta taki tryb życia, który obejmie całość jego nawyków, potrzeb i możliwości, a jednocześnie zapewni harmonię i równowagę pomiędzy wszystkimi procesami organizmu i aspektami takimi, jak ciało i psychika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach medycyny naturalnej? Zapraszamy na konsultacje z naszym specjalistą. Odpowie na Twoje pytania i pomoże dobrać odpowiednie metody diagnostyki i leczenia.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty