Typ cery jest uwarunkowany genetycznie, jednak na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Stosując nieprawidłową pielęgnację i dobierając niewłaściwe kosmetyki, możemy spowodować podrażnienia skóry, wysuszenie, łojotok czy wysypkę alergiczną. Dodatkowo na stan skóry wpływa również dieta, styl życia czy używki. Więc jak rozpoznać typ cery, aby stosować odpowiednią pielęgnację?

Jak rozpoznać typ cery?

Do podstawowych rodzajów cery należą: skóra sucha, tłusta, normalna i mieszana. Jednak czasami zdarza się tak, że rodzaje skóry mieszają się i można posiadać cechy kilku typów skóry.

Podstawowe typy cery:

  • Skóra sucha – charakteryzuje się nadwrażliwością i tendencją do łuszczenia się, na jej powierzchni widoczne są suche skórki. Wyróżnia ją to, iż produkowana jest mała ilość sebum, dlatego skóra jest matowa, pozbawiona połysku, częściej występuje tendencja do utraty wody przez co również szybciej się starzeje. Skóra sucha źle reaguje na warunki atmosferyczne takie jak słońce, wiatr czy mróz. Szybciej dochodzi do jej poparzeń, pęknięć, pieczenia czy wysuszenia. Po demakijażu czy kontakcie z wodą odczuwalne jest uczucie ściągnięcia oraz podrażnienia.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery suchej | Warszawa

  • Skóra tłusta – charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem, świeceniem, co jest efektem nadmiernej produkcji sebum. Na powierzchni skóry tłustej zauważalne są zaskórniki otwarte i zamknięte, rozszerzone pory, jej struktura jest gruba i częściej pojawia się tendencja do występowania zmian trądzikowych. Jest mało wrażliwa na warunki atmosferyczne. Może dochodzić do jej podrażnień w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji, zbyt intensywnego oczyszczania, złuszczania lub matowienia.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery tłustej | Warszawa

  • Skóra normalna – występuje bardzo rzadko, szczególnie u dzieci przed okresem dojrzewania. Charakteryzuje się gładką strukturą, naturalnym blaskiem, brakiem przebarwień i przebijających naczynek czy wyprysków. Jest ona dobrze nawilżona, napięta i rzadko dochodzi do jej podrażnień.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery normalnej | Warszawa

  • Skóra mieszana – jest to połączenie skóry suchej i tłustej. Najczęściej w strefie T (czoło, nos i broda) pojawiają się cechy charakterystyczne dla cery tłustej, a więc tendencja do błyszczenia, rozszerzonych porów czy występowania zaskórników. Skronie i policzki najczęściej są suche, skłonne do podrażnień, z widocznymi łuszczącymi się, suchymi skórkami. Często na bokach twarzy czuć zwiększone napięcie skóry.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery mieszanej | Warszawa

Dodatkowo można wyróżnić również inne typy cery takie jak:

  • Skóra wrażliwa – jest to rodzaj cery łatwy do rozpoznania. Skóra ta intensywnie reaguje na warunki atmosferyczne takie jak: wiatr, mróz czy słońce. Szybko dochodzi do jej podrażnienia, może się zaczerwieniać, piec i szczypać. Często jest objawem nieprawidłowej pielęgnacji, używaniem kosmetyków agresywnych i podrażniających.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery wrażliwej | Warszawa

  • Skóra problematyczna, trądzikowa – często jej podłożem jest skóra tłusta. W związku z nadmierną produkcją łoju, zmianami hormonalnymi i bakteriami dochodzi do nadkażeń i powstawaniem trądziku: krostkowego, ropnego czy zaskórników. Ten typ cery charakteryzuje się dodatkowo grubą strukturą, niejednolitym, żółtawym kolorytem, intensywnym błyszczeniem się skóry i występowaniem przebarwień pozapalnych.

Czytaj więcej: Pielęgnacja i zabiegi dla cery trądzikowej | Warszawa

  • Skóra dojrzała – jest to typ skóry, który pojawia się z wiekiem. Wraz z ubywającymi składnikami skóry, odpowiadającymi za jej młodzieńczy wygląd tj. kwas hialuronowy, kolagen czy elastyna. U osób z suchą skórą cera dojrzała objawia się szybciej. Charakteryzuje się występowaniem zmarszczek, bruzd, spadkiem jędrności i elastyczności skóry oraz przebarwień starczych i posłonecznych.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty