Zaburzenie krążenia krwi w nogach często doskwiera nam przez cały rok, ale szczególnie latem potrafi być uciążliwe. Są jednak skuteczne sposoby na to jak można walczyć z tym problemem. Do najpopularniejszych metod należą: doustne i zewnętrznie stosowane preparaty, domowe sposoby oraz zabiegi kosmetyczne. Jak poprawić krążenie? Co jest najskuteczniejsze na zaburzenia krążenia?
Objawy i oznaki zaburzeń krążenia w nogach
Problemy z zaburzeniem krążenia często związane są w czynnikami genetycznymi, przebytymi urazami powodującymi powstawanie zakrzepów, wysoką temperaturą powietrza czy siedzącym trybem życia.
Oznakami zaburzeń krążenia są:
- Obrzęki i opuchlizna,
- Uczucie ciężkości nóg,
- Mrowienie,
- Skurcze mięśni,
- Ból,
- Żylaki,
- Zmiany skórne,
- Owrzodzenia.
Jak poprawić krążenie w nogach?
Na rynku dostępne jest wiele metod na poprawę krążenia krwi w nogach. Do najskuteczniejszych należą:
- Preparaty doustne – tabletki oraz kapsułki. Najbardziej skuteczne i polecane są preparaty na bazie diosminy, hesperydyny, witaminy C, rutyny, ruszczyka czy ruskogeniny. Mają one właściwości usprawniające przepływ krwi w naczyniach, uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz uelastycznianie ścian tych naczyń.
- Preparaty do stosowania zewnętrznego – kremy oraz żele. Preparaty te mają podobne działanie do tych doustnych jednak dodatkowo można w nich znaleźć składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym. Warto pamiętać, aby takie preparaty trzymać w lodówce, dzięki temu uczucie chłodu zmniejszy uczucie ciężkich nóg.
- Domowe sposoby – masaże naprzemienne ciepłą i zimną wodą, 30 minutowa aktywność fizyczna, zmienianie pozycji z siedzącej na stojącą, kilkuminutowe spacery oraz picie dużej ilości wody.
- Zabiegi kosmetologiczne
Do najskuteczniejszych zabiegów na poprawę przepływu krwi należą:
- Drenaż limfatyczny – masaż polega na wykonaniu ruchów przesuwających, uciskających w kierunku węzłów chłonnych. Masaż pobudza przepływ krwi i limfy, dzięki czemu doskonale radzi sobie z uczuciem ciężkich nóg, skurczem czy bólem kończyn.
- Icoone – to zabieg składający się z drenażu limfatycznego oraz masażu próżniowego poszczególnych partii ciała. Zabieg ma na celu pobudzanie przepływu krwi i limfy, w celu usunięcia zastojów limfatycznych, zlikwidowaniu opuchnięcia i uczucia ciężkich nóg oraz cellulitu wodnego.
- Liposhock – fala uderzeniowa – zabieg polegający na opracowywaniu ciała za pomocą głowicy emitującej akustyczną falę uderzeniową. Zabieg pobudza krążenie krwi i limfy, poprawia dotlenienie skóry, poprawia metabolizm i redukuje uczucie ciężkich nóg.
- EMS – elektrostymulacja mięśni to zabieg polegający na elektrycznym stymulowaniu poszczególnych partii mięśni do skurczu. W efekcie dochodzi do wzmacniania mięśni, zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej oraz usprawnienia przepływu krwi. Dzięki czemu dochodzi do wysmuklenia ciała, zmieszczenia obrzęków i rozluźnienia napięć mięśniowych.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.