Niewielu z nas ma świadomość, że chrapanie męczy aż 45% Polaków. Dotyczy on tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Równie niewiele osób podejmuje próby pozbycia się tego problemu i umilenie snu nie tylko sobie, ale i swoim towarzyszom. Choć niekiedy sami możemy nie mieć świadomości, że chrapiemy podczas snu, to gdy już ktoś nas o tym poinformuje, warto pochylić się nad problemem.

Z czego wynika chrapanie i jak można pozbyć się problemu?

Czy chrapanie to choroba?

Zwykle chrapanie nie zagraża naszemu zdrowiu ani życiu. Za wyjątkiem sytuacji, gdy wynika ono z tzw. bezdechów obturacyjnych. Dlatego też, gdy już wiemy, że chrapiemy w czasie snu, warto dowiedzieć się z jakiego powodu i zająć eliminacją problemu.

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą. Jest jednak przypadłością, która zmniejsza efektywność snu nie tylko Twojego towarzysza, ale i Twojego.

Do chrapania dochodzi w wyniku zwężania się gardła podczas snu. Wiotkie ściany górnych dróg oddechowych wprawione są w drgania przez przepływające przy oddychaniu powietrze i stąd biorą się donośne dźwięki, wydawane przez osobę chrapiącą. Taki stan nie zagraża zdrowiu ani życiu pod warunkiem, że nie towarzyszą mu bezdechy senne, w czasie których dochodzi do całkowitego zatrzymania dopływ powietrza nawet przez kilkadziesiąt sekund. To stadium może prowadzić do niedotlenienia i z całą pewnością nie można go ignorować oraz należy podjąć odpowiednie leczenie.

Z czego bierze się chrapanie?

Zazwyczaj przyczyną chrapania u osób dorosłych jest otyłość. Nie jest to jednak regułą. Chrapania mogą bowiem doświadczać także osoby z krzywą przegrodą nosową. Jednak, na chrapanie bardziej narażone są tez osoby, które:

  • Palą papierosy
  • Piją alkohol przed snem
  • Mają przerośnięty języczek lub nasadę języka
  • Mają przerośnięte lub opuchnięte małżowiny nosowe
  • Mają nadmiernie wiotkie podniebienie miękkie
  • Mają przerost migdałków lub polipy nosa.

U dzieci przyczyną chrapania może być spowodowane przerostem migdałków lub trzeciego migdała.

Jak wyleczyć chrapanie?

Choć chrapania nie można na zawsze wyleczyć, to z całą pewnością nie należy go też bagatelizować. Mimo, że doświadcza go prawie połowa populacji dorosłych, w przypadku bezdechu sennego chrapanie może być sygnałem do podjęcia klinicznej diagnostyki i leczenia. Warto więc mieć świadomość występującego problemu i wiedzieć z czego on wynika.

Jeśli chrapaniu nie towarzyszą bezdechy, warto podjąć naturalne metody eliminowania chrapania. Z całą pewnością pomogą w tym specjaliści medycyny naturalnej, którzy podpowiedzą techniki poprawiające komfort snu. Po swojej stronie natomiast rozważ:

  • Rzucenie palenia
  • Ograniczenie spożywania alkoholu przed snem
  • Graniczenie spożywania nadmiernych ilości jedzenia przed snem
  • Zadbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę w sypialni: 18-21 st. Celsjusza i 40-60% wilgotności powietrza
  • Zadbaj o prawidłową masę ciała
  • Wybierz właściwą poduszkę

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty