Nasze stopy podobnie jak dłonie również wymagają systematycznej pielęgnacji. Faktem jest, że zimą czy jesienią kiedy nie odkrywamy stóp bo nosimy ciężkie, zabudowane buty często zapominamy o jak ważnej pielęgnacji tych partii naszego ciała.
A przecież stopa jest również obciążona codziennym chodzeniem, utrzymywaniem ciężaru naszego ciała, noszeniem niekiedy niewygodnego, nieoddychającego obuwia co przyczynia się do powstawania zrogowaceń naskórka na piętach czy palcach, powstawaniem pęknięć, odcisków czy wysuszenia skóry.
Oprócz wizyt w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja. warto również wykonywać sobie domowe SPA stóp, dzięki czemu oprócz usunięcia zrogowaceń, odżywieniu skóry, nawilżeniu również zapobiegamy w ten sposób tworzeniu się nowym zmianom.
Pielęgnację stóp należy rozpocząć od usunięcia lakieru z paznokci, ich przycięciu oraz wypiłowaniu odpowiedniego kształtu, który nie będzie się przyczyniał do powstawania paznokci wrastających.
Kolejnym etapem domowego SPA jest kąpiel stóp. Jest to doskonały sposób na relaks, zredukowania bólu, zmęczenia czy zmiękczenie skóry. W niezwykle łatwy sposób i przy użyciu składników z naszej kuchni możemy uporać się z wieloma problemami. Każda kąpiel powinna trwać ok. 15 – 20 minut. Ważne jest również aby po kąpieli bardzo dokładnie wytrzeć stopy i przestrzenie międzypalcowe gdyż niedokładne wysuszanie skóry prowadzi do namnażania się bakterii i grzybów.
Kąpiel stóp:
- Kąpiel solna – sól posiada doskonały wpływ dla naszych stóp. Zmiękcza naskórek, ułatwia usuwanie zrogowaceń. Wystarczy do ciepłej wody dodać kilka łyżek soli
- Kąpiel sodowa – soda działa zmiękczająco ale również dezynfekująco, sprawdzi się również doskonale u osób zmagających się z poceniem się stóp.
- Kąpiel ziołowa – z tymiankiem, rozmarynem czy lawendą będzie redukować nadmierne pocenie się stóp, miętowa doskonała na odparzone stopy, rumiankowa doskonale relaksuje, zmniejsza zmęczenie, idealna po ciężkim dniu
- kąpiel miodowa – doskonale odżywi skórę stóp oraz będzie działać antybakteryjnie, do kąpieli potrzebne będą łyżeczka miodu, mydła w płynie i opcjonalnie olejku z migdałów, który dodatkowo będzie miał działanie nawilżające
- kąpiel ananasowo-kokosowa- doskonale nawilża i koi suchą skórę – do przygotowania potrzebne będą sok z ananasa i mleko kokosowe
Po wykonaniu kąpieli odświeżającej i regenerującej kolejnym etapem domowego SPA jest wykonanie peelingu. to doskonały sposób na usunięcie zrogowacenia naskórka, wygładzenia skóry i poprawy krążenia krwi.
Peelingi stóp
- Solny- peeling solny doskonale zmiękcza naskórek oraz zapobiega utracie wilgoci, do wykonania peelingu potrzebne będzie pół szklanki soli oraz niecałą szklankę śmietany. Jednak należy uważać z częstotliwością wykonywania tego typu peelingu, gdyż należy od do grupy peelingów gruboziarnistych. Takie peelingi często stosowane mogą prowadzić do podrażnienia skóry
- Cukrowo-miodowy – tego typu peeling doskonale złuszczy i wygładzi naskórek, oraz odżywi skórę. Do wykonania peelingu potrzebne będzie duża łyżka cukru, niecałą łyżeczkę cynamonu oraz ok 2 łyżek miodu
- kawowy – peeling na bazie kawy poprawi elastyczność skóry oraz będzie wykazywał działanie anty zapalne. Do wykonania tego peelingu niezbędne będą fusy z kawy i ok. łyżki oleju kokosowego
- makowy – peeling makowy ma działanie odżywcze dzięki zawartości witamin A, D i E. Do przygotowania peelingu potrzebne są mak mniej niż połowa szklanki, 2 łyżki oliwy, łyżka mąki ziemniaczanej, cukru i soku z cytryny.
Po wygładzeniu i złuszczeniu martwego naskórka ze stóp czas na odżywienie i nawilżenie skóry. Kolejnym etapem jest więc nałożenie maski. To kosmetyki o skoncentrowanym składzie nadające skórze gładkość, odpowiedni poziom nawilżania skóry i odżywienia.
- Maska jogurtowa – jest to maska silnie nawilżająca skórę oraz działająca przeciwbakteryjnie. Do jej wykonania potrzebne będą twaróg, kilka łyżek jogurtu naturalnego oraz sok z cytryny.
- Maska ziemniaczana – doskonale się sprawdzi u osób borykających się z pękającymi piętami. Do jej przygotowania potrzebne będą: ziemniaki w skórce, mleko i żółtko. Wszystko łączymy i nakładamy papkę na stopy.
- Maska bananowa – maska silnie regenerująca. Do jej przygotowania potrzebne są banany i jogurt.
- Maska z awokado – silnie odżywcza i nawilżająca. Wystarczy połączyć rozgniecione awokado z jogurtem naturalnym.
- Maksa ziołowa – odprężająca. D wykonania maski potrzebne są natka pietruszki, mięta oraz mleko.
Każdą maskę nakładamy na 15-20 minut i owijamy stopy folią.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.