Jak chronić skórę przed mrozem RosaMed Clinic

Mroźne powietrze, wiatr, zmiany temperatury czy ogrzewanie szczególnie niekorzystnie wpływają na naszą skórę zimą. W wyniku niskiej temperatury powietrza na zewnątrz warstwa lipidowa naskórka staje się cieńsza, a skóra traci nawilżenie co prowadzi do podrażnienia, wysuszenia i odmrożeń.

Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ mrozy są osoby posiadające skórę suchą, wrażliwą oraz z problemami z AZS.

Wpływ mrozu na skórę

  • Pod wpływem zimnego powietrza nasza skóra staje się bardziej wrażliwa. Dzieje się to z powodu szkodliwego wpływu zimna na barierę ochronną skóry. Zima to okres gdzie mamy do czynienia z dużymi spadkami temperatur i zimnym wiatrem. Te czynniki powodują większą reakcje skóry na warunki atmosferyczne. Jest to więc główny czynnik powstania odmrożeń czy pękania naczynek.
  • Niska temperatura powietrza zwalnia pracę gruczołów łojowych. W związku z tym warstwa lipidowa naskórka staje się cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dodatkowo traci ona elastyczność w wyniku utraty wody. Czego efektem jest jej wysuszenie i utrata jędrności, uczucie ściągnięcia, swędzenie czy zaczerwienienie.
  • Dodatkowo nie sprzyjają naszej skórze również ogrzewani, klimatyzacja i światło jarzeniowe. Te czynniki dodatkowo wysuszają skórę. Jest to niezwykle ciężki czas dla osób posiadających skórę suchą i wrażliwą.

W wyniku negatywnego działania mrozu dochodzi do wysuszenia skóry, podrażnienia, pękania naczynek krwionośnych, spadku elastyczności, łuszczenia, swędzenia oraz przyspieszenia procesów starzenia się skóry tj. powstawanie zmarszczek.

Sposoby na ochronę skóry przed mrozem:

Unikanie preparatów wysuszających

Najlepiej w okresie zimowym stosować kosmetyki na bazie olejków, czy mleczka, emolienty. Kosmetyki, które dodatkowo nie będą wysuszać skóry.

Używanie kremów dostosowanych do typu cery oraz do pory roku

Zwłaszcza w okresie zimowym należy szczególną uwagę zwrócić na dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry. Należy stosować preparaty o bogatym składzie zawierającym duże ilości lipidów – zapewniających naturalną ochronę skóry poprzez tworzenie warstwy izolacyjnej od mrozu. Dla cery suchej szczególnie polecane są kremy tłuste i półtłuste. Dla wrażliwej te wzmacniające naczynka i zapobiegające podrażnieniom oraz łagodzące. Dla tłustej – nawilżające i normalizujące

Ochrona okolicy oczu, ust, małżowiny usznej, skóry głowy

Skóra w okolicy oka jest szczególnie narażona na negatywne działanie chłodu. Jest to obszar pozbawiony naturalnej lipidowej bariery ochronnej w związku z czym wymagający szczególnego traktowania i dodatkowego nawilżania.

Pod wpływem zimnego powietrza może dochodzić do pierzchnięcia i pękania ust. Ten okres w roku to szczególny czas kiedy należy się zaopatrzyć w pomadki ochronne.

Równie ważna jest ochrona uszu. Jest to część ciała, która zimą szczególnie jest narażona na odmrożenia. W związku z tym nie należy zapominać aby również tę część ciała smarować tłustymi, zabezpieczającymi kremami.

Niezwykle ważna jest również ochrona głowy. Tak jak latem nie powinniśmy zapomnieć o nakryciu głowy. Zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych co powoduje słabsze odżywienie cebulek włosów przez co stają się one słabsze i wypadają.

Ochrona dłoni

Ręce zimą narażone są na negatywny wpływ zimnego powietrza. Wymagają one w tym czasie szczególne pielęgnacji i ochrony. Należy pamiętać aby zakładać rękawiczki za każdym razem gdy wychodzimy na mróz. Dodatkowo niezwykle ważne jest stosowanie kremów ochronnych przed opuszczeniem domu oraz stosowanie ich po każdym umyciu rąk.

Ochrona przed słońcem

Nie należy zapominać również, że zimą tak samo jak w inne pory roku jesteśmy narażeni na ekspozycje na słońce. Dodatkowo śnieg powoduje, że promieniowani UV zwiększa jego niekorzystny wpływ na skórę. Dlatego wybierając się na zewnątrz nie zapominajmy o kremach z filtrem a zwłaszcza jeśli wybieramy się na urlop w góry, czy wypad na narty.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty