Medycyna wschodu – brzmi egzotycznie, nieco tajemniczo, a jednocześnie wyjątkowo intrygująco. Każdy bowiem wie, że starożytne techniki leczenia niejednokrotnie wykazały się wyjątkową skutecznością.
W poprzednich wpisach opowiedzieliśmy o charakterystyce medycyny naturalnej i naturoterapii. Tym razem zagłębimy się w wątek medycyny wschodu, aby odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytanie – czym ona właściwie jest?
Medycyna wschodu czyli medycyna chińska
Nieco bardziej precyzyjnym pojęciem medycyny wschodu jest zawężenie jej do medycyny chińskiej. Stanowi ona powiem podłoże całej, orientalnej terapii, od wieków obecnej w kulturach Wschodu.
Podstawą medycyny chińskiej jest YIN i YANG, a mówiąc ściślej – równowaga pomiędzy nimi. Założeniem jest zrównoważony przepływ energii w całym organizmie człowieka. Gdy którykolwiek z obszarów jest zaburzony, należy temu zaradzić i przywrócić przepływ energii na właściwe tory.
Pierwszym „poradnikiem”, uczącym ludzkość korzystania z dobrodziejstw medycyny wschodu, jest Księga Żółtego Cesarza. To spisane praktyki diagnozowania i eliminowania chorób wewnętrznych, a światło dzienne ujrzała już w III w.p.n.e.!
Istotą medycyny chińskiej jest wzajemny przepływ energii pomiędzy człowiekiem a światem, otoczeniem. To nie tylko to, co jesteśmy w stanie dostrzec wzrokiem, ale niezliczona ilość przepływów, które wzajemnie na siebie oddziaływają, nie wykluczając wszechświata.
Jeśli harmonia w przepływach energii zostaje zaburzona, niezbędne jest odszukanie źródła tych zakłóceń, następnie przywrócenie równowagi wyłącznie w naturalny sposób. Medycyna wschodu opiera się głównie o terapię polegającą na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, odpowiadających za poszczególne organy lub funkcje organizmu. Taka symulacja pomaga w samoistnym u naturalnym leczeniu. To organizm nakłaniany jest do prawidłowej pracy i eliminacji szkodliwych dla niego czynników.
Bez przyczyny choroby nie ma leczenia jej
Medycyna chińska, będąca jednym z rodzajów medycyny naturalnej, podchodzi do człowieka w sposób całościowy, holistyczny. Znaczy to, że wpływ na nasze dzisiejsze samopoczucie mogą mieć sytuacje, których doświadczyliśmy długi czas temu. Ponadto, na fizyczne choroby, mogą wpływać nasze emocje lub stan psychiczny. Medycyna chińska nie oddziela ciała od umysłu. Tym samym, diagnoza musi opierać się zarówno o dolegliwości fizyczne, ale też stan emocjonalny i psychiczny. Tylko wtedy można uznać ją za trafną i tylko wtedy możliwe jest określenie kompleksowego i prawidłowego leczenia czy terapii.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.