Podkrążone oczy to częsta niedoskonałość występująca na twarzy. Często jest ona wynikiem nieprzespanej nocy, zmęczenia czy niezdrowego trybu życia i stosowania używek. Jednak może być również spowodowana predyspozycjami genetycznymi lub chorobami i niedoborami minerałów i witamin jak np. anemia. Jak się pozbyć podkrążonych oczu? Jakie są przyczyny i sposoby redukcji?

Przyczyny podkrążonych oczu

Podkrążone oczy objawiają się w postaci podsinionej i podpuchniętej dolnej powieki. Przyczyn podkrążonych oczu może być wiele, od błahych po bardzo poważne.

Najczęściej są one spowodowane zmęczeniem, stresem, nie przesypianiem nocy czy stosowaniem używek w nadmiarze, zatrzymaniem wody w organizmie, słabym krążeniem i zastojami limfy. Zmiany te ustępują po zmianie trybu życia i wypoczynku. Jednak jeśli problem podkrążonych oczu występuje pomimo tego należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to objaw chorobowy.

Najczęstszymi chorobami objawiającymi się w postaci podkrążonych oczu są: alergiczne zapalenie śluzówki nosa, azs, zapalenie spojówek, niedoczynność tarczycy, zaburzenia pracy wątroby, anemia, cukrzyca czy infekcje pasożytnicze.

Sposoby na podkrążone oczy

Jeśli podkrążone oczy nie są objawem chorobowym, należy przede wszystkim zmienić tryb życia. Zwiększyć ilość snu, ograniczyć stres, używki takie jak kawa, alkohol i papierosy, pić więcej wody, zacząć uprawiać aktywność fizyczną. Do domowych sposobów na podkrążone oczy należą również okłady przygotowane z chłodnego mleka, zielonej herbaty, rumianku czy zielonego ogórka. Mają one korzystny wpływ na naczynia krwionośne, doprowadzają do ich zwężenia, a przez co zmniejszenia opuchlizny, działają ściągająco i wygładzająco.

Dodatkowo warto suplementować witaminy i minerały: żelazo, witaminę B12 i K oraz witaminy A, C i E.

Doskonałym domowym sposobem na podkrążone oczy są również masaże twarzy. Pobudzają one mikrocyrkulację, dotleniają i odżywiają redukując cienie i opuchliznę. Masaż można wykonywać manualnie, ale również wykorzystać do niego kostki lodu, kamień gua sha czy kamienny roller.

Czytaj też: Zabieg bankietowy na wyjątkową okazję

Zabiegi na podkrążone oczy

Często mimo domowych metod nie jesteśmy w stanie zredukować podkrążonych oczu, wtedy warto sięgnąć po pomoc kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Na rynku kosmetologicznym znajduje się wiele zabiegów redukujących lub zmniejszających widoczność cieni i opuchlizny pod oczami.

Do najskuteczniejszych zabiegów redukujących podkrążone oczy należą: mezoterapie igłowe okolic oka takie jak Jalupro Classic czy Belviso shine eyes mające na celu przebudować skórę w okolicy oka, odżywić i nawilżyć, nadać elastyczność i jędrność skórze, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia widoczności cieni pod oczami.

Innym bardzo skutecznym zabiegiem jest karboksyterapia – zabieg mający na celu podawanie medycznego dwutlenku węgla. Zabieg wspomaga cyrkulację, dotlenia i odżywia skórę zmniejszając zarówno cienie pod oczami jak i opuchliznę. Podobne działanie wykazuje zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, który dodatkowo ma za zadanie odmłodzić wygląd skóry pod oczami, redukując zmarszczki.

Zabiegi dobierane są indywidualnie z uwzględnieniem wskazań, przeciwwskazań i oczekiwań pacjenta.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty