Homeopatia, czyli leczenie naturalne, budzi wciąż wiele wątpliwości wśród sceptyków i zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jednak w wielu miejscach świata homeopatia uchodzi za niezwykle skuteczną dziedzinę medycyny i stanowi jeden z elementów medycyny holistycznej.

Na czym polega homeopatia i jakie są jej zalety?

Czym jest homeopatia?

Homeopatia jest metodą leczenie holistycznego, opartą o zasadę „podobne leczy podobne”. Założeniami homeopatii jest leczenie całego organizmu, a nie jedynie objawów konkretnej choroby. Tym samym, leki homeopatyczne dobierane są indywidualnie do organizmu i wywoływanych przez schorzenie objawów. Choć oczywiście możemy spotkać się z gotowymi kompozycjami uznanymi poniekąd za uniwersalne, to zgodnie z podstawą homeopatii nie ma dwóch identycznych jednostek, które daną chorobę przechodzą tak samo.

W leczeniu homeopatycznym najważniejszą rolę gra pacjent. Dlatego też, podczas pierwszej wizyty homeopata musi dokładnie dowiedzieć się o wszystkim, co może mieć wpływ na zdrowie i kondycję organizmu – zarówno fizyczną, jak też psychiczną. Oznacza to, że podczas wywiadu należy postarać się o jak najdokładniejsze opisanie swojego trybu życia nie tylko aktualnego, ale także wcześniejszego oraz wszystkich zdarzeń, który mogły pozostawić po sobie ślad.

Czy homeopatia jest skuteczna?

Można spotkać się z opiniami, że wyniki leczenia homeopatycznego to wyłącznie efekty placebo. Specjaliście dementują jednak tą opinię opierając się o fakt, że homeopatia skutecznie leczy także osoby nieprzytomne czy dzieci i noworodki, u których nie ma możliwości wystąpienia efektu placebo w tym przypadku.

O skuteczności homeopatii świadczy choćby fakt, że we wszystkich krajach UE (poza Polską) ta dziedzina jest jednym z zakresów na studiach medycznych (lekarskich). W Polsce homeopatia wykładana jest na wydziałach farmaceutycznych.

Na czym polega leczenie homeopatyczne?

W leczeniu konwencjonalnym – tzw. akademickim czy też alopatycznym, stosowane są określone mieszanki związków, również chemicznych, mających za zadanie zniwelowanie objawów choroby lub samej choroby. W homeopatii, choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, sposób leczenia polega na podawaniu takich składników naturalnych, które wywołają efekty podobne do objawów schorzenia. Celem takiego postępowania jest pobudzenie i stymulacja naturalnego układu odpornościowego w organizmie człowieka, aby mechanizmy obronne zaczęły zwalczać przyczyny choroby. Homeopatia nie wyklucza jednak korzystania z możliwości, jakie daje alopatia. Oznacza to, że homeopaci również chętnie korzystają z metod diagnostycznych i zdobywają nową wiedzę poprzez rozwój również medycyny konwencjonalnej.

Czy homeopatia jest bezpieczna?

Przedawkowanie lub nieodpowiedni dobór leków konwencjonalnych jest niebezpieczny. Równie niebezpieczne jest nieodpowiednie i niekompetentne podejście do homeopatii. Gdy homeopata jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą, leczenie także jest dla pacjenta bezpieczne i nie jest uciążliwe.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty