Na temat zabiegów pielęgnacyjnych i z zakresu medycyny estetycznej w okresie ciąży i po porodzie funkcjonuje sporo teorii. Wiele z nich sugeruje omijanie gabinetów medycyny estetycznej i kosmetycznych przez całe dziewięć miesięcy ciąży, a potem przez okres karmienia piersią, gdyż zabiegi i środki do nich stosowane miały jakoby szkodzić dziecku. Naturalnie nie wszystkie zabiegi są dozwolone, ale na wiele z nich przyszła mama może sobie pozwolić bez obaw.

Zasady ogólne

Kobieta ciężarna lub karmiąca powinna zwracać uwagę na jakość i profesjonalizm usług oraz na stosowane preparaty. Do wszelkich zabiegów używać można jedynie kosmetyków, rekomendowanych przez producentów dla kobiet w ciąży. Z reguły są to preparaty wyprodukowane na bazie naturalnych surowców, bez dodatku substancji silnie działających (np. alkoholu) oraz zapachowych. Jednakże nie oznacza to, że wszelkie zapachy kosmetyczne są dla ciężarnych niewskazane. Owszem, stan ciąży powoduje zmiany odczuwania bodźców organoleptycznych, zwłaszcza smaku i zapachu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z zabiegu aromaterapeutycznego, który działa odprężająco i rozluźniająco. Pod warunkiem wszakże, że mieszanki zapachowe dobiera doświadczony aromaterapeuta. Często taki zabieg połączony jest z masażem, który musi być wykonany przez profesjonalnego masażystę, obeznanego w zakresie masażu ciężarnych.

Zabiegi na twarz

  • Ujędrniające – z użyciem naturalnych ekstraktów ziołowych i z alg morskich. Wygładza i głęboko nawilża skórę, napina ją i regeneruje. Uzyskuje się efekt odmłodzenia i rozświetlenia cery
  • Przeciwtrądzikowe – stosowane w przypadku, kiedy skóra jest zbyt wrażliwa na oczyszczanie mechaniczne, z użyciem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory skóry twarzy. Zapobiegają tworzeniu się trądziku, łagodząc istniejące już stany zapalne, nawilżają skórę i regulują nadmierne wydzielanie sebum
  • Rozświetlające – likwidujące przebarwienia, wyrównujące pigmentację i poprawiające koloryt skóry. Tego typu zabiegi obejmują łagodny peeling skóry twarzy przy użyciu preparatów na bazie roślinnej
  • Nawilżające – przeznaczone dla skóry bardzo wrażliwej i suchej, narażonej na wczesne pojawienie się zmarszczek. Stosuje się do nich preparaty zawierające wyciągi z ziół i alg.

Preparaty do zabiegów na twarz dla kobiet ciężarnych nie zawierają toksycznej botuliny, która zastąpiona jest heksapeptydem. Jest to całkowicie nieszkodliwa substancja o bardzo małej, absorbowalnej przez skórę cząsteczce. Stymuluje działanie fibroblastów (najliczniejszych komórek tkanki łącznej), produkujących białka podporowe skóry, które bezpośrednio wpływają na jej sprężystość i jędrność, dzięki czemu następuje redukcja zmarszczek.

Zabiegi na ciało

Z pewnością się przydadzą, bowiem ciąża, choć jest stanem fizjologicznym, w znacznym stopniu zmienia ciało kobiety, w tym częściowo nieodwracalnie. Przyrost masy ciała połączony ze zmianami hormonalnymi powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, często przesusza się lub przetłuszcza i miejscami pojawiają się rozstępy.

Zabiegów na ciało nie stosujemy w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Od czwartego miesiąca można rozpocząć profilaktykę przeciwrozstępową, a także zabiegi przeciwdziałające zaburzeniom krążenia krwi w nogach. Przed ich rozpoczęciem zawsze należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę.

Na obrzęki nóg dobry jest masaż próżniowy, mający działanie drenujące i ujędrniające. Natomiast na ciało relaksujący wpływa ma masaż ręczny, specjalnie dobrany dla kobiety w ciąży. Masaż może być poprzedzony lekkim peelingiem ciała, wykonanym z użyciem preparatu na bazie roślinnej, przebadanego dermatologicznie i dopuszczonego do stosowania przez kobiety ciężarne. Po peelingu i masażu przyszła mama nie powinna natychmiast wstawać i pospiesznie się ubierać, a odpocząć około kwadransa w pozycji leżącej.

Innowacyjną metodą aktywizowania mięśni brzucha u kobiet w ciąży jest Kinesiology Taping – metoda dynamicznego plastrowania. Polega ona na aplikowaniu specjalnych plastrów na powłokach brzusznych, co powoduje odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Z kolei zastosowanie plastrów w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa przyczynia się do rozluźnienia napięcia mięśni okołokręgosłupowych.

Zabiegi niewskazane i zabronione

Kobieta ciężarna powinna unikać zabiegów i preparatów, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jej i dziecka. Nie wolno wykonywać masażu powłok brzusznych. O tym wiedzą doświadczeni masażyści, dlatego należy korzystać tylko z ich usług. Do masażu pozostałych części ciała nie używa się kosmetyków podrażniających i zawierających substancje niebezpieczne dla matki i dziecka.

Właśnie z tego powodu trzeba zrezygnować z zabiegów na bazie retinolu. Jest to najczystsza forma witaminy A, niezwykle aktywna i mająca doskonały wpływ na skórę, szczególnie trądzikową i starzejącą się. Retinol utrzymuje się w organizmie do około roku, a efekty zabiegów z jego wykorzystaniem – około pół roku. Jednak może spowodować poważne, nieodwracalne uszkodzenia płodu. Dlatego należy wystrzegać się zabiegów z jego użyciem nie tylko podczas ciąży, ale również w okresie planowania ciąży i starania się o dziecko.

Zabronione jest wykonywanie wszelkich zabiegów z zastosowaniem botuliny (jadu kiełbasianego), która jest substancją toksyczną zarówno dla matki, jak i dziecka.

Niedozwolone są też zabiegi przerywające ciągłość naskórka, a są to: mezoterapia mikroigłowa, zabiegi z użyciem lasera, ultradźwięków i prądu stałego, zabiegi wyszczuplające i drenujące (endermologia, guam, drenaż limfatyczny), zabiegi antycellulitowe z użyciem preparatów zawierających kofeinę. Wykluczone jest opalanie się w solarium z uwagi na szkodliwość promieni UV. Ponadto nie należy wykonywać zabiegów depilacyjnych z użyciem wosku i kremów; lepiej podczas ciąży stosować tradycyjną maszynkę do golenia.

Autor: Natalia Setecka, Sklep-Intymny.pl

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty