Masaż w rozumieniu ogólnym to szereg celowych działań, polegających na mechaniczne (ręczne lub przy użyciu dodatkowych akcesoriów i urządzeń) oddziaływanie na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź, więzadła i torebki stawowe, główne receptory nerwowe, układ krwionośny i limfatyczny oraz pozostałe narządy wewnętrzne.
Tym samym, masaż leczniczy nie jest jednym, ściśle określonym rodzajem masażu, ale w definicji łączy w sobie wiele zabiegów, mających na celu osiągnięcie poprawy kondycji poszczególnych partii organizmu.
Charakterystyka masażu leczniczego
Choć masaż z założenia ma poprawiać nasze samopoczucie i ogólną kondycję, to możemy wyszczególnić niektóre rodzaje masażu, mające ściśle określony cel – leczenie niektórych chorób lub dolegliwości.
Masaż leczniczy jest elementem fizjoterapii i jedną z metod stosowanych w medycynie naturalnej. Wynika to z faktu, ze w czasie masażu pacjentowi nie aplikuje się żadnych substancji ani leków, a działania mają prowadzić do przywrócenia naturalnej równowagi i harmonii organizmu.
W masażu, tym samym w masażu leczniczym, kluczową rolę odgrywa skóra. Jest ona bowiem bogato unerwiona i unaczyniona, dzięki czemu odbiera i przetwarza oddziałujące na nią bodźce. Pobudzanie poprzez skórę odpowiednich receptorów dociera do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na przekazywanie impulsów do tzw. efektorów – tj. mięśni oraz gruczołów. Nie mniej istotną rolę odgrywają naczynia krwionośne w skórze. Rozszerzone pod wpływem masażu zwiększają przepływ krwi i limfy, co pozytywnie wpływa na cały układ krwionośny i limfatyczny, a to w efekcie poprawia stan całego organizmu.
Masaż leczniczy wskazany jest zwykle w takich sytuacjach, jak urazy i dysfunkcje narządu ruchu, przeciążenia mięśni, przeciążenia stawów, przeciążenia krążków międzykręgowych lub innych struktur anatomicznych, przykurcze i zaniki mięśniowe wynikające z braku ich czynności, zwyrodnienia i bóle narządu ruchu, zapalenia stawów, mięśni lub ścięgien. Masaż leczniczy wspiera także profilaktykę przy chorobach związanych z układem oddechowym. Jest stosowany do leczenia, ale także niwelowania objawów i zapobiegania występowaniu niektórych chorób.
Rodzaje masażu leczniczego
Do masaży leczniczych możemy zaliczyć takie formy masażu, jak:
Masaż klasyczny – rozluźnia albo pobudza. Można wyodrębnić w nim także tzw. Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, mającą na celu zniwelowanie bólu wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni oraz promieniowania bólu w miejsca oddalone od jego ogniska.
Masaż segmentarny – polega na zastosowaniu ściśle określonych technik oraz zasad ich zastosowania, dzięki czemu możliwe jest zlokalizowanie i usuwanie zmian chorobowych i ognisk zapalnych. Stosuje się go do leczenia chorób wewnętrznych, w przeciwieństwie do masażu klasycznego.
Masaż tensegracyjny – to masaż wykonywany w oparciu o zależności pomiędzy mięśniami, powięziami i więzadłami. W pierwszej kolejności lokalizowane są punkty szczególnie wrażliwe na dotyk oraz miejsca wzmożonego napięcia spoczynkowego. Celem masażu jest przywrócenie prawidłowego napięcia w określonym układzie (mięśnia najszerszego grzbietu, mięśnia piersiowego większego, mięśnia zębatego przedniego lub więzadła krzyżowo-guzowego).
Drenaż limfatyczny – masaż usprawniający krążenie limfy. Stosowanie tego rodzaju masażu zapobiega jej zastojom, zmniejsza obrzęki. Dodatkowo, drenaż limfatyczny pozytywnie wpływa na estetykę skóry niwelując cellulit, a także wspierając spalanie tkanki tłuszczowej.
Masaż tkanek głębokich – delikatna metoda, wpływająca na tkanki podskórne. Jej celem jest rozluźnienie napięć i działanie przeciwbólowe.
Masaż punktowy – zwany inaczej akupresurą, ale znany także pod nazwą Shiatsu. Zakłada, że dzięki masażowi punktów akupresurowych i dodatkowych, możliwe jest przywrócenie prawidłowej pracy całego organizmu i jego równowagi. To technika, którą można połączyć z innymi rodzajami masażu, jak np. masażem klasycznym.
Jeśli chcesz skorzystać z masażu leczniczego, ale nie masz pewności, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, zasięgnij porady u naszych specjalistów. Otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i wskazówki o terapii najbardziej odpowiedniej dla Ciebie.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.