RosaMed Clinic

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Bruksizm, czyli tzw. zgrzytanie zębami powodowany jest przez mimowolną aktywność mięśni żwaczy. Bruksizm powoduje nie tylko niepożądane skutki estetyczne – zmienia owal twarzy sprawiając, iż staje się on bardziej kwadratowy, ale też stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zębów, powoli je wyniszczając i ścierając szkliwo.

Co więcej, nieleczony bruksizm może szkodzić także kręgosłupowi, bowiem z czasem napięcie mięśni twarzy przenosi się na inne strefy. Często zdarza się, że bruksizm występuje jedynie we śnie, wówczas często osoby nim dotknięte nie są tego świadome.

W terapii bruksizmu niezwykle skuteczny jest botoks, który wstrzyknięty w odpowiednie mięśnie sprawia, że zgrzytanie zębami całkowicie ustaje. Pozostałe mięśnie twarzy pracują jednak bez zmian, dlatego też Pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych skutków zabiegu. Co więcej, poprawie ulega też owal twarzy – staje się on szczuplejszy.

Dużą zaletą zabiegu jest nie tylko jego wysoka skuteczność, ale też bezpieczeństwo i szybkość działania – efekty pojawiają się już po około tygodniu.

 

Wskazania

  • Leczenie bruksizmu (zgrzytania zębami)

Efekty

Efekty zauważalne są już po tygodniu. Utrzymują się przez około 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Dużą zaletą leczenia bruksizmu botoksem jest fakt, że wraz z kolejnymi zabiegami, czas trwania efektów wydłuża się.

Przebieg zabiegu

Zabieg możemy przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły wprowadza preparat w odpowiednie mięśnie żuchwy. Podczas zabiegu może być odczuwalny lekki dyskomfort i uczucie rozpierania.

Możliwe działania niepożądane

Może wystąpić delikatne zaczerwienienie i ślady po nakłuciach. Objawy te jednak szybko ustępują.

Przeciwwskazania

 

  • Ciąża
  • Przyjmowanie antybiotyków
  • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • Grypa
  • Problemy z krzepnięciem krwi
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • Przyjmowanie spektynomycyny i antybiotyków z grupy aminoglikozydów