Medycyna estetyczna ma coraz więcej rozwiązań do zaoferowania. Dzięki czemu nie tylko odmładza rysy twarzy i poprawia wygląd skóry, ale również wspomaga redukcję problematycznych niedoskonałości czy zaburzeń funkcjonowania organizmu. Najczęściej i najbardziej popularnymi substancjami wykorzystywanymi w zabiegach medycyny estetycznej są kwas hialuronowy i toksyna botulinowa. Często są one ze sobą mylone, jednak ich wskazania i właściwości są zupełnie inne. Jakie są różnice między kwasem hialuronowym a botoksem na usta?

Kwas hialuronowy a botoks

Kwas hialuronowy i botoks są jednymi z najczęściej wybieranych substancji stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Jednak preparaty te mają różne zastosowanie i efekty. Jakie?

  • Kwas hialuronowy jest to substancja, która ma zdolność do wiązania wody w tkance skórnej. Występuje ona naturalnie w skórze człowieka, jednak wraz z upływającym czasem jej ilość maleje, przez co skóra traci nawilżenie, jędrność i elastyczność. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest uzupełnienie niedoborów kwasu hialuronowego, przywrócenie odpowiedniego nawodnienia i napięcia skórze. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do redukcji zmarszczek powstałych w wyniku utraty elastyczności skóry, korekty kształtu nosa, ust, redukcji blizn, jak również w postaci nieusieciowanej do nawilżania skóry.
  • Toksyna botulinowa popularna jako botoks to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe. Jej głównym działaniem jest zmniejszenie zdolności mięśni do kurczenia się przez co dochodzi do blokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W efekcie mięsień jest porażony i nie kurczy się przez co nie dochodzi do pogłębiania i powstawania zmarszczek. Botoks jest głównie stosowany w celu redukcji zmarszczek poprzecznych czoła, lwiej zmarszczki, zmarszczek wokół oczu i ust, do leczenie nadpotliwości, bruksizmu i migreny.

Czytaj też: Najczęstsze błędy podczas powiększania ust

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wybierany przez klientki. Jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu punktowo niewielkich ilości usieciowanego kwasu hialuronowego w celu wymodelowania ust, powiększenia czerwieni wargowej, usunięciu asymetrii. W wyniku podania kwasu w okolicę ust dochodzi również do regeneracji oraz poprawy nawilżenia tkanek sąsiadujących z czerwienią wargową.

Powiększenie ust botoksem

Powiększenie ust botoksem to stosunkowo nowy zabieg. Toksyna botulinowa zazwyczaj jest stosowana w zabiegach na zmarszczki mimiczne w celu zmniejszenia ich widoczności i zapobiegania pogłębiania się. Jednak od niedawna toksyna botulinowa stosowana jest w mięśnie znajdujące się wokół wargi. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do wywinięcia wargi, zmniejszenia odległości pomiędzy wargą a nosem i uwydatnienia ust.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty