Worki pod oczami to nieestetyczny problem pojawiający się w okolicy oczu. Często jest wynikiem niewyspania, stresu czy nieprawidłowego odżywiania i niedoboru witamin. Jednak czasami przyczyny mogą być zdecydowanie poważniejsze. Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami oraz w jaki sposób je zlikwidować?
Przyczyny powstawania worków pod oczami:
Cienie pod oczami czy opuchlizna dolnych powiek zwana inaczej workami pod oczami to problem wielu kobiet i mężczyzn. Główną przyczyną powstawania worków pod oczami są zastoje limfatyczne w tkance podskórnej. Do pozostałych, najczęstszych przyczyn zalicza się: uwarunkowania genetyczne, a więc dziedziczenie po rodzicach lub dziadkach, niewysypianie się, zarywanie nocy, zaniedbywanie diety, nadużywanie alkoholu i papierosów, siedzący tryb życia, spowolnienie krążenia krwi i limfy. Często też przyczyną powstania worków pod oczami jest postępujący wiek i osłabienie tkanek wokół mięśnia okrężnego oka, co prowadzi do utworzenia się opuchlizny pod oczami.
Czasami jednak worki pod oczami pojawiają się z mniej błahych powodów i są wynikiem rozwijającej się choroby. Należą do nich: choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, tarczycy czy alergie.
Jak zlikwidować worki pod oczami?
Opuchliznę pod oczami można zlikwidować lub zmniejszyć jej widoczność. Wystarczy wprowadzić kilka sposobów a problem może się zmniejszyć lub całkiem zniknąć.
Przed snem wywietrz sypialnię, napij się wody oraz postaraj się spać w pozycji półleżącej, dzięki temu wspomożesz cyrkulację limfy.
Stosuj kremy o lekkiej i beztłuszczowej konsystencji, które nie będą obciążać skóry pod oczami, a dodatkowo pobudzą przepływ limfy i krwi. Składniki jakie powinny się znaleźć w kremie to: witamina C, K, kofeina, miłorząb japoński, pietruszka czy arnika. Krem należy delikatnie wmasować ruchami okrężnymi, dzięki czemu pobudzamy naczynia limfatyczne do wzmożonej pracy.
Domowe sposoby na podpuchnięte oczy, worki pod oczami:
Stosuj chłodne kompresy np. z plastrów z ogórka zielonego czy kostek lodu. Chłodne okłady zwężają naczynia limfatyczne, dzięki czemu redukują opuchliznę. Takie okłady należy wykonywać przez około 10 minut dziennie. Zamiast kompresów można zastosować łyżeczki wcześniej schłodzone w lodówce, które również doskonale się sprawdzają.
Torebki z herbatą wcześniej podgrzane i przyłożone na opuchliznę zwężają naczynia limfatyczne i zmniejszają obrzęk dzięki zawartości kofeiny. Okłady z herbaty stosujemy nawet do 30 minut dziennie.
Okłady z ziemniaka to kolejny domowy sposób na usunięcie worków pod oczami. Dzięki dużej zawartości skrobi, ziemniaki łagodzą stany zapalne i zmniejszają opuchliznę. Okłady z plasterków ziemniaka wykonujemy do 10 minut.
Jak zlikwidować worki pod oczami – zabiegi
W gabinetach medycyny estetycznej jest wiele możliwości na redukcję opuchlizny pod oczami. Do najbardziej popularnych i skutecznych należą:
- Mezoterapia pod oczy – jest to zabieg polegający na wprowadzaniu do skóry właściwej substancji aktywnych mających na celu zwiększenie mikrokrążenia, stymulacje drenażu powodującego redukcję worków i opuchnięć, pobudzeniu do produkcji kolagenu i elastyny i ogólnej poprawy jakości skóry pod oczami. Zabiegi zaleca się wykonywać co 2-3 tygodnie około 4 razy.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg wykorzystuje technologię fali radiowej połączonej z mikronakłuwaniem dzięki czemu dochodzi do stymulacji mikrokrążenia, pobudzania produkcji kolagenu i elastyny, pogrubieniu skóry wokół oczu oraz spłyceniu zmarszczek. Zabieg pod oczy należy wykonywać co 2 tygodnie około 6 razy.
- HIFU – zabieg wykorzystuje wysoko skoncentrowane ultradźwięki. Zabieg ma na celu podgrzanie tkanki skórnej prowadząc do jej regeneracji oraz zredukowanie worków i cieni pod oczami oraz zwiększenie napięcia skóry wokół oczu. Zabieg wykonuje się co 90 dni.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.