Opuchlizna nóg i dłoni to powszechny problem, dotyczący osoby w każdej grupie wiekowej. Często dotyczy osób posiadających siedzącą pracę, siedzący tryb życia i często podróżujących. Przyczyn puchnięcia nóg jest wiele. Mogą być bardzo błahe, z którymi radzą sobie domowe sposoby leczenia albo objawem poważniejszych schorzeń.
Czym jest opuchlizna?
Opuchlizna inaczej obrzęk to nagromadzenie się za dużej ilości płynów w tkankach. Najczęściej przyczyną opuchlizny nóg i opuchlizny dłoni są zaburzenia mikrokrążenia. U kobiet puchnięcie nóg i dłoni często związane jest z fazą cyklu. Czasami obrzęki związane są z urazami. U osób zdrowych główną przyczyną opuchlizny jest przeważający siedzący tryb życia. Natomiast wiele osób boryka się z opuchlizną z powodu poważnych schorzeń.
Puchnięcie rąk i nóg przyczyny?
- Choroby układu krążenia, choroby serca
- Niewydolność nerek
- Choroby na tle hormonalnym, min. niedoczynność tarczycy
- Zaburzenia funkcjonowania wątroby
- Spowolnienie pracy układu limfatycznego
- Uraz
- Stan zapalny
- Zatrzymanie się wody w organizmie
Opuchlizna nóg
Opuchlizna nóg to schorzenie medyczne. Powstaje w wyniku nagromadzenia płynu surowiczego w tkankach. Często opuchlizna nóg jest skutkiem zmęczenia, spędzania długiego czasu w pozycji siedzącej czy ciężkiej pracy fizycznej. Często występują u kobiet w trakcie miesiączki oraz ciąży w wyniku zmian hormonalnych. Puchnięcie nóg występujące sporadycznie nie jest powodem do niepokoju. Jednak gdy występuję nagminnie, nieunikniona jest konsultacja z lekarzem.
Poważne schorzenia wpływające na opuchliznę nóg:
- Zakrzepica głębokich żył – pierwszymi objawami jest skurcz mięśni, który się nasila przy zginaniu stopy, dodatkowo pojawia się obrzęk: nagły, jednostronny, najczęściej w okolicy kostki, zaczerwienienie, duża tkliwość, stan podgorączkowy.
- Przewlekła niewydolność żylna – objawy: ciężkość nóg, skurcze łydek nasilające się w nocy, zatrzymanie wody, puchnięcie w okolicy kostek, liczne teleangiektazje, mrowienie, kłucie nóg
- Obrzęk limfatyczny – objawy: ogromny obrzęk, stale się powiększający, skóra stwardniała, uczucie ciężkości, naroślą, wybrzuszenia, problemy z poruszaniem się
W przypadku takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu wprowadzenia leczenia.
Opuchlizna kostek
Opuchlizna w okolicy kostek może mieć wiele przyczyn i być związana z wieloma chorobami i zaburzeniem funkcjonowania układów i narządów naszego organizmu. Często jest to pierwszy sygnał by zacząć szczegółową diagnostykę.
- Choroby nerek – niewydolność nerek, w wyniku zmniejszenia przepływu krwi przez nerki oraz spadku stężenia białka dochodzi do puchnięcia kostek. Objawami niewydolność nerek mogą być: białkomocz, obrzęk kostek w obu nogach, opuchlizna dolnych kończyn
- Choroby serca – puchnięcie kostek może być związane z niewydolnością układu krążenia, opuchlizna wokół kostek oraz częste oddawanie moczu to objawy niewydolności żylnej prowadzącej do obrzęków. Dodatkowo opuchnięte kostki oraz opuchnięte nogi od kolan w dół są objawami żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej. Objawami tej choroby są opuchnięte nogi, zaczerwieniona i rozgrzana skóra oraz ból
- Choroby tarczycy – często niedoczynność tarczycy objawia się w postaci puchnięcia kostek, senności oraz przyrostu masy ciała
- Problemy reumatoidalne – objawiają się puchnięciem kostek, nadgarstków, bólem i sztywnością stawów.
Jak zlikwidować opuchliznę nóg?
Jeśli opuchlizna nóg związana jest z poważnym schorzeniem zdrowotnym w tym wypadku jedyną skuteczną drogą do wyleczenia jest odpowiednia diagnostyka oraz leczenie przeprowadzone przez lekarza.
W przypadku gdy opuchlizna jest związana z siedzącym trybem życia, częstymi podróżami i nieodpowiednią dietą wystarczą domowe sposoby. Warto też zastosować profesjonalne zabiegi takie jak drenaż limfatyczny na obrzęki, Icoone lub presoterapia.
Domowe sposoby na zwalczanie opuchlizny:
- Stosowanie preparatów łagodzących obrzęk
- Trzymanie nóg wysoko, powyżej poziomu serca
- Schładzanie nóg
- Picie dużej ilości wody
- Unikanie spożywania dużej ilości soli
- Unikanie spożywania alkoholu
- Unikanie chodzenia w niewygodnym obuwiu oraz ubraniu
- Spożywanie witaminy B6
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.