Blizny to szpecące niedoskonałości skóry będące pozostałością po przebytym trądziku, urazie czy operacji. Mogą one przybierać różne formy od blizn zanikowych po przerostowe i bliznowce. Są to niedoskonałości trudne do redukcji i oprócz domowych metod takich jak stosowanie maści i plastrów na blizny, niezbędne są zabiegi usuwania blizn. Jakie rodzaje blizn wyróżniamy? Jak usunąć blizny w gabinecie medycyny estetycznej?
Jak powstają blizny?
Blizny to niedoskonałości skóry powstałe w wyniku uszkodzenia skóry np. zranienia, cięcia chirurgiczne, oparzenia. Są one naturalnym i ostatnim etapem gojenia się rany, która w pierwszej fazie wypełniona jest skrzepem krwi, a następnie strupem. Końcowym etapem jest zasklepienie rany tkanką łączną włóknistą, którą pokrywa nabłonek. W taki sposób powstaje blizna świeża ulegająca przebudowie, która w ostateczności przeobraża się w bliznę dojrzałą.
Jakie rodzaje blizn wyróżniamy?
Blizny powstają w wyniku różnorakich uszkodzeń skóry w związku z czym można je podzielić na:
- zanikowe – blizna mająca charakter wgłębienia w skórze, powstaje w wyniku zaburzenia gojenia się rany kiedy dochodzi do za małej produkcji kolagenu. Są one najczęściej pozostałością po trądziku, ospie wietrznej czy leczeniu sterydami,
- przerostowe – blizna charakteryzuje się pogrubiałą, uniesioną ponad powierzchnię skóry strukturą. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego gojenia, kiedy poszerza się w wyniku nadmiernego napięcia rany. Najczęściej wraz z upływem czasu zmniejszają się i mogą wycofać,
- bliznowce tzw. keloidy – blizna o charakterze włóknistym, twardym i nieregularnym kształcie. Powstaje w wyniku nadprodukcji kolagenu podczas gojenia się rany. Może przekraczać linię urazu oraz nie ma skłonności do wycofywania się.
Do najczęściej występujących blizn zalicza się te po zabiegach operacyjnych, cesarskim cięciu, po oparzeniach, po trądziku, ospie i po urazach sportowych.
Czytaj też: Najlepsze zabiegi oczyszczania twarzy kwasami
Jak usunąć blizny domowymi sposobami?
W leczeniu blizn niezwykle ważny jest czas reakcji i jak najszybsze działanie w kierunku redukcji blizn. Dodatkowo niezwykle ważna jest konsekwencja i regularna pielęgnacja. Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju blizny jaka powstała. Czy można zredukować bliznę w domu? Tak, w aptece dostępnych jest wiele preparatów wspomagających redukcję blizn. Do najskuteczniejszych metod należą:
- preparaty silikonowe, żele i plastry – silikon przyspiesza regenerację tkanek po urazie
- preparaty z alantoiną, wyciągiem z cebuli czy heparyną – działanie uelastyczniające, zmniejszające ryzyko przerostu
- preparaty z simetikonem – wskazane przy bliznach przerostowych
- preparaty z masą perłową – wspierają proces tworzenia włókien kolagenowych
- preparaty z witaminą A i E – działanie regeneracyjne
Usuwanie blizn w gabinecie medycyny estetycznej – zabieg usuwania blizn
W przypadku braku poprawy w terapii domowej warto wspomóc redukcję blizn zabiegami oferowanymi przez gabinety medycy estetycznej.
Do skutecznych zabiegów usuwania blizn należą między innymi: radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia igłowa, stymulatory tkankowe, karboksyterapia, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja korundowa, usunięcie chirurgiczne blizny.
Zabiegi usuwania blizn dobiera się indywidualnie w zależności rodzaju blizny. W terapii blizn dużą skuteczność wykazują zabiegi łączone, które przynoszą szybsze i bardziej zadowalające rezultaty.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.