Olejki eteryczne są powszechnie stosowane nie tylko w celach terapeutycznych. Dodawane są do kremów, perfum, szamponów, balsamów i innych kosmetyków. Dzięki temu, że mamy z nimi styczność niemal na co dzień, nie zawsze pamiętamy o ich zdrowotnych właściwościach.

Na czym polega aromaterapia i w jakich dziedzinach jest wykorzystywana?

Pochodzenie olejków eterycznych

Na początek wyjaśnimy czym w ogóle są olejki eteryczne. Pozyskiwane są z odpowiednich części różnorodnych roślin. Wykorzystywane są zarówno kwiaty, łodygi czy liście, jak i kory, korzenie czy nasiona. Wszystkie z nich mają właściwości antyseptyczne, ale poza tym, każda kompozycja odpowiada za inne działanie. Wpływają na poczucie orzeźwienia, przypływ energii, relaks, wyciszenie czy wspomaganie koncentracji.

Terapeutyczne zastosowanie olejków eterycznych – czyli aromaterapia

Jak jednak zapachy mogą wpływać na poprawę naszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej? Temu właśnie służy aromaterapia. Dzięki dobraniu odpowiedniej kompozycji zapachowej terapeuta lub masażysta jest w stanie osiągnąć określony cel i dzięki olejkom zredukować napięcie, stres, poprawić samopoczucie, ułatwić zasypianie czy dodać nam energii.

Roztaczające się wokół nas aromaty wchłaniane są tak przez nos, jak i przez skórę. Każdy z nich działa odkażająco i przeciwbakteryjnie, poprawia też odporność, choć każdy w innym stopniu. Dzięki wysokiemu stężeniu aromatu olejki eteryczne wpływają na błony śluzowe rozluźniając je i ułatwiając oddychanie, co wpływa na dotlenienie organizmu. Są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach, a zetknięciu ze skórą już po kilku minutach wchłaniane są do krwioobiegu.

Olejki eteryczne stosowane są w ramach medycyny naturalnej (medycyny alternatywnej), jako jedna z metod terapii lub jako terapeutyczne wsparcie.

Bardzo często olejki eteryczne wykorzystywane są podczas masażu. Wspomagają one bowiem założony efekt, a olejek dobierany jest odpowiednio do rodzaju zabiegu – może być zarówno relaksujący, jak i pobudzający. Ponadto olejki eteryczne mają też działanie antydepresyjne.

Opublikowane zostały badania wykazujące, że niektóre olejki eteryczne w znaczącym stopniu poprawiają ukrwienie mózgu bezpośrednio stymulując korę mózgową. Naukowo udowodniono także wpływ np. olejków lawendowych na koncentrację i opanowanie, czy olejków różanych na bezsenność i redukcję stresu.

Jak wykorzystywane są olejki eteryczne w aromaterapii?

Najczęściej spotykanymi formami aromaterapii są:

Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych – olejki nie tylko rozprowadzane są w powietrzu w pokoju, w którym wykonywany jest zabieg, ale przede wszystkim wcierane są przez masażystę w skórę. Pomagają w rozluźnieniu napięcia mięśniowego, poprawiają krążenie oraz samopoczucie.

Kąpiel z olejkami eterycznymi – metoda stosowana zarówno w domu*, jak i w gabinetach terapeutycznych i SPA. Szybki, przyjemny i skuteczny sposób na kurację. Metoda pozwala nie tylko poprawić nastrój. Odpowiednio dobrane olejki zredukują ból, wyciszą i uspokoją, wspomogą prawidłowe oddychanie, poprawią krążenie, przyczynią się do regeneracji organizmu po urazach, wyeliminują infekcję.

Inhalacje* olejkami eterycznymi – poprzez wdychanie olejków z parą wodną dostają się one do krwioobiegu i wykonują swoje zadania. Najczęściej inhalacje stosuje się w przypadku przeziębień, infekcji dróg oddechowych czy zatok, a także celem minimalizowania skutków alergii.

Kompresy z olejkami eterycznymi – mogą być na ciepło lub na zimno. Polegają na wymieszaniu olejku z wodą, po czym namoczenie miękkiej tkaniny i przyłożenie w wybrane miejsce. Kompresy pomagają w łagodzeniu bólu. Niwelują skutki artretyzmu, bóle głowy, bóle menstruacyjne, bóle mięśni czy stawów, rozluźniają skurcze, przyspieszają gojenie siniaków, zmniejszają opuchliznę.

W czym pomaga aromaterapia?

Olejki aromaterapeutyczne zostały opracowane w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Wśród olejków eterycznych znajdziemy m.in. rodzaje leczące:

  • Bóle głowy – olejek z bazylii, z hyzopu lekarskiego, z lawendy, z majeranku, z mięty, z geranium
  • Nadciśnienie – olejek z lawendy, z majeranku, z rozmarynu, z róży, z szałwii, z drzewa Kananga (ylang-ylang lub ilangowy)
  • Niedociśnienie – olejek z pomarańczy bergamoty, z cytryny/citronelli, mięty, lawendy
  • Bóle reumatyczne – olejek z imbiru, z kolendry, z eukaliptusa, z cyprysu
  • Bóle mięśni – olejek z cyprysu, z jałowca, z lawendy, z mięty i z rozmarynu
  • Zaburzenia trawienia – olejek z cytryny/citronelli, z kminku, z kolendry, z lawendy, z mięty, z geranium, z róży, z drzewa sandałowego
  • Przeziębienia, zapalenia górnych dróg oddechowych, kaszel, katar – olejek z anyżu, z cyprysu, z eukaliptusa, herbaciany, z lawendy,z rozmarynu, z mięty
  • Zapalenia skóry – olejek cytrynowy, z eukaliptusa, herbaciany, z jałowca, z lawendy
  • Cellulit – olejek cyprysowy, z geranium, z jałowca, z lawendy, z majeranku
  • Bezsenność – olejek różany, z geranium, z jałowca, z lawendy, z majeranku
  • Stres – olejek z jałowca, z lawendy, z melisy, z neroli, z geranium, różany.

* Pamiętaj – naturalny nie oznacza absolutnie bezpieczny. Medycyna naturalna także wymaga wiedzy i doświadczenia, aby stosowane metody i preparaty były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Dlatego też, nie należy stosować olejków eterycznych na własną rękę. Choć możesz korzystać z aromaterapii w domowym zaciszu, lepiej najpierw porozmawiaj z aromaterapeutą w celu dobrania odpowiednich kompozycji odpowiadających Twoim potrzebom, a także dostosowania dawek i częstotliwości stosowania preparatów.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty