Blizny i rozstępy są zmianami skórnymi, naruszającymi jej strukturę. Choć o blizny czy rozstępy wcale nie trudno, pozbycie się ich bywa już bardziej skomplikowane i, niestety, często niemożliwe wyłącznie przy zastosowaniu kosmetyków czy nawet środków farmakologicznych.

Jak pozbyć się nieestetycznych blizn i rozstępów, gdy wypróbowane dotąd metody zawiodły?

Przyczyny powstawania blizn, rozstępów i bruzd

Blizny są reakcją skóry na uszkodzenie. Pojawiają się w sytuacji, gdy tkanka skórna zostanie uszkodzona, najczęściej rozerwana lub rozcięta, a w miejscu rany w procesie gojenia tworzy się nowa warstwa skóry. Wówczas miejsce skaleczenia zaczyna się zabliźniać. Jednak skóra zabliźniona nie ma już takiej samej struktury ani wyglądu jak ta sprzed naruszenia. Blizny w początkowej fazie są zaróżowione i choć z czasem ich koloryt wyrównuje się, to nie zawsze zbliżony jest do naturalnego koloru nieuszkodzonej wcześniej skóry. Ponadto, blizny mogą też zmieniać swój kolor np. pod wpływem temperatury. Zabliźnione miejsca nie zawsze są też gładkie i są z reguły twardsze od skóry o nieuszkodzonej nigdy strukturze.

Rozstępy pojawiają się najczęściej w wyniku nagłego i silnego rozciągnięcia skóry. Zwykle powstają w okresie szybkiego wzrostu u nastolatków, ale także u kobiet w ciąży. Miejscami wyjątkowo podatnymi na pojawianie się rozstępów są pośladki, brzuch i biust. Rozstępy mogą być widoczne także u osób, u których wystąpił duży spadek wagi. Choć rozstępy, w przeciwieństwie do blizn nie powstają w wyniku skaleczenia i zwykle nie sięgają głębokich warstw skóry, to wyglądem przypominają blizny. Również podobnie, jak blizny, mają tendencję do zmiany koloru pod wpływem temperatury.

Bruzdy z kolei są zwykle efektem przebytych chorób takich, jak trądzik czy ospa. Najczęściej widoczne są na twarzy. Pozbawiają skórę gładkości i jednolitości, a dodatkowo mogą być naprawdę rozległe i obejmować dużą powierzchnię twarzy.

Jak pozbyć się blizn, rozstępów, bruzd?

Choć bruzdy, rozstępy i blizny mają różne podłoże, to z całą pewnością łączy je przynajmniej jedna, wspólna cecha – są nieestetyczne i mogą pozbawiać Cię dobrego samopoczucia. Środki farmakologiczne lub kosmetyczne być może radzą sobie z łagodnymi niedoskonałościami, jednak gdy mamy do czynienia z rozległymi zmianami na skórze, problem może być trudny do rozwiązania.

Medycyna estetyczna znalazła jednak doskonały, skuteczny sposób na likwidację blizn i rozstępów. Jest nim zabieg wykonywany przy użyciu lasera frakcyjnego CO2. Pozwala na trwałą likwidację niedoskonałości i przywrócenie gładkości skórze. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty