Twarz to wizytówka każdego człowieka, dlatego też każdy z nas marzy o nieskazitelnej cerze, jędrnej skórze i promiennym wyglądzie. Jednak z wiekiem dochodzi do naturalnego procesu starzenia się skóry. Zaczynają pojawiać się oznaki wiotkości skóry takie jak chomiki, bruzdy nosowo-wargowe oraz opadające powieki, które sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną, smutną i starszą niż w rzeczywistości. Jak ujędrnić skórę twarzy? Jaki zabieg ujędrniający na twarz warto wybrać?
Wiotczenie skóry – przyczyny
Zmniejszona jędrność skóry oraz występowanie zmarszczek, bruzd i przebarwień to jedne z głównych oznak starzenia skóry. Na ich pojawienie ma wpływ kilka podstawowych czynników:
Zmniejszenie ilości kolagenu – kolagen to białko występujące w naszych kościach, stawach ścięgnach i skórze. To on odpowiada za odpowiednie napięcie skóry i utrzymuje jej młody wygląd. Jednak z wiekiem dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu i elastyny co wiąże się wiotczeniem skóry. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia rysów twarzy, pojawienia się zmarszczek i bruzd.
Utrata wagi – spadek wagi, zwłaszcza po 40 roku życia, prowadzi do zwiększonej tendencji do pojawienia się nawisów skóry, dzieje się tak ze względu na mniejszą ilość kolagenu i elastyny w skórze, które odpowiadają za utrzymanie skóry w odpowiedniej formie.
Ekspozycja na słońce – promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się oznak starzenia. UV ma wpływ na degradację kolagenu i elastyny oraz działania wolnych rodników.
Jak ujędrnić skórę twarzy po 30?
Już po 25-30 roku życia dochodzi do spowolnienia procesów odnowy skóry. Dochodzi do zmniejszającej się produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za sprężystość i jędrność. Efektem jest zmniejszone napięcie skóry, spowolniony proces regeneracji oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek. To odpowiedni czas, aby rozpocząć wykonywanie zabiegów ujędrniających i przebudowujących skórę twarzy takich jak: mezoterapia igłowa, stymulatory tkankowe czy radiofrekwencja mikroigłowa.
Jak ujędrnić skórę twarzy po 40?
Skóra twarzy po 40 roku życia zmienia swoją budowę, dochodzi do zmniejszenia grubości warstwy lipidowej, a pogrubia się warstwa rogowa, zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu co prowadzi do powstania nawisów (chomiki, opadająca powieka górna), zmarszczek, bruzd i przebarwień. Po czterdziestym roku życia warto pokusić się o zabiegi ujędrniające na twarz takie jak: stymulatory tkankowe, radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU. Zabiegi redukujące przebarwienia: kwasy, laserowe usuwanie przebarwień oraz redukujące zmarszczki: toksyna botulinowa. W przypadku wystąpienia opadania górnej powieki doskonale sprawdzi się zabieg blefaroplastyki powiek górnych.
Jak ujędrnić skórę twarzy po 50?
Po 50 roku życia na skórze pojawia się duża ilość zmarszczek, głębokich bruzd, przebarwień i wiotkość skóry. Zmiany zachodzą w wyniku zmniejszenia aktywności komórek i ich cyklu odnowy. W skórze ubywa kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny oraz lipidów. Dodatkowo dochodzi do degradacji ścian naczyń krwionośnych i poduszek tłuszczowych co wpływa na bardziej zauważalną wiotkość skóry. Dla osób po 50 roku życia wskazane są zabiegi ujędrniające twarz takie jak: zabieg toksyny botulinowej (redukcja zmarszczek), stymulatory tkankowe, radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU, nitki PDO (redukcja wiotkości skóry, przebudowa skóry), blefaroplastyka powiek (redukcja opadającej powieki górnej), wypełniacze (podkreślenie rysów twarzy, wypełnienie ubytków i zmarszczek).
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.