Jak ujędrnić brzuch po ciąży RosaMed Clinic Warszawa

Duża ilość kobiet po porodzie nie akceptuje wyglądu swojej sylwetki oraz jakości skóry na brzuchu. Staje się ona wiotka, a obwód brzucha jest większy niż przed ciążą. To sprawia, że sylwetka staje się nie do zaakceptowania i wiele kobiet szuka pomocy w zabiegach na brzuch po ciąży. Jakie zabiegi są polecane na poprawę jędrności skóry po ciąży? Czy są skuteczne zabiegi na brzuch po cesarskim cięciu?

Mięśnie brzucha – budowa i funkcje

Mięśnie brzucha są istotnym i pełniącym ważną funkcję w organizmie narządem. Zapewniają ochronę narządom wewnętrznym, stabilizują kręgosłup, utrzymują prawidłową postawę ciała oraz usprawniają proces oddychania.

Mięśnie brzucha w swojej budowie składają się ze ściany przednio – bocznej i ściany tylnej oraz kresy białej, czyli splotu włókien kolagenowych, które tworzą powięź mięśniową.

Brzuch po ciąży – najczęstsze niedoskonałości

Rozejście kresy białej

Podczas ciąży dochodzi do znacznego zwiększenia się obwodu brzucha, a mięśnie brzucha ulegają rozciągnięciu i przy tym osłabieniu. W trakcie ciąży kresa biała się wydłuża i rozciąga co jest zupełnie prawidłowe, jednak czasem zdarzają się sytuacje kiedy dochodzi do rozejścia się kresy białej. Dzieje się to najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży w wyniku ciąży mnogiej, dużej masy płodu, dużą ilością wód płodowych czy ciężarnej po 35 roku życia. Efektem rozejścia kresy białej jest zwiotczenie brzucha i jego opadanie.

Rozciągnięcie skóry

W trakcie ciąży w wyniku zwiększającego się obwodu brzucha dochodzi do rozciągania się skóry, która po urodzeniu dziecka powoli wraca do pierwotnego wyglądu. Jednak w sytuacjach kiedy obwód brzucha rozciąga się w dużym stopniu, natura może nie wystarczyć i konieczne są zabiegi poprawiające jędrność skóry.

Rozstępy na brzuchu

Są wynikiem gwałtownego wzrostu wagi i rozciągnięciem włókien kolagenowych doprowadzając do ich pęknięcia. Objawiają się one jako długie, wąskie linie wgłębione w skórze.

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna jest skutkiem nacięcia powłok brzusznych w celu wydobycia dziecka na zewnątrz. W efekcie pojawia się blizna w postaci kreski, początkowo czerwonej, z biegiem czasu rozjaśnia się pozostawiając białą wypukłą linie.

Czytaj też: Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży i po porodzie

Zabiegi na brzuch po ciąży

W gabinetach kosmetologicznych oraz klinikach medycyny estetycznej można znaleźć szeroki zakres zabiegów ujędrniających i poprawiających wygląd skóry brzucha po ciąży. Zabiegi można podzielić na grupy ze względu na występujące niedoskonałości.

Do zabiegów ujędrniających skórę na brzuchu po ciąży zalicza się: icoone, falę uderzeniową, falę radiową, mezoterapię igłową, radiofrekwencję mikroigłową, HIFU, karboksyterapię i masaże.

Do zabiegów zmniejszających obwód brzucha i redukujących tkankę tłuszczową zalicza się: lipolizę iniekcyjną, karboksyterapię, falę uderzeniową, icoone czy kawitację ultradźwiękową.

Do zabiegów redukujących rozstępy i bliznę po cesarskim cięciu zalicza się: icoone, karboksyterapię, mezoterapię igłową oraz radiofrekwencję mikroigłową. Warto zaznaczyć, że bardzo skutecznym zabiegiem na brzuch po cc są zabiegi fizjoterapeutyczne, mające na celu uelastycznienia blizny.

Duża część zabiegów działa wielokierunkowo, dlatego też redukując jedną niedoskonałość przyczyniają się do redukcji innej. Aby terapia była jak najskuteczniejsza warto przed zabiegami skonsultować się ze specjalistą, który dobierze zabiegi indywidualnie zarówno do oczekiwań pacjenta jak i wskazań i przeciwwskazań.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty