Obrzęki to przypadłość dotykająca coraz większą ilość osób. Powoduje widoczne obrzmienie kończyn, uczucie ciężkości, ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najbardziej powszechnymi obrzękami są obrzęk limfatyczny oraz obrzęk lipidowy. Dają one bardzo podobne objawy przez co są ze sobą mylone. Aby dokładnie zdiagnozować z jakim obrzękiem mamy do czynienia niezbędna jest diagnoza u chirurga naczyniowego.

Lipodemia – objawy

Obrzęk lipidowy inaczej zwany lipodemią to obustronne powiększenie ilości tkanki tłuszczowej obejmującej dolne kończyny od pasa aż do kostek. U osób z obrzękiem lipidowym często towarzyszą pojawiające się siniaki nawet po niewielkim urazie oraz obrzęk ostosatyczny powstający w wyniku przebywania długo w pozycji siedzącej lub stojącej. Obrzęk tłuszczowy spowodowany jest przez tkankę tłuszczową, która nie ulega spalaniu w wyniku regularnych ćwiczeń czy diety. Dolegliwość jest charakterystyczna dla osób dorosłych, jednak pierwsze objawy uwidaczniają się już w okresie dojrzewania. Pierwsze objawy lipodemii to rozległy cellulit, długo utrzymująca się opuchlizna nóg, obustronny obrzęk, ciągłe uczucie ciężkości, mrowienie, uwrażliwienie na dotyk.

Obrzęk lipidowy – stadia rozwoju

  • Faza I – gładka powierzchnia skóry, tkanka tłuszczowa miękka, brak wybrzuszeń
  • Faza II – brak gładkości na powierzchni skóry, pogrubiona tkanka podskórna, widoczne wybrzuszenia
  • Faza III – nierówna powierzchnia skóry, tkanka podskórna mocno pogrubiona, stwardniała, ogromne wybrzuszenia, utrudnienia w poruszaniu się

Lipodemia najczęściej lokalizuje się w okolicy bioder, ud, łydek, ramion.

Obrzęk lipidowy – przyczyny powstawania

Jest to dolegliwość przewlekła występująca najczęściej u osób dorosłych, dotyka głównie kobiety. Nie jest dokładnie znana przyczyna powstawania choroby. W związku z tym iż choroba występuje tylko u kobiet za przyczynę powstawania można uznać hormony żeńskie. Jest to związane z powstaniem pierwszych objawów po okresie dojrzewania, pogorszeniu się objawów po okresie ciąży oraz występowanie po okresie menopauzy.

U mężczyzn występuje w wyniku zaburzeń hormonalnych. Pojawiają się po uszkodzeniach wątroby lub w wyniku terapii hormonalnej.

Jednak za główną przyczynę powstawania obwinia się dziedziczenie.

Jak wyleczyć lipodemię?

Najskuteczniejszymi metodami leczenia obrzęku lipidowego jest metoda zachowawcza. Ma na celu zatrzymywanie objawów choroby oraz minimalizować ryzyko powstania powikłań. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty – chirurga naczyniowego, który prawidłowo zdiagnozuje chorobę, dobierze odpowiednie leczenie oraz zabiegi wspomagające.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia lipodemii są zabiegi drenażu limfatycznego. Masaż ten polega na uciskaniu kończyn w obrębie obrzęku w celu prawidłowego przemieszczenia się limfy w naczyniach. Jest to też dobry sposób na to jak pobudzić krążenie krwi. Dodatkowo terapia łączona masażu limfatycznego z kompresjoterapią – bandażowaniem, przynosi doskonałe efekty. Zabiegi te powodują uregulowanie ciśnienia śródtkankowego, usprawniają pracę mięśni, poprawiając przepływ limfy.

Metodami wspomagającymi leczenie lipodemii są również odpowiednio dobrana dieta oraz aktywność fizyczna, dostosowana przez specjalistę. Usprawniają one przepływ chłonki, zapobiegając tworzeniu się powikłań.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty