Migrena to nie tyle choroba sama w sobie, co zespół objawów nerwowo-naczyniowych o bardzo sprecyzowanej charakterystyce. Niestety, nawet gdy zostanie prawidłowo zdiagnozowana, jest schorzeniem trudnym w opanowaniu i powstrzymaniu jego symptomów.

Czy istnieje złoty środek na złagodzenie lub nawet zatrzymanie migrenowych bólów głowy?

Migrena – jej objawy i przyczyny

Przyczynami migreny mogą być uwarunkowania genetyczne, jednak jednoznaczne powody występowania migreny nie zostały określone. Czynników mających wpływ na pojawienie się migreny może być wiele i mogą mieć one różne okoliczności, a przy każdym epizodzie być inne.

Do głównych objawów migreny należą:

  • Pulsujący, niezwykle silny ból głowy
  • Jednostronna lokalizacja bólu
  • Ból zaostrzający się podczas ruchu
  • Towarzyszące bólowi wymioty lub nudności
  • Towarzysząca bólowi nadwrażliwość na światło i dźwięki

W ciężkich przypadkach napadów migrenowych może wystąpić także tzw. aura, która ma charakter wzrokowy, ale mogą jej towarzyszyć również zaburzenia mowy i czucia.

Sposób diagnozowania migreny

Aby możliwe było trafne zdiagnozowanie migreny, lekarz powinien przede wszystkim przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem. Dzięki połączeniu objawów z doświadczeniami osoby potencjalnie dotkniętej migreną, ma on szansę trafnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie postępowanie.

Przełomowe metody leczenia migreny

Ponieważ migrenowe bóle głowy mają charakter napięciowy, w ramach badań klinicznych nad zastosowaniem toksyny botulinowej wykazano, że stanowi ona jeden z najbardziej skutecznych sposobów na występowanie migreny.

Jak toksyna botulinowa zatrzymuje migrenowe bóle głowy?

Toksyna botulinowa typu A jest substancją blokującą przepływ neuroprzekaźników związanych z powstaniem bólu. Zabieg wykonywany jest poprzez ostrzykiwanie punktów spustowych, czyli miejsc, w których powstaje ból. Zwykle ostrzykiwanych punktów jest 16 i znajdują się one na głowie oraz szyi.

Efekt po leczeniu migreny toksyną botulinową może utrzymywać się nawet przez 6 miesięcy. Regularne stosowanie zabiegu pozwala znacznie zredukować siłę i częstotliwość epizodów, ich długość, a z czasem pozwala na całkowitą eliminację napadów migreny.

Kto może skorzystać z leczenia migreny toksyną botulinową?

Jest to zabieg medyczny, na który skierować powinien specjalista. Zachęcamy więc do wykonania kompleksowych badań neurologicznych. Jeśli chcesz skorzystać z zabiegu leczenia migreny toksyną botulinową lub masz wątpliwości, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie, zapraszamy na konsultacje ze specjalistą RosaMed. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i wskaże odpowiednią ścieżkę postępowania.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty