Częstotliowość złuszczania:

Naturalny proces złuszczania skóry przebiega zazwyczaj około 28 dni. Jednak nie zawsze jest to proces wystarczający. Często zmagamy się z wieloma defektami skórnymi, z którymi naturalne procesy złuszczania nie są wystarczające i trzeba wspomóc się dodatkowy środami i zabiegami złuszczającymi.

W zależności od rodzaju skóry oraz problemów skórnych częstotliowść oraz dobór złuszczania jest niezwykle ważny.

  • Jeśli mamy doczynienia z cerą tłustą możemy pozwolić sobie na częstsze i silniejsze złuszczanie. Taka skóra charakteryzuje się grubą strukturą oraz zaburzenia keratynizacji. W związku z czym dochodzi do gromadzenia się na jej powierzchni keratynocytów. W związku z tym skóra ta często ma skłonność do powstawania zmian trądzikowych i zaskórników. Z uwagi na te czynniki skóra ta wymaga częstszego oczyszczania i wykonywania peelingów nawet 2-3 razy w tygodniu.
  • W przypadku cery trądzikowej dobór peelingów jest niezwykle ważne. Gdy występuje duża ilość stanów zapalnych w aktywnym trądziku zabronione jest wykonywanie jakiegokolwiek złuszczania mechanicznego (peelingi ziarniste, mikrodermabrazja, kawitacja) . Może to spowodować rozniesienie zmian trądzikowych po reszcie twarzy oraz zaostrzyć już istniejące zmiany. W tym wypadku zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych lub indywidualnie dobranych peelingów na bazie kwasów specjalnie dedykowanych dla cery problematycznej).
  • W przypadku cery wrażliwej lub z dużą ilością naczynek musimy uważać na peelingi. Są one często przyczyną podrażnienia skóry i wywołania dużego rumienia. Część rodzajów peelingów jest w tym wypadku zakazana aby nie spowodować popękania. Takiej skóry nie trzeba a nawet nie wolno zbyt często złuszczać. Jeśli stosujemy peelingi to zalecane są tylko te działające bardzo delikatnie jak np. peelingi enzymatyczne. Częstotliwość ich wykonywania nie powinna przekraczać 1-2 peelingów na tydzień lub nawet miesiąc.

Przed każdym zabiegiem w gabinecie kosmetycznym – specjalista przeprowadzi wywiad, dokładnie oceni stan skóry i dobierze najodpowiedniejszy sposób złuszczenia oraz doradzi jak pielęgnować skórę w domu.

Wiele z dostępnych metod złuszczania nie zaleca się wykonywać samemu w domu jak np. peelingów chemicznych. W przypadku nieprawidłowej aplikacji może dojść do poważnych konsekwencji w postaci poparzeń skóry dlatego tego typu zabiegi należy zdecydowanie zostawić profesjonalistom.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty