Okres letni, to miesiące pełne dni z wysokimi temperaturami, sięgającymi często ponad 30 stopni w cieniu.

Co pić w okresie upałów aby ugasić pragnienie i prawidłowo nawodnić organizm oraz nie zwiększać wydatków energetycznych organizmu?

Co pić w upale?

  • Woda!

To jeden z podstawowych napojów. W upalne dni należy pić nawet 3 litry wody. Jest to doskonałe nawodnienie organizmu. Dodatkowo warto do wody dodać plasterek cytryny, miętę lub odrobinę soli, dzięki czemu jeszcze lepiej nawodni organizm a nie wypłuka.

  • Owocowe i warzywne soki, smoothie

Są nie tylko bardzo pożywne ale również doskonale gaszą pragnienie, nawadniają, zawierają elektrolity i witaminy dodatkowo są niezwykle smaczne.

  • Gorąca herbata

O dziwo ten napój doskonale gasi pragnienie i zapobiega odwodnieniu. Stosują to od wieków Arabowie, mieszkańcy pustyń. Gorący napój jest sygnałem dla organizmu, aby usunąć niepotrzebne ciepło i zaczyna się pocić. Jednak należy pamiętać że mocna herbata działa moczopędnie i może odwadniać organizm. W upalne dni najlepiej pić zieloną lub biała odmianę.

Czego unikać?

  • Alkohol!

Ten wysokoprocentowy odwadnia organizm. Piwo jest niezwykle moczopędne – powoduje duże utraty wody i nadmierną pracę nerek. Dodatkowo w upalne dni, dochodzi do szybszego upijania się oraz uczucia zmęczenia. Alkohol powoduje wzrost ciśnienia i zaburzenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych. przez co zmniejsza wydolność

  • Kawa!

Jest to napój niezwykle moczopędny dzięki zawartości kofeiny. W związku z czym powoduje wydalanie wody z organizmu. Dodatkowo przyczynia się do wypłukiwania potasu i magnezu. Pobudza, odpowiada za wzrost ciśnienia – dodatkowo obciąża narządy.

  • Mocna herbata!

Duże ilości teiny ( odpowiednik kofeiny) powoduje pobudzenie i działa moczopędnie. W związku z tym picie dużej ilości może prowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepiej unikać czarnej i czerwonej herbaty.

  • Napoje energetyczne!

Zawierają duże ilości kofeiny, która powoduję pobudzanie organizmu. Dodatkowo napoje te powodują wypłukiwanie cennych minerałów. Często zawierają duże ilości cukrów, które zwalniają wchłanianie płynów i obciążają nerki.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty