Zielona herbata wpływ na skórę RosaMed Clinic

Od wielu lat mówi się o korzystnym wpływie picia zielonej herbaty na organizm człowieka. Oprócz właściwości zdrowotnych, wykazuje ona również dobroczynne działanie na cerę.

Sekretem jej bogatych właściwości jest przede wszystkim sposób jej obróbki. Dzięki temu, że proces przetwarzania trwa krótko, następuje tuż po zebraniu i trwa maksymalnie kilkanaście godzin oraz to iż liście nie są poddawane fermentacji, powoduję że zachowuje większość cennych substancji.

Właściwości:

  • Jest bogata w polifenole, katechiny, garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, witaminy A, B, C, E oraz liczne mikroelementy.
  • Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie wykazują działanie przeciwutleniające a co za tym idzie mają zdolność do neutralizowania wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszanie procesu starzenia się skóry. Dodatkowo polifenole biorą udział w produkcji kolagenu, dzięki czemu zachowują skórę elastyczną i gładką.
  • Zawartość witamin tj.: A, C czy E – zwanych witaminami młodości przynosi pozytywny wpływ na skórę. Odpowiadają one min. za działanie przeciwutleniające, przyspieszają procesy regeneracyjne skóry, utrzymują odpowiednie napięcie i elastyczność, pobudzają syntezę kolagenu czy uszczelniają naczynia krwionośne. Natomiast witaminy z grupy B głownie ryboflawina i niacyna, które chronią przed powstawaniem schorzeń skórnych a ich niedobór prowadzi do nasilania zmian zapalnych są stosowane we wspomaganiu pielęgnacji skóry łojotokowej i trądzikowej.

Zielona herbata na trądzik?

Jak najbardziej!

Wykazuje ona bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – dzięki czemu pomaga w leczeniu wyprysków. Dodatkowo hamuję aktywność enzymów, odpowiedzialnych za zwiększenie produkcji łoju przez gruczoły łojowe w efekcie czego powstają niedoskonałości na skórze. Te właściwości szczególnie są wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do cer trądzikowych i przetłuszczających się.

Zielona herbata nie tylko do picia!

Można wykorzystać wcześniej zaparzone liście herbaty do przygotowania papki, zwężającej pory, wygładzającej i ściągającej. Doskonałym rozwiązaniem jest też kąpiel parówa z dodatkiem zielonej herbaty. Jest polecana głownie osobom z cerą trądzikową i przetłuszczającą się. Substancje aktywne będą działały na skórę łagodząco stany zapalne, ściągająco oraz pobudzą krążenie i zredukują obrzęki.

Nie zapominajmy o włosach !

Płukanki z zielonej herbaty doskonale sprawdzą się u osób z silnie przetłuszczającymi się włosami a nawet skłonnymi do powstawania łupieżu. A to za sprawą właściwości antyoksydacyjnych i normalizujących pracę gruczołów łojowych. Duża zawartość witamin oraz mikroelementów ma dobroczynny wpływ na kondycję włosów, doskonale je odżywiając i zapobiegając ich wypadaniu.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty