RosaMed Clinic

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami | RosaMed Clinic

Zmarszczki mimiczne na twarzy

Zmarszczki mimiczne na twarzy. Jakie są przyczyny ich powstawania?

Zabiegany tryb życia, opalanie się, wiek, genetyka czy używki przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Są to wgłębienia w skórze tworzące się w wyniku starzenia się oraz negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Wraz z upływem lat powstaje ich coraz więcej. Ale czy są skuteczne metody ich redukcji?

Co to są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to nic innego jak zmarszczki powstające w wyniku powtarzającej się pracy mięśni mimicznych zlokalizowanych w obrębie twarzy. Zalicza się do nich:

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki tworzą się na głębokości skóry właściwej. Za odpowiedni wygląd struktury skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe oraz elastynę. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu w wyniku czego dochodzi do powstawania ubytków i zmniejszenia elastyczności skóry co powoduje tworzenie się zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne – przyczyny powstania

Pojawienie się zmarszczek mimicznych na twarzy jest spowodowane ekspresją mięśni. W wyniku powtarzających się ruchów takich jak: mrużenie oczu, unoszenie brwi, marszczenie czoła, śmianie się dochodzi do powstawania zagłębień w skórze. W trakcie powtarzającego się skurczu mięśni zaburza się funkcjonowanie fibroblastów oplatających dany mięsień co w efekcie prowadzi do utworzenia się trwałego zagłębienia, czyli zmarszczki.

Dodatkowo brak odpowiedniego nawilżenia skóry lub wzmożona utrata TEWL* prowadzą do odwodnienia skóry co przyspiesza tworzenie się zmarszczek mimicznych.

*TEWL (transepidermalna utrata wody) - jest to przepływ wody z warstw skóry właściwej do warstwy rogowej w naskórku. Wynosi 5g/1m2 na godzinę. Gdy ilość zaczyna spadać oznacza, że skóra jest odwodniona)

Do innych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek są: używki – palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, duża ekspozycja na słońce, stres, nieprawidłowa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja.

Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych?

Aby pozbyć się zmarszczek mimicznych jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Podanie botoksu powoduje blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych wywołujących skurcz mięśni. W efekcie mięśnie się nie kurczą, a skóra przestaje się marszczyć.

Mimo tego, że toksyna botulinowa jest niezwykle skuteczna, nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Dobrze nawilżona, odżywiona, zabezpieczona przed słońcem skóra zapobiega pogłębianiu się problemu. Dodatkowo prawidłowa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy wspomaga odporność skóry, a unikanie używek i stresu wpływa na przedłużenie młodego wyglądu skóry.

Dlatego warto pamiętać o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami, używaniu kosmetyków o działaniu intensywnie nawilżającym i antyoksydacyjnym zawierającymi min. retinol, kwas hialuronowy, witaminy C i E czy kolagen oraz prawidłowym odżywianiu, śnie i relaksowaniu się.

 

Zabiegi na zmarszczki mimiczne w RosaMed Clinic w Warszawie: