Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami | RosaMed Clinic

Zmarszczki mimiczne na twarzy. Jakie są przyczyny ich powstawania?

Zabiegany tryb życia, opalanie się, wiek, genetyka czy używki przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Są to wgłębienia w skórze tworzące się w wyniku starzenia się oraz negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Wraz z upływem lat powstaje ich coraz więcej. Ale czy są skuteczne metody ich redukcji?

Co to są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to nic innego jak zmarszczki powstające w wyniku powtarzającej się pracy mięśni mimicznych zlokalizowanych w obrębie twarzy. Zalicza się do nich:

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki tworzą się na głębokości skóry właściwej. Za odpowiedni wygląd struktury skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe oraz elastynę. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu w wyniku czego dochodzi do powstawania ubytków i zmniejszenia elastyczności skóry co powoduje tworzenie się zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne – przyczyny powstania

Pojawienie się zmarszczek mimicznych na twarzy jest spowodowane ekspresją mięśni. W wyniku powtarzających się ruchów takich jak: mrużenie oczu, unoszenie brwi, marszczenie czoła, śmianie się dochodzi do powstawania zagłębień w skórze. W trakcie powtarzającego się skurczu mięśni zaburza się funkcjonowanie fibroblastów oplatających dany mięsień co w efekcie prowadzi do utworzenia się trwałego zagłębienia, czyli zmarszczki.

Dodatkowo brak odpowiedniego nawilżenia skóry lub wzmożona utrata TEWL* prowadzą do odwodnienia skóry co przyspiesza tworzenie się zmarszczek mimicznych.

*TEWL (transepidermalna utrata wody) – jest to przepływ wody z warstw skóry właściwej do warstwy rogowej w naskórku. Wynosi 5g/1m2 na godzinę. Gdy ilość zaczyna spadać oznacza, że skóra jest odwodniona)

Do innych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek są: używki – palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, duża ekspozycja na słońce, stres, nieprawidłowa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja.

Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych?

Aby pozbyć się zmarszczek mimicznych jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Podanie botoksu powoduje blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych wywołujących skurcz mięśni. W efekcie mięśnie się nie kurczą, a skóra przestaje się marszczyć.

Mimo tego, że toksyna botulinowa jest niezwykle skuteczna, nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Dobrze nawilżona, odżywiona, zabezpieczona przed słońcem skóra zapobiega pogłębianiu się problemu. Dodatkowo prawidłowa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy wspomaga odporność skóry, a unikanie używek i stresu wpływa na przedłużenie młodego wyglądu skóry.

Dlatego warto pamiętać o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami, używaniu kosmetyków o działaniu intensywnie nawilżającym i antyoksydacyjnym zawierającymi min. retinol, kwas hialuronowy, witaminy C i E czy kolagen oraz prawidłowym odżywianiu, śnie i relaksowaniu się.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty