Zmarszczki mimiczne na twarzy. Jakie są przyczyny ich powstawania?
Zabiegany tryb życia, opalanie się, wiek, genetyka czy używki przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Są to wgłębienia w skórze tworzące się w wyniku starzenia się oraz negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Wraz z upływem lat powstaje ich coraz więcej. Ale czy są skuteczne metody ich redukcji?
Co to są zmarszczki mimiczne?
Zmarszczki mimiczne to nic innego jak zmarszczki powstające w wyniku powtarzającej się pracy mięśni mimicznych zlokalizowanych w obrębie twarzy. Zalicza się do nich:
- Zmarszczki mimiczne pod oczami – ,,kurze łapki”
- Zmarszczki mimiczne na czole
- Zmarszczkę między brwiami – ,,lwia zmarszczka”
- Zmarszczki mimiczne przy ustach – ,,zmarszczki palacza”
- Bruzdy w fałdach nosowo – wargowych
Jak powstają zmarszczki?
Zmarszczki tworzą się na głębokości skóry właściwej. Za odpowiedni wygląd struktury skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe oraz elastynę. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu w wyniku czego dochodzi do powstawania ubytków i zmniejszenia elastyczności skóry co powoduje tworzenie się zmarszczek.
Zmarszczki mimiczne – przyczyny powstania
Pojawienie się zmarszczek mimicznych na twarzy jest spowodowane ekspresją mięśni. W wyniku powtarzających się ruchów takich jak: mrużenie oczu, unoszenie brwi, marszczenie czoła, śmianie się dochodzi do powstawania zagłębień w skórze. W trakcie powtarzającego się skurczu mięśni zaburza się funkcjonowanie fibroblastów oplatających dany mięsień co w efekcie prowadzi do utworzenia się trwałego zagłębienia, czyli zmarszczki.
Dodatkowo brak odpowiedniego nawilżenia skóry lub wzmożona utrata TEWL* prowadzą do odwodnienia skóry co przyspiesza tworzenie się zmarszczek mimicznych.
*TEWL (transepidermalna utrata wody) – jest to przepływ wody z warstw skóry właściwej do warstwy rogowej w naskórku. Wynosi 5g/1m2 na godzinę. Gdy ilość zaczyna spadać oznacza, że skóra jest odwodniona)
Do innych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek są: używki – palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, duża ekspozycja na słońce, stres, nieprawidłowa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja.
Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych?
Aby pozbyć się zmarszczek mimicznych jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Podanie botoksu powoduje blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych wywołujących skurcz mięśni. W efekcie mięśnie się nie kurczą, a skóra przestaje się marszczyć.
Mimo tego, że toksyna botulinowa jest niezwykle skuteczna, nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Dobrze nawilżona, odżywiona, zabezpieczona przed słońcem skóra zapobiega pogłębianiu się problemu. Dodatkowo prawidłowa dieta, bogata w witaminy i mikroelementy wspomaga odporność skóry, a unikanie używek i stresu wpływa na przedłużenie młodego wyglądu skóry.
Dlatego warto pamiętać o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami, używaniu kosmetyków o działaniu intensywnie nawilżającym i antyoksydacyjnym zawierającymi min. retinol, kwas hialuronowy, witaminy C i E czy kolagen oraz prawidłowym odżywianiu, śnie i relaksowaniu się.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.