Kolagen to jedno z najważniejszych białek występujących w organizmie człowieka.

Pełni on niezwykle ważną rolę podporową jak i nadającą jędrność i odporność na rozciąganie.

Wraz z wiekiem kolagenu ubywa co jest naturalnym procesem. W związku z tym dochodzi do powstania licznych zmarszczek, brud, zwiotczenia, utraty nawilżenia, powstania rozstępów. Oprócz wieku wiele czynników zewnętrznych ma wpływ na spadek ilości kolagenu min. : promieniowanie UV, palenie papierosów, duża ilość cukru w diecie, niedobór witamin, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne czy stres.

W dzisiejszych czasach istnieją już metody uzupełniania kolagenu jak również stymulowania fibroblastów do jego produkcji.

Suplementacja kolagenu:

Nie należy do najłatwiejszych. Aby uzupełnić niedobór niezbędne jest przyjmowanie kolagenu o odpowiednio przyswajalnej formie. Występują suplementy występuje kolagen przyswajalny w 2 formach hydrolizowany i liofilizowany. Ważne jest również aby dieta była bogata w witaminę C, która jest niezbędna w syntezie kolagenu.

Kosmetyki z kolagenem

Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej kosmetyków zawierających kolagen. Jednak cząsteczka białka jest za duża, w związku z czym nie może przeniknąć przez naskórek. W wyniku tego preparaty z kolagenem nie służą na wbudowaniu go w skórę właściwą. W kosmetykach z kolagenem używane są liposomy, niewielkie pęcherzyki, w których zamyka się substancje aktywne. Dzięki ich budowie lipidowej stanowią nośnik i uwalniają składniki aktywne w odpowiednim miejscu.

Dodatkowo kolagenowe kosmetyki tworzą na skórze warstwę okluzyjną, która stanowi barierę zabezpieczającą przed utratą wody. To zapewnia lepsze nawilżenie, ujędrnienie skóry i utrzymuję młody wygląd. Do kosmetyków kolagenowych wykorzystuje się kolagen rybi lub roślinny.

Kolagen rybi dzięki aktywności biologicznej wnika głęboko w skórę, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu.

Kolagen roślinny. Naturalnie nie występuje u roślin bo jest to białko zwierzęce. Natomiast zawierają one aminokwasy niezbędne do syntezy kolagenu zwierzęcego wykorzystywanego w kosmetykach nawilżających i wygładzających.

Kolagen jest również wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej w formie wypełniaczy, stymulatorów czy nici w celu wypełniania zmarszczek, modelowania, korekcji ust.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty