Od kilku lat kosmetyki ze śluzem ślimaka cieszą się niezwykła popularnością. Dzieje się to za sprawą doskonałych właściwości pielęgnacyjnych składnika. Ze względu na szerokie działanie stosowany jest na wiele problemów skórnych.
Pozyskiwanie śluzu ślimaka
Śluz wykorzystywany do kosmetyków pozyskiwany jest od specjalnie wyhodowanych ślimaków afrykańskich, charakteryzują się dużym rozmiarem oraz posiadaniem odnóży produkującym dwa rodzaje śluzu.
- limozyna – to śluz charakteryzujący się ciągnącą konsystencją i pozostawianiem wilgotnych śladów – nie wykazuje on właściwości pielęgnacyjnych
- kryptozyna – śluz ten pełni funkcje ochronne i regeneracyjne dla tkanek, zabezpieczając je podczas poruszania się ślimaka – wykazują znakomite właściwości pielęgnacyjne i są wykorzystywane do produkcji kosmetyków
Zawartość śluzu ślimaka:
Najważniejsze w składzie śluzu ślimaka są 4 składniki: elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina. Dzięki tym właśnie składnikom składnik ten jest niezwykle cenny. Oprócz tego możemy znaleźć również proteiny, mukopolisachatydy czy czynniki wzrostu fibroblastów.
Wpływ śluzu ślimaka na skórę
niezwykle bogaty skład śluzu zapewnia szerokie zastosowanie tego składnika. Przede wszystkim doskonale regeneruje skórę. powoduje naprawę kolagenu, zapewniając dostarczanie składników naprawczych, tworzących nowe włókna kolagenowe i zapewniających odpowiednią strukturę podskórną. Zważywszy na te właściwości składnik ten jest często stosowany w przypadku cery trądzikowe, blizn czy zmarszczek.
Kolejną ważną właściwościom jest działanie antybakteryjne. W związku z tym jest to szczególnie polecany składnik w przypadku cer trądzikowych lub skłonnych do powstawania wyprysków.
Śluz ślimaka działa również antyoksydacyjnie, świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników zapewniając dzięki temu skórze dobrą kondycję.
W związku z występowaniem w składzie kwasu glikolowego – preparaty ze śluzem ślimaka są zalecane również dla osób z licznymi przebarwieniami. Składnik ten doskonale rozjaśnia skórę oraz peelinguje.
Dodatkowo jest to składnik hipoalergiczny w związku z czym bez obaw może być stosowany również przez osoby uczulone lub ze skłonnością do powstawania alergii skórnych.
Właściwości śluzu ślimaka:
- regeneracja skóry
- zapewnia odpowiednie nawilżenie
- ujędrnia
- spowalnia proces starzenia się skóry
- działa antybakteryjnie
- wspomaga leczenie trądziku, łagodzi zmiany
- wygładza
- zmniejsza skłonność do alergii
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.