Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Reguluje liczne procesy metaboliczne, odpowiada z mineralizację kości i zębów, wspomaga układ krążenia.
Źródła witaminy D:
Jest to jedyna witamina, która może być syntetyzowana przez organizm. Jej podstawowe źródło to powstawanie w wyniku działania promieniowania słonecznego. UVB przekształca prowitaminę D3 w aktywną postać witaminy D3.
Inny źródłem witaminy jest dostarczanie jej z pożywienie. Występuje głownie w rybach morskich, jajkach, produktach mlecznych, olejach roślinnych, wątróbce, serach .
Kolejnym źródłem jest suplementacja, która najskuteczniej uzupełnia niedobory.
Powstawanie witaminy w skórze jest uwarunkowane wieloma czynnikami. To min.:
- Czas ekspozycji
- Szerokość geograficzna
- Pora roku
- Pora dnia
- Pigmentacja skóry
- Wiek
- Używanie filtrów UV
Natomiast wraz z wiekiem ilość syntetyzowania witaminy D3 w skórze spada, 20-70 rokiem życia aż o 75%.
Używanie filtrów ogranicza przedostawanie się promieni słonecznych do skóry, w związku z czym używanie ich zmniejsza produkcję witaminy D3.
Funkcje witaminy D3 w skórze
Jest czynnikiem wpływającym na wygląd i stan skóry. Wpływa na procesy odnowy biologicznej naskórka i wpływa na jej prawidłową budowę. Witamina D3 poprzez łączenie z receptorami wpływa na regulację cyklu odnowy naskórka, który prawidłowo trwa ok 28 dni. Jeśli przebiega prawidłowo skóra jest gładka, zdrowo wygląda i jest odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Niedobory witaminy D3 i wpływ na skórę.
Nieprawidłowa ilość witaminy D3 zaburza proces odnowy biologicznej. Skóra traci na jakości, staje się poszarzała, zmarszczki stają się bardziej widoczne, jest sucha, podrażniona, podatna na stany chorobowe. Dodatkowo nie posiada odpowiedniej bariery chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi. Wolniej się regeneruje i powstałe zranienia wolniej się goja.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.