RosaMed Clinic

Witamina E – witamina młodości

Jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Jest silnym antyoksydantem – jej dobroczynne działanie polega na unieszkodliwianiu działania wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Dodatkowo odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi, obniża poziom złego cholesterolu oraz wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Znajduje się w wielu produktach spożywczych min: orzechach, warzywach, produktach zbożowych oraz mięsnych i mlecznych. Bogactwo witamy E znajdziemy również w żółtkach jajek, brukselce czy zielonych warzywach.

Niedobór – czym grozi?

Głównymi objawami jest zmęczenie, anemia, wcześniejsze starzenie się skóry, wolniejsze gojenie się ran, kruche, matowe włosy i ich wypadanie. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów jest suplementacja lecz mimo to nie zastąpi ona naturalnych źródeł witaminy młodości.

Działanie na skórę:

Jej główną funkcja jest opóźnianie procesów starzenia. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, ujędrnienie i elastyczność. Stanowi ochronę warstwy lipidowej naskórka, przyspiesza leczenie stanów zapalnych, poprawia mikrokrążenie skóry, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega podrażnieniom.

Witamina E występuje w wielu kosmetykach tj. kremy, balsamy, mleczka, szminki, preparaty do paznokci przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej.

W zależności od ilości witaminy w kosmetyku pełni on inną funkcję. Gdy jest w niskim stężeniu jego rolą jest głównie funkcja ochronna przeciw nienasyconym kwasom tłuszczowym. Dlatego jej stężenie powinno wynosić co najmniej 1,5-3% a w kosmetykach ochronnych przeciwko promieniowaniu UV do 5%.

Kosmetyki z zawartością witaminy E są szczególnie polecane dla osób ze skórą odwodnioną, zniszczoną i z pierwszymi oznakami starzenia.