Kofeina to jeden z wartościowszych składników kosmetycznych. Jest to składnik, który przede wszystkim kojarzony jest z kawą czy innymi napojami energetyzującymi. Jednak jest to ekstrakt, który znalazł szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej dzięki jego niezwykłych właściwościach wpływających na poprawę stanu skóry.

Występuje ona naturalnie w ziarnach kawy, kakaowca czy guaranie. Posiada wiele drogocennych właściwości dla skóry człowieka. Występuje w kosmetykach mających na celu zredukować cellulit, ujędrniających, wygładzających, przeciwstarzeniowych czy stymulujących wzrost włosów.

Wykorzystanie w kosmetykach:

Kofeina w kosmetykach wykorzystywana jest w kosmetykach takich jak kremy, balsamy, peelingi stosowanych przede wszystkim w kosmetykach antycellulitowych, wyszczuplających, ujędrniających i wygładzających. Należy do grupy alkaloidów, działa antycellulitowo. Pobudza metabolizm dzięki czemu przyspiesza przepływ krwi i usuwanie toksyn z organizmu czego efektem jest ujędrniona i napięta skóra. Kofeina to składnik, który wstrzymuje proces przyrostu komórek tłuszczowych, pobudzając rozpad tłuszczu ale również prowadzi do szybszego procesu rozpadu komórek tłuszczowych, dzięki czemu w znacznym stopniu obniża odkładanie się tłuszczu. Dodatkowo bierze udział w aktywacji procesu krążenia krwi oraz pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmu. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się cellulitu oraz ujędrnia i napina skórę.

Kofeina stosowana w kosmetykach do twarzy, dzięki zdolności do stymulowania krążenia powoduje lepsze dotlenienie skóry oraz ma działanie drenujące, dzięki czemu jest ona wyrównana a obrzęki i cienie pod oczami się rozjaśniają. Kofeina działa antyrodnikowo, w związku z czym wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyzapalne, dzięki czemu doskonale radzi sobie z leczeniem niedoskonałości skóry. Dodatkowo pełni rolę ochronną dla skóry – zabezpiecza przed promieniowaniem UV oraz zmniejsza ryzyko wystąpienie chorób nowotworowych.

Kofeina stosowana w kosmetykach do włosów zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu, pobudza cebulki włosowe przez co doprowadza do wzrostu nowych włosów. Oprócz tego poprawia strukturę skóry i zapewnia im gładki i świeży wygląd.

Ważne!

Kofeina mimo doskonałym właściwościom nie jest wskazana dla wszystkich. Powinny jej unikać osoby posiadające cerę wrażliwą i naczyniową – mogą spowodować nadmierne uczucie ciepła i wywołać rumień.

Niezwykle ważne jest również aby kobiety ciężarne unikały kosmetyków na bazie kofeiny. Jest ona szkodliwa dla płodu a w czasie ciąży kosmetyki dużo dogłębniej przenikają przez skórę.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty